Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Fetele ce soiuri de vie de masa aveti voi? Ma intereseaza si pe mine niste soiuri mai dulci sa manance toata familia... si daca se poate unii sa se coaca mai devreme, altii mai tarziu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Carmi, daca iti raman bulbi de lalele albastre, crezi ca poti sa-mi dai si mie 1-2 in martie? Merci frumos.

Vreau sa va adresez o intrebare legata de Yucca: am o astfel de planta inalta de cca 50cm si vreau sa stiu daca e ok sa-i tai frunzele de jos, astfel incat tulipina sa devina ca la palmier. Stie cineva daca la orice soi de Yucca se preteaza treaba asta?
Merci.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Georgi, nu-s ce sa spun, ca nu le cunosc, am unii albi care se coc tarziu, dupa 15 oct si unii negrii cu boaba mai micuta dar foarte aromati! Restul sunt de vin!
Liviana, eu am yucca, dar n-am incercat sa-i rup frunzele de jos, dar presupun ca merge, poate stiu fetele mai bine!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Eu am yucka si am si experienta in inmultit... dar eu niciodata nu i-am taiat frunzele ca sa prinda forma de palmier. La alte plante le-am facut taieri de "cosmetizare", dar nu la yucka. Nu cred ca pateste nimic, pentru ca nu este o planta mai pretentioasa decat majoritatea.
Valentina, multumesc!

Si eu as fi adepta de bulbi de lalele de orice fel de la oricine e dispus sa "doneze".

Inca mai astept recomandari pt vie de masa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Va aduc, fetelor, la sfarsitul lui martie vin, la Bucuresti.
O sa va aduc si o multime de seminte de Mirabilis jalappa (in Romania se numeste ´buna dimineata´sau ´frumoasa diminetii´, am cules cu miile, fara exagerare.

Gradina mea arata urat, e goala si ciudata. Abia astept sa apara crengile de brad in magazine, imi cumpar multe si pun in fiecare ´piatra´ din alea 70 ale mele cate un smoc de crengute, arata frumos, mai ales cand sunt pline de zapada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Carmi
Liviana eu am 2 yuka uriase si le rup frunzele de la baza care desi nu par la prima vedere sunt imbatranite, usor zbarcite langa tulpina si se rup usor. Chiar am facut treaba asta acum 2 zile pt ca au devenit extrem de tentante pt buburuza mea cea mica. Oricum majoritatea plantelor mele de interior au luat calea podului soacra-mii (unde nu scade temperatura sub zero). Cele mai sensibile pe care nu-mi permit sa le exilez acolo le voi ingardui cumva in living...
Si la mine au palit majoritatea plantelor in curte. Am scos cannele ca sa fac loc noului coacaz rosu (care sper ca de data asta sa fie rosu).
Am scos si iasomiile ca sa le mut, asa ca Inbox te rog spune-mi cum facem ca sa ajunga una si la tine. As mai avea una sau 2 de dat. Sunt iasomii simple, normale, de la bunica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

acum chiar mi-am dat seama care e momentul de scos daliile.....in urma cu cateva zile erau superbe,aveaum cel putin cate 10 flori la tufa,iar eu am 10 tufe, asa ca va inchipuiti ce bine aratau..

dupa cateva zile si cateva dimineti cu bruma,tufele erau negre ca si putrezite......astept sa se usuce putin pamantul ca sa le pot scoate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc pt raspunsuri, Tala si georgipuia.
Carmi, multumesc mult, sa ne dai semn cand ajungi mai exact in Bucuresti. Floarea "buna dimineata" banuiesc ca este zoreaua, nu?
Si noi am gospodarit un pic in gradina, de facpt sotul a fost cu fapta, eu cu indicatiile. Am scos toti bulbii si rozomii, in primavara ii vor re-planta in alta forma. Am mutat niste copacei si am sapat o zona din gradina peste care am pus balegar.

Arpagic a pus cineva pt primavara? Noi inca nu, dar nici n-am gasit la piata...

Fetele, ati vazut ce spun meteorologii? Vom avea o iarna cu precipitatii peste medii si frig, pare ca o sa fie mai grea ca anul trecut.... Mai vin si vestile astea cu 21 decembrie... trebuie sa ne pregatim. :)
O saptamana usoara si mult spor va doresc!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Liviana, am pus si arpagic si usturoi! Deja a incoltit, c-a fost soare si frumos!
Inca n-am scos gladiolele si cele 2 canne pe care le mai am, daca n-o avea timp mamaie saptamana asta, le scot eu sambata!
Eu chiar n-am auzit cum va fi iarna, ma duc sa caut.De 21 decembrie nu mi-e frica, m-am hotarat sa tai porcul pe 15, sa fac toate cele, macar sa ma gaseasca ghiftuita cea cu coasa!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Buna
Primiti printre voi o incepatoare in ale gradinaritului??
In luna ianuarie ne am terminat si noi casuta apoi am in primavara, toamna aceasta am inceput sa aranjam curtea...
Mi am facut o mica, mica gradinuta de legume si zarzavaturi in una din lateralele casei, dar nu prea este soare si nu au prea crescut. Mi am iesit toate dar nu au crescut foarte mari.
Acum 2 saptamani am plantat si primii nostri pomisori fructiferi si braduti thuja
Sambata am pus in gradinuta usturoi, ceapa, salata verde ....
In rest va urmaresc pe voi si va admir gradinile, florile din poze!

Mergi la inceput