Juniori de Iulie - August 2004 * (104)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roberta04 spune:

Hello!
raportam un weekend plin, sambata Matei a fost la concurs la evaluare in educatie la lb.romana (cica a luat punctaj maxim, nu cred pana nu vad scris :)), apoi l-am luat pe o ploaie torentiala si am mers la o ruda la o pomenire, acolo Matei a aflat ca la mall este oraselul lego, asa ca n-am avut de ales si am stat singurei vreo 3 ore pe acolo, m-a invitat galant la o prajitura :)

ieri am lenevit, pe mine ma doare gatul de mor...

Va pup, o saptamana frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

hello girls,

Inseamna ca eu sunt cea mai relaxata mama la capitolul teme, concursuri, probleme si culegeri.
O fi bine, o fi rau, vom trai si vom vedea. Totusi nu ma pot abtine sa nu-mi amintesc ce necaz prinsesem eu pe atatea teme, culegeri si olimpiade, ca eram abonata din oficiu la toate ...

Deci noi o sa participam la euro junior (pentru ca ne plac carticelele de la concurs) si la cele doua concursuri de 15 lei cu "culegere atasata" - e ceva minor, am inteles, mai mult pentru carticele am dat banii.

Concursul "evaluare in educatie" care este foarte prestigios am inteles si recunoscut de minister(am regulamentul primit de la doamna, care-l vreti sa-mi spuneti) noi o sa-l sarim aproape integral adica ne ducem numai la etapa I matematica sambata pe 20 Oct si atat. Chiar daca se califica nu-l mai trimit, la etapa I mate il trimi doar pentru ca vreau sa vada un alt format de concurs.

La noi doamna face pregatire pentru concursuri in timpul orelor, cu toata clasa (vede ea de cine se lipeste).

Mai mult, ea da si teme din culegeri, dar sunt efectiv optionale. Unii copii le fac saracii, cate 3 ore de culegere, brr....

In schimb ma laud cu un week end de biciclete (avem portbagaj de biciclete si profitam de el ), de tuns iarba, de arts&craft cu Mircea care-a mai pictat un perete si a confectionat o pusculita, week end de relaxare (a mea ) mai ales ca aveam nevoie dupa vizita de vineri la dentist fratioare cate trebuie sa fac la dintzolog...
plus shoping de chestii esentiale pe parte de incaltari, geci si altele.

La evaluari Vic mi-a comunicat ca a luat FB dar ca trebuie sa ma duc personal la consultatii sa le iau, ca altfel nu mi le da doamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Iar despre cunoasterea mediului, religie si literatura pentru copii pot sa raposrtez ca nici al meu nu le da mare atentie, in ordinea preferintelor materiile sunt: sport, mate, arta (desen), religie, engleza, muzica, romana si abilitati practice (lucrul manual). Daca religia e pe locul 3 ce pretentii sa mai am eu de la copil... l-am intrebat ce-i pace asa mult la religie si mi-a spus ca "doamna vorbeste foarte frumos si ne lasa sa desenam". Deci e un fel de arta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Andries, fix la alea doua mergem si noi, cu 15 lei + culegerile, mai mult pt munca aia in plus pt ca am lasat-o foarte moale ... si vi-am zis, m-a lovit complexul de inferioritate.
Insa zau ca nu apucam, fiind vreme buna stam pe afara la zbenguit, 4 zile din 5 are activitati si uite asa trece saptamana. Weekendurile sunt dedicate relaxului si cititului si cam atat.



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Haha, macar Victor stie ca are si altceva inafara de romana si mate :D
Giulia inca nu constientizeaza restul materiilor; inca e luata cu pictatul, chitara si la egalitate ambele cu karate-ul :D cine ar fi crezut :-))) in ciuda durerilor musculare, s-a declarat multumita de antrenamente :D
Vi-am zis ca are mobilitatea unui zid de beton armat ? :-))) Dupa antrenamente o dor toate picioarele si mainile, asa a declarat :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu una m-am crizat si ma voi criza in continuare de un 6 (ca asta inseamna 62 de puncte alea) cand stiu ca poate mai mult. in ultima vreme nu ii e gandul la nimic de scoala si sa fie ultimul.... chiar nu-mi convine deloc, mai ales in situatia in care colegii cu care se impunge si se vorbeste tot timpul iau 96!! adica.... ei se pot concentra si el nu? nu stiu cat de usoara a fost evaluarea la voi dar la noi a fost clar in baremul de mijloc, astfel incat sa nu ii solicite prea tare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Neatza
Multumesc pentru felicitari,am sa i le transmit sahistei....meii concursul a fost un simultan,dar pentru ca a fost primul din viatza ei de sahista io zic ca a fost o experienta pozitiva...simultanul l-a dat tot o fata dar de vreo 16 ani si a fost tare mandra ca a pus-o in incurcatura de vreo doua ori si i-a luat si nu stiu ce piese....la sfarsit a fost o tombola cu premii si am avut noroc ca a castigat si ea ca sa fie motivata pentru data viitoare.....in rest legat de teme si note,stie clar ca daca nu are rezultate foarte bune la scoala nu pupa teatru si sah....mamaaa ce diabolica ma simt,dar cu asta o prind usor
Andries la evaluare in educatie nu au nici o legatura partea I cu a II sau cu a III...doar ca cine merge la toate se poate inscrie la tombola pentru nu stiu ce tabara....eu repet o inscriu la partea a III a fix ca sa o evaluez la ceea ce a invatat in clasa a II a..
hai pupicei,revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Citat:
citat din mesajul lui szivarvany

Haha, macar Victor stie ca are si altceva inafara de romana si mate :D
Giulia inca nu constientizeaza restul materiilor; inca e luata cu pictatul, chitara si la egalitate ambele cu karate-ul :D cine ar fi crezut :-))) in ciuda durerilor musculare, s-a declarat multumita de antrenamente :D
Vi-am zis ca are mobilitatea unui zid de beton armat ? :-))) Dupa antrenamente o dor toate picioarele si mainile, asa a declarat :D



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca


da, dar daca nu incepe acum sa faca un sport, peste 3 ani va fi si mai imobila. Cam 2 ani dureaza pana mobilizezi un copil si totusi ea a facut inot si ceva baschet? deci nu ar trebui sa fie asa rau. Durerile astea de dupa antrenament sunt foarte ok daca nu dureaza mai mult de 3, 4 ore, cauta pe google 'positive training pain' si ai sa vezi ca nu numai ca e normal, dar este ceva ce toti antrenorii cauta, sa atinga zona aia de durere musculara din care te recuperezi repede, pentru ca dupa fiecare astfel de episod capacitatea de efort creste.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Aaa si vineri impreuna cu o colega "s-a batut " cu un baiat din clasa...va dati seama ca scoatem fum pe nas cand imi povestea relaxata ca de fapt a meritat ca el a inceput primul si pe urma ele au vrut sa-i dea o lectie...io de colo ce-nseamna batut..."eee tras de cravata,impins,tras de par,chestii din astea,ce tu nu stii?...da' am avut noroc ca s-a dus la doamna si a spus-o doar pe colega cealalta,de mine nu a zis nimic"....io ca o placa stricata"daca intri in conflicte si ma suna doamna nu mai pupi teatru si sah!!!"
Btw voi ati primit instiintare ca trebuie vaccinati cupii la scoala?????Ca eu nu mai stiam de revaccinarea asta din clasa a 2 a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andries spune:

Ioana, bine ca mi-ai spus, eu traiam cu impresia ca etape I o conditioneaza pe a IIa samd.

Rox, eu cred ca 6-le a fost un accident sau lipsa de motivare a copilului. Nu pot sa cred ca un copil care se concentreaza in a face nu stiu ce figurine din lego (unele sunt foarte complexe) nu se poate concentra la o lucrare. Lui Victor ii ia 3 zile sa construiasca o nava de exemplu si lucreaza 2 ore in fiecare zi la ea, dar la teme de ex stie ca TREBUIE sa termine in 75 de minute tot. La romana scrie corect DOAR daca stie ca il amendez cu 1 leu de greseala Cred ca Pat nu a avut chef in ziua aia sau nu i se par importante. Si depinde de mesajul pe care il da si invatatoarea.

Mergi la inceput