Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (22)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99




....si cum e ff pofticioasa ,si cum la noiu in casa se manca pe rand..ea ciugulea de la toata lumea, si cand era ora ei de masa ciuciu,ca nu mai vroia....si m-am suparat rau pe stefy si pe tasu ca o inbuibau cu paine si alte prostii...i-am educat sa se ascunda de ea..asa A si-a reluat programul...a3 a inceput sa manace mai bine ..dupa ce am rarito cu mersul in parc la copii..in parc se manca de toate pt toti...si cum mie nu imi place sa mance copilul meu pufuletii/biscuitii altor copii....ma duceam la chiosc si luam din toate cate ceva..in parec dai cu covrigei &co....ne ramaneau si pt acasa.a 2a zi ii gasea prin cosul de la carut sau prin geanta si incepea cu ei si uite cum la pranz nu mai manca....seara iar..acum daca iesim stam ba prin curte..ba batem la pas strazile astea si mai rar ajung in parc...nu mai am nici un biscuite-n casa....s-o vezi ce baga mere, struguri...dar si aia dati fix cat trebuie sa dureze o masa



------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)



nu stiu cum este la voi dar la noi nu este asa. la noi nu prea mananca copiii in parc, rar cate unul care are o punga de pufuleti si o desface si nu prea mananca unul de la altul.
nici nu mi se pare ok sa ma duc sau sa vina cineva cu ceva de rontait. pai stai asa, poate eu am un program de masa, sau ala are program, cum sa ma duc la el sa-i dau copilului ceva....eu niciodata nu am dat decat dupa ce am intrebat mamica daca pot sa-i dau.
dar nu prea a fost cazul pentru ca, v-am zis, aici nu prea am vazut sa se practice chestia asta. in parc toti copiii alearga, se joaca, se catara, nu prea am vazut sa manance. si mi se pare cel mai bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

deea cred ca m-ai recunoscut pe fb, nu? ca si eu am alt nume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

deea de data asta chiar m+am suparat
stiu ca multi nu se pot abtine si comenteaya
da asta am mai yis eu
fiecare face cum vrea pt copilul sau
am repetat de n ori
doar ca tu ai lipsit cam mult din peisaj
sau poate ai sarit peste mesaje
din pacate antoniei f rar ii curg mucii
asta e baiul cu ea
eu ii dau sumetrolinul care e un biseptol
pentru mucii care ii are inauntrul ei
si pe care nu ii poate scoate afara cu nimic
si decat sa se inflameye si sa dea in febre mari si altele prin care am trecut pana acum cu varrf si indesat
prefer sa ii dau sa ii treaca
pt tuse nu dau decat eurespal
si miere de albine
deci te rog sa nu mai vorbesti asa ca nu te poti abtine
daca nu stii despre ce e vb
si da eu consider ca nu dau mult antibiotic copilului meu
daca altii cred asta e fix problema lor
ca nu e copilul lor
ASTA ASA CA NU M+AM PUTUT ABTINE
si ma doare mult sa vb asa
da chiar m+am suparat
ca eu chiar sufar cand mi+e fata bolnavioara
si asta v+o impartasesc voua nu sa ne certam una pe alta
ci ca fapt divers
si sa ne descarcam
ca altfel nu mai yicem decat buna yiua si gata

restul fetelor va rog sa ma scuyati de aceasta aprindere a mea
da cred ca fiecare avem un drept la replica
si chiar nu aveam chef de asa ceva acum in apropiere de asa mare sarbatoare de maine

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Cami iti respect dreptul la replica si poti din acest moment sa ma eviti...dar iti spun ca asta am facut-o cu gandul la Antonia. mi se rupe sufletul sa stiu un copil bolnavior...chiar daca nu va cunosc decat virtual, chiar sufar ....o poti intreba si pe Mada cate pm uri i-am dat sau altor fete in incercarea de a le ajuta cu un nr de tel al unui dr sau cu vreo ideea din ce mai stiu si eu..tot cu gandul de a veni in ajutor sa reuseasca sa treaca mai repede peste problema pe care o aveau....si fac toate astea pt ca stiu ce inseamna un copil bolnavior....am avut-o pe stefy cu mari probleme ale aparatului respirator....era in pragul de a ajunge o persoana care sa umbele cu tubul de ventolin sau alt bronhodilatator in buzunar toata viata...o persoana asmatica...e crunt ca parinte sa stii ca pana la 3,9 aninu a avut nimic copilul si apoi sa faca crize... tu stii cate nopti nu am dormit eu....sau am dormit in cot sa imi pazesc copilul sa nu se sufoce..si de la ce toate astea....de la simple raceli care au fost tratate aiurea....umflat copilul cu antibiotic cand nici nu era cazul...si nu dupa urechea mea..de medic ,care pt orice ca era nas infundat,ca era o tuse ca doar facuse un 37 cu un pic..va dau sa luati si antibiotic preventiv...chiar nu a ajutat-o ..dar nu mai intru aici in detalii.....tot ce mai zic este ca ii multumesc lui dumnezeu ca am intalnit o doctora alergoloaga ,care mi-a deschis capul si mi-a explicat asa ca pt toti prostii, sa zic vborba aceea, si uite ca am inteles ce e cu tusea....ce trebuie sa fac...cat si cum sa urmaresc si apoi daca este cazul si se ajunge sa-i dau antibiotic... nu am crezut ca la cat de des si cum tusea /racea/ii curgea nasul lui fimea eu am sa o tratez fara antibiotic....credeam pana sa o intalnesc ca antibioticul e dumnezeul nostru...apoi am inteles ce e de fapt antibioticul ,ce trataeaza el...el nu previne...am avut-o pe anna cu o tuse nasoala ...ragusita de nu putea sa scoata un sunet si cu muci....am zis 7 zile fara antibiotic ,desi dr. de fam imediat il recomandase....am mers tot pe ce m-a invatat acea alergoloaga..am avut rabdare si a trecut....nu mai intru in alte detalii ca poate zici ca ma cred desteapta...vorba ta, fiecare stie ce e mai bine pt copilul lui...Multa sanatate va doresc!!!!!

a si daca nu scriu asta nu inseama ca nu citesc....citesc tot din dorinta si de dragul de a sti ce faceti....si ma bucur sa va citesc ca sunteti bine...imi plac mesajele fetelor in care povestec cu ata ta entuziasm ce au mai facut puii lor..si ma trezesc zambind, multumita, in fata monitorului....eu am mai zis..la anna toate mi se par normale ...la stefy eram la fel cum e Catank sau celalalte fete...la anna ma mai trezesc doar cand vad cate un reportaj pe la tv cu copii cu diferite probleme...cum a fost pe a.1 despre copii autisti si atunci imi zic ca ar trebui sa fiu mult mai entuziasmata de A , si pentru faptul ca a zimbit sau a ridical un deget

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Roxy vreau si eu la Ailed...pls....promit ca daca ma lusati va dau si portia mea de gem..dar vreau sa fug de acasa
a, si vezi ca Ailed a zis ca face clatite numai daca sunteti cuminti

vai am avut o zi crunta..nici nu vreau sa ma gandesc cand va veni vremea de stat in casa..azi nu am reusit sa o scot pe A afara si a facut shouw..m-am luat cu niste rufe ,ca nu le mai dovedeam ,sa fac rocada...si bineinteles ca ta-su nu a binevoit nici in curte sa o scoata..ca lasa nu acum,si-a facut de lucru sa repare o lanterna si uite asa A a devenit tare efervescenta

e pe zi ce trece mai nazdravana
nu v-am pov bucuria pe care mi-a facut-o ...cea mai mare bucurie de cand o am....ei, nu va duceti cu gandul ca a inceput sa numere sau sa spuna povesti...
nu mai stiu ziua exact..dar se trezeste si ma striga de vreo 2 ori si gata..eu nu stiu ce faceam in bucatarie...parca-i fierbeam ousorul..zic ei lasa ca nu e disperata..sa pun apa rece peste ou si apoi urc..cand urc surpriza...fi mea dezbracata-n pielea goala...pampi dat jos si totul spoit cu kk....gratiile patutului...pernma.salteau...urechea ei..parul....am crezut ca mor....cand m-a auzit venise cu fatuca cum mai vine ea , si se lipise de gratiile manjite...si cu nonsalanta imi zice..mama kaka....si mirosea..vai de mine.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

fetelor m-am uitat in drumul vostru, si cum n-ati venit , n-am facut clatite, am facuta asta http://www.laurasava.ro/2009/12/04/chec-cu-mac-si-pere/ e bun, bun, bun
Cami, cu nasucul asta infundat al Antoniei, te-ai gandit sa te duci la ORL sa vada de polipi.... ca multe complicatii dau uratii astia, si cu prima infundare la nasuc fa-i un exudat nazal, eu mi-am facut asta vara...
Roxy, nici aici nu dau copiilor in parc pufuleti le dau pizza, eu una ii iau doar apa, sau fructe cu mine...dar a mea nu are timp de papa in parc , topoganul si jucariilor celorlati sunt mai interesante
Deea, frumoasa surpriza si mirositoare... macar stie fata despre ce e vb, si pe al meu il apuca mestereala... dar tb sa i-o trimiti pe Anna pe cap lui ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

deea in primul rand mesajul tau a fost rautacios
si de aia m+am suparat
ca pe aceeasi tema discut mereu cu fetele
da nu am sarit la nimeni
ca toata lumea a folosit un ton normal si nu ironic
pe noi ne cunoaste medicul pediatru de cand avea antonia 40 de yile
cand s+a imbolnavit prima data
si cand fara febra fara nimic
era sa imi moara copilul ca tot asa nu am dat antibiotic
si i s+au suprainflamat mucii si a facut o ditamai bronhopneumonia
si s+a innecat cu ei
i+ar medicul de la urgente a tipat la mine
da ce stai cu copilul acasa femeie vrei sa iti moara in brate
de atunci antonia tot face diverse chestii f nasoale
tot asa pentru ca am incercat diverse n metode de a nu ajunge la antibiotic
am stat si 7 yiile si cu febra
si nimic
ba din contra
a vomat de i s+au spart vasele de sange de la ochi si de pe fata
daca o vedeai plangeai de mila nu alta
nu poti generaliya aici
fiecare copil e diferit
si da+mi voie sa am incredere in medicul ei si in feelingul meu de mama si nu in altele
plus ca antonia nu a mai luat nimic din mai
desi a mai avut muci
dar din fericire s+au scurs si au trecut ca la orice copil normal
ei cand nu curg sunt f periculosi
si crede+ma ca am vb cu multi medici despre asta
si stiu consecintele nasoale ale acestor tipuri de muci mai mult decat ar trebui poate

consider ca aceasta problema e ca si cu mancarea
toti copii mancau bucatele
antonia le voma
toata lumea yicea ca eu sunt paranoia ca nu ii dau fetei
dar ce ar alege o mama sa isi lase copilul infometat sau sa manace ceva pana la urma
asta pana in vara asta cand am descoperit cauya reala a acestor manifestari si anume megacolonul + o chestiune nasoala la care nu s+ar fi gandit nimeni

asa ca sa nu mai judecam noi pe unii si pe altii ca nu cred ca se cade
plus ca pana la acest mesaj imi erai una din fetele de suflet
sincer imi pare rau ca mi+ai adresat un asemenea mesaj



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

Cum sa fac?Cum sa fac sa potolesc spiritele in miez de noapte????

Cami, deea... smile!pls!

Dor mi-a fost de voi dar nu am facut nimic ptr asta, ...Cum sa fac?ce sa fac?iar muncitori in casa de data asta, gauri in pereti, in camere ptr o nebunie de ''bomba''(boiler electric care la randul lui se conecteaza la doua mega panouri solare, plus la centrala ce e pe cale sa vina...alte gauri, alta distractie)In casa mea e ca la nebuni. Singura mea consolare este ca I este un ingeras de copil...ne distreaza pe toti de la mic la mare, ma sperie cat de grasa este (in ciuda faptului ca are 3 mese principale si doua gustari intre de fructe si/sau legume,...rontaieli doar in deplasari ca nu am incotro-dar sunt rare).
yvyana si mary- asta e secretul, fara rontaieli intre. Aaaa sunt copii care si rontaie si papa la masa. Cand stim ca avem probleme, luam masuri.
Si mie mi se pare o porcarie sa servesti copilu fara sa intrebi mama. Eu la fel procedez cand e cazul, ...si prefer sa fiu intrebata. Asta am patit-o in Moldova, mergeam acasa zi de zi in parc...aici nu e cazul, dar se mai gasesc si vecini ervitori si imediat ii disciplinez...chiar si pe mama-soacra (se trezea uneori sa-i ofere I nu stiu ce gogoasa de prin iarmaroc sau alte ''nebunii'').
Daca yvyanae pufoasa ca si I dupa cum vad in foto, dau vina pe lm (in cazul meu)...as indrazni sa afirm acest lucru si in cazul tau, cu excetia faptului ca nu stiu exact cate produse gen ''rontaieli''(si in ce constau exact ...cantitativ si calitativ)serveste frumusica ta. Vreau sa cred ca lm e bun si ala o satisface la maxim. Dar trebuie renuntat si la rontaielile din parc...

Ce sa va mai spun?

Astazi a plouat mocaneste..ahhh numai bine de iesit afara in cizme si pelerina de ploaie veselie mare pe capul I

Caciulita o suporta ok...alehiam-avem noi acel model de la hip, f faina, o recomand cu caldura. Bine, I accepta orice model...

Astazi am executat un tortulet bunnn...de pe blogul laurei sava...acela de cioco cu cacao pudra deasupra si cu doua degetele am facut o inimioara (fetele de pe fb cred ca stiti la ce ma refer)
Bun, bun...poze nu am ca s-a papat rapid

off topic !Am o ruga la voi, ...cine isi da cu parerea la un model dragut de gresie si faianta ptr o baie nu f generoasa. Aveti grija la nuanta sa nu o micsoreze prea mult...Atasez ceva foto cu preferintele noastre dar eu una nu ma pot decide...Deci...help!

Atasez foto si revin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Seara buna. Acum ne au plecat si noua musafirii

Deea bestiala Anna al meu pusti saca nu ajung din 3 miscari la el cand se trezeste si ma striga sare jos din patut luni tre sa ajung si eu cu iasmi la dr sa vdm ce este cu tusa asta ciudata....de fapt are doar asa cate 1-2 reprize pe noapte

Deci......astazi fii ' mea si a pierdut primul dinte de lapte de fapt mai sta atarnat putin....iar eu mama zaluda ce sunt am intrat in panica si in 2 sec am luat netul sa vad daca este normal la aceasta varsta sa isi piarda dintisorul si cica .....da..pe la 5-6 ani incep sa cada/ creasca noua dentitie asa repede? dupa asta m am calmat si eu si am linistit o si pe ea.... deci am copil mare......

Nu am prea citit din urma decat asa in diagonala vb roxanei.
Noi probleme cu apetitul/ mancarea avem dar in directia opusa :)) toata ziulica mananca....mesele principale sunt consistente iar gustarile la fel :) bine a nu este plinut astfel mi as face griji!!


Mada distractie maxima la nunta!! Asteotam cu nerabdare poze!!!

Andreea voi ce mai faceti??

Strumf nici un semn???
De abia astept si eu evenimentul de sambata viitoare...imi este dor de o distractie, sa ma aranjez...chiar daca nu mi am gasit nimic. Imi cumpar de imbracat mai am o saptamana la dispozitie ..daca nu ma imbrac cu ce gasesc prin dulap

Va pupic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catank spune:

gata, am lasat foto cu de toate...plus comentarii sa stiti despre ce e vb.

Sa nu ma uitati cu faianta si gresia ptr baie, plus cabina de dus

p.s. am vazut si revazut foto cu puiuti minunati!Sa ne traiasca!

Va pupic cu mic cu mare!

Inca una...cafeluta nu mai servesc, dar I a mai avut zile in care nu avea somn...dar am insistat chiar daca ora era 16

In ziua cu pricina servisem o cafeluta intreaga plus un rest de cacao in amestec cu miere...cam 2-3 lingurite cred...am pus lapte peste, ..intr-un pahat f pare de la un mixer..si am baut juma de zi din acel amestec.... cred ca a fost cam mult...dar a trecut...

Mergi la inceput