Clasa a II-a * 2012-2013 * (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anka74 spune:

Hop si noi in club!
Teme multe si interesante, culegeri de diverse tipuri...
La mate am ajuns la adunarea cu trecere peste ordin. Acum, ce sa zic, al meu le face in cap, fara vreo metoda, probabil la Tabinet a invatat, insa a prins si metoda predata in clasa. Nu prea intelege de ce trebuie sa faca asa cand el stie de la inceput ce si cum...si atunci l-am pus sa calculeze ceva de genul 458+236, sa vada la ce ii foloseste. La mate au o culegere noua si pana maine au de facut 7 pagini. usoare, ce-i drept, insa totusi sunt 7 pagini. La romana, la fel, norocul lui e ca noi deja lucram din ea acasa, asa ca avem vreo 4-5 pagini deja facute.
La romana am ajuns la lectia cu puisorul de randunica, cea cu imagini, la cunoasterea mediulu, La Campie, la lectura au de pregatit "Un baiat grabit", la engleza de la scoala au conjugat verbul "a fi"...si apoi au facut si pronumele personal...la cea de la Cambridge ei stiu ce fac, am vazut ceva corectat prin carte la scrierea de la 10-20 (in litere). La religie au citit povestea cu batranul orb...cred ca trebuie sa o citesc si eu, ca nu sti despre ce este vorba. La sport joaca handbal (as vrea sa ii vad) iar astazi au exersat si pt proba de rezistenta.
Sunt un pic suparati ca le-au retras optionalul de Consiliere si vor avea romana in loc, insa Doamna le-a promis ca vor folosi manualul de consiliere pentru diverse texte, poezii, situatii...era foarte interesant, dupa mine, si era o materie la care mai invatau ceva.
Ghizdanul avea vreo 4.5 kg fara apa si mancare(l-am cantarit saptamana trecuta)! Si inca nu aparusera ultimele 2 sau 3 culegeri. Noroc ca il duc/aduc de la scoala, ca altfel....

Cam atat de la noi, predau legatura!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vaaai de mine, eu nici nu ma gandisem la treaba cu adunarea pana la 10 si apoi ce ramane, am trecut-o direct la adunare numere suprapuse cu tinut minte. Dar a prins.

Eveline, multam mult de raspuns. Si ei au facut cate ceva din astea anul trecut, insa nu chiar ce se cere acum. Cuvinte cu inteles asemanator si opus au facut, dar acum cuvintele folosite nu sunt uzuale. Sa iti dau exemplu "glastra". Noi acasa nu am folosit decat vaza, era normal sa nu stie cuvant cu inteles asemanator daca nu a mai intalnit cuvantul. Oricum imi amintesc ca doamna voastra pretindea mult de anul trecut si lucra mult in plus cu ei. Deci pentru noi numai exercitiul e salvator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antoemma spune:

manuelacrina, si fetitei mele i s-a explicat la fel la germana, ca lucrurile care se pot numara se scriu cu litera mare. Acum ii mai scapa si la romana substantive cu litera mare.

La romana ei au inceput serios doar de anul acesta si am ramas uimita cand i-am dat dictare si am vazut ca a scris corect ia, ea, este, ele... Ma gandeam ca o sa le incurce. Ce nu scrie corect e foarte, pe care il scrie fuarte, si multe alte cuvinte care ar trebui scrise spre exemplu marti si ea scrie marzi, sau dolofan si ea scrie dolovan. A invatat alfabetul in germana si cum acolo se scriu altfel decat se aud...

La matematica au facut exercitii cu trecere peste ordin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Buna seara tuturor!Chiar daca n-am postat de ceve timp pe forum,v-am citit si vad ca avem cam aceleasi probleme...teme la greu!!!
Anul trecut aveam unele mustrari de constiinta ca nu-i dau fiica-mi mai multe "teme suplimentare".Anul asta nu mai am motive de mustrari!
Concret...la matematica are teme din manual si din culegere,la lb. romana-idem.Dar fiica-mea nu se plange.Atunci de ce m-as plange eu?
Sambata are un concurs la lb. romana(20 lei/participarea).Ea nu si-a notat cum se numeste concursul,eu n-am reusit sa-l intreb pe dl. invatator asa ca va spun sambata ce concurs a fost.
Ca o concluzie...am inceput anul in forta si sper sa mearga la fel tot anul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

E vorba de proba de limba romana la Evaluare in educatie. Merge si-a mea, sambata dimineata.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Succes copiilor care merg la concurs !

Noi am depasit in sfarsit perioada de acomodare. De o saptamana isi termina in clasa ce are de facut si la after face si temele complet. Din pacate inca se foieste mult in banca, isi scapa pe jos toate cele, se joaca cu ascutitoarea, radiera, rigla, creioanele... Oricat ii spun si ii explic ca trebuie sa se potoleasca, asa e structura lui. De cand era mic se juca cu scame, cu bucatele de hartie care deveneau personaje, cu frunze, pietricele etc. La un moment dat l-am pedepsit si pentru ca a ramas fara jucarii o perioada de timp si-a facut dintr-un creion, hartie igienica si scoci un baietel si i-a pus o radiera pe post de ghiozdan in spate ...

Norocul lui e ca ii merge mintea, ca la cat e de aiurit si copilaros ar fi jale altfel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Lali, exact asa este si fetita mea : se joaca cu tot ce are la indemana, inclusiv in ore. Sunt copii cu imaginatie bogata.
Eu o sa incep sa ii dau Mentat, la sfaturile doctorei, pt a se concentra mai bine la lectii, chiar daca este un copil f inteligent.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eveline spune:

Salutare!
A mea abia s-a inscris pt Winners, am dat banii, insa concursul e undeva pe la sf octombrie - noiembrie, si pt Eurojunior a dus banii, habar n-am cand e concursul, trebuie sa intru un pic pe site-ul lor.
Ar mai fi unul, micul matematician si nu stiu ce denumire la romana, insa locurile sunt limitate am inteles, vor avea un test la clasa si numai cine face bine merge la concurs; macar e gratis :).


LALI - Super imaginatie are pustiul tau; ar fi interesant sa se exprime in scris...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Eveline, baiatul meu a participat la niste cursuri numite micii cititori tinut de o scriitoare, o doamna foarte speciala, unde au scris si ilustrat mai multe povesti si speram ca vor reusi sa scoata o carte cu ele. Mi s-a spus ca a avut o contributie buna si lui i-a placut foarte mult.

Imaginatia bogata este intr-adevar ceva minunat, insa combinatia dintre aceasta, neatentie si un dascal exigent nu e prea fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lali
Imaginatia bogata este intr-adevar ceva minunat, insa combinatia dintre aceasta, neatentie si un dascal exigent nu e prea fericita.


Intr-adevar, de aceea am si cerut ajutorul doctorului de familie.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput