Delfinasi jucausi de iulie-august (93)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

mai caut, nu ma las ca trebuie sa gasesc magazinul asta
m-am uitat la figurinele cu animale si sunt intre 18-28 lei...pai tot atat sunt si in Mures sau la jucariata

in fine, cu prima ocazie, care e foarte aproape...daca nu il gasesc, Oana te sun sa ma ghidezi...pe Alice o "iert" de astfel de intrebari grele ca are 2 bebei si n-are timp de ghidaje

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Ce imi place cand vorbesc ei cu jucariile!
Maria a fost ff haioasa cand am incaltat-o intr-o pereche noua de ghetute de toamna si s-a dus fuguta la oglinda si zicea, citez cu cuvintele ei: " Vai ce papuci sumosi are Maiia!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Salutare
Oana, oare nu ti-am scris pe FB?...nu mai stiu ce fac...am inceput homeopatele, mi-a dat 2 extracte, calin si coacaz si Imunice( pe care nu prea stiu cum sa il dau, ca e f "tare", si nu prea il vrea ) astea zilnic si o data pe sapt calcareea phosphorica CH 30, si cand are muci sa o contactez ca in fctie de culare, forma etc imi recomanda ceva. Mi-a mai spus de tuse( cand e cazul) sa-i dau Spongia CH 9 cate 2 granule de 3 ori pe zi si la febra Belladonna.

Eu i-am luat animalute din alea de plastic in seturi din Auchan sau Real, dar nu cred ca au fost asa scumpe...doar nu sunt chiar nebuna, ca avem cu zecile si vreau sa cred ca nu am dat atatia bani pe ele. sau vb de alte figurine si le confund eu...

Dar acum sunt la putere cele din Lego. I-am luat un lego duplo cu animalele de la zoo si numai cu ele se mai joaca...la noi elefantul e la putere.

Paula, mamica lui Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit doi anisori!!!

Poze petrecere 2 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

paula, m-ai facut sa rad cu postarea ta . auzi la ea, ca-i nebuna . chiar is si eu curioasa despre ce animale e vorba, ca si noi avem cat pentru o gradina zoo, dar si pentru o ferma cu animale domestice. plus ca avem si dinozauri , dar n-au fost deloc scumpe...

eu mi-am dat seama ca tot intru si va citesc (dar scrieti asa de putiiin!!), dar de scris si eu tot rarut. si acuma nu ca nu am timp, dar sincer nu am decat sa ma plang si o fac destul pe fb cat sa nu amarasc si casuta de aici

dar macar de Isa sa va spun: nu vrea nici acum sa spuna propozitii in romana, cel mult asociaza doua cuvinte; trei doar daca unul din ele e "mama". in schimb am auzit-o numarand in spaniola pana la 10 (pe 7 il mai uita) si canta toata ziua "cumpleaños feliz" (la multi ani). duminica, soc: ea canta [miiiiaaaño dediiiiis] si la un moment dat nu mai zice "te deseamos todos", ca incepe cu "to you". prima data am crezut ca ni se pare, dar asa o tine toata ziua: prima data in spaniola, apoi in engleza. in romana canta "la multi ani" doar cand isi vede filmarea de la ziua ei si se aude si melodia . in concluzie, scumpica mea se tine smechera, nu vrea sa vb romaneste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Neata! Dau eu cafeaua!

Nu reusessc sa va citesc pe fb, mai ales ca nu apuc sa deschid laptopul, citesc doar de pe tel. V nu mai doarme la amiaza de cateva zile, asa ca nu mai am timp de citit in liniste. Noaptea doarme multe ore( 11-12), dar cu treziri, maraieli si alte plangaceli. In rest, antibiotic, nas infundat.

Rodi, sanatate Isei! Sa se faca bine! Pupam ochisorii!

Nici nu mai stiu... Aaa, nu imi vine sa cred ce a trecut timpul, Cris, ce creste sarcina! kilele se dau jos, nu-ti fa griji. Sanatoase sa fiti!

Mycya, cum te simti? Mai mergi la sala?

Iuliana, nu te ingrijora prea tare pt pata. Poate trece de la sine in multe cazuri ( din auzite, de la alte mamici) sau dacanu, exista alte alternative.

No gata, merg sa beau si eu o cafea.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

Multam de cafea, e foarte bine venita!

la munci ca in fiecare dimineata...si ma gandeam asa cu interes ce imi va aduce oare ziua de azi!
La noi e o conriuna aventura acasa. Daca nu chiraiala copiilor de fiecare seara cu zbenguielile de rigoare ceea ce mie imi place, sunt vecinii. Am un vecin pe palier care de un an jumatate renoveaza si m-a disperat. Pe scarasunt toate cele BCA faianata taiata(i-am spus sa o ia de acolo sa nu se taie cumva reun copil in ea de 3 luni e nemiscata, usile le-a scos din casa si le-a pus pline de mizerie pe scara nu vrea sa le stearga, loc sa trec cu carutul spre lift nu prea am si aseara la 9.30 el dadea gauri in pereti de vibra apartamentul, Si in seara in care Maria dormea de vreo jumatate de ora.

O sa ii fac reclamatie la primarie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Neata

Paula mi-ai scris pe FB, se poate dar cu ultimele zile am pierdut sirul...ma duc sa caut
oricum si noi am luat Imunice + extract din muguri de carpen + drosera
noi suntem calcarea carbonica

Cristina stau si ma mir de Vladut, cum rezista pana seara fara somn? chiar e mult...poate se mai schimba situatia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mycya spune:

Neata!
dau si eu un ceai cald si o felie de paine cu zacusca m-am trezit cu stomacul lipit de foame

Citat:
citat din mesajul lui crispro
Mycya, cum te simti? Mai mergi la sala?



multumesc de intrebare acum ma simt bine, am fost racita si timp de 3 zile abia abia am mancat cate ceva ,mi-am adus aminte de greturile care le-am avut cu Andra si tare mult ii multumesc lu' Doamne Doamne ca de data asta nu am mai trecut prin aceleasi stari.

da, mai merg la sala si acum, fac la o intensitate mai mica si e totul bine. nu am de gand sa ma las pana nu mi-o zice doctorita ca e timpul sa stau acasa

cum mai e cu magazinul? totul bine?



mami de Andra si 9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

oana sa sti ca si Maria are zile cand nu doarme la pranz, ieri a fost o astfel de zi, dar se odihneste in sensul ca se aseaza in balansoar si se uita linistita la desene vreo 10-15 minute si dupa o ia iar la sanatoasa.

In acest caz se pune la nani devrme seara 20.30-21.00 si doarme pana a doua zi la 10-11.

Chiar vroiam sa va intreb ai voistri la cat se trezesc dimineata pt ca Mariei ii place sa doarma mult dimineata si rar se trezeste inainte de 10.300-11.00, au fost cateva zile cand s-a trezit a doua zi la ora 13.00



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Neata

nu pot intra de la munca pe FB dar am nevoie de ajutorul vostru

de unde pot sa cumpar lapte de migdale sau alte tipuri de lapte vegetal, dar sa fie de calitate?

a venit pediatra...totul e ok, Andrei are 14 kg si 92 cm doar ca avem lipsa de calciu, mi-a explicat ca de la prea multa carne, prea mult lapte, se dezvotla un mediu acid, si pentru echilibru, se mai elimina din alte minerale din organism, gen calciu, magneziu. de asta e posibil sa nu doarma bine, sa fie agitat...

o sa luam osteocare (1 luna sau 3 luni, sa vedem, cate 15 zile, apoi pauza), mugur de brad in loc de vigantol (daca nu se pufoseste, daca se ingrasa, renuntam), continuam cu calcarea carbonica (abia am inceput de 2 zile) si ne-a dat si o schema de imunitate timp de 3 luni

dar trebuie sa mai inlocuim laptele de vaca si sa incerc sa nu ii mai dau carne mereu , adica sa ii mai fac ciorbite si doar de legume, mancarici etc...stiu ca as putea face eu laptele vegetal, dar nu mai am timp de asta, as prefera sa il cumpar gata facut!

dar in rest totul e ok.

va

Mergi la inceput