Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Imi place, nu-mi place iarma, maine la noi va ninge, toata lumea e prin gradini si mai scoate, acopera una-alta...m-am aliniat si eu si am taiat trandafirii, i-am musuroit cu rumegus, am mai bagat din flori in casa. Si mie imi place cand e zapada, nu imi place frigul asta cu umezeala, ploi, etc...
Fetelor, voi lasati crizantemele si tufanelele peste iarna in gradina? Eu am lasat cateva anu trecut si nu am mai avut ce recupera, le-as scoate si le-as pune macar in garaj, desi si-acolo e frig, dar macar nu ingheata.
Mi-am luat azi niste lalele, o colectie pe trei nuante de albastru si niste d-alea cu petalele franjurate, tare-s frumoase. Am mai luat doua gentiane de toamna, cica-s rezistente la iarna, da-s asa de mici ca mi-e si frica sa le las afara, de inflorit, oricum, or sa infloreasca la anuŽ. Are cineva gentiane de toamna sa ma invete cum sa fac cu ele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zuzi.simona spune:

eu am prins 2 zile frumoase si am pus tot ce aveam pentru gradina din fata, bulbi de tot felul, iara clematis, liliac, multi bujori si hemerocallis, plus o magnolie galbena (cica!) si atat, inca sunt pline de flori daliile si trandafirii si acum a venit brusc frigul si nu stiu cand o sa mai pot iesi din casa, ca la minus nu functionez
mai am jardinierele de la terasa, sa scot muscatele si sa pun bulbi, asta inseamna o zi intreaga, of, plus scos dalii si aranjat trandafiri...
astazi am mai luat niste lalele ca nu-mi ajungeau pt. jardiniere si nu se putea sa nu mai vad ceva asa ca am plecat si cu un lamai ca era super reducere, sper ca asta sa reziste, am mai avut unul la vapor dar s-a uscat incet, cred ca nu-i placea miscarea

gradina
Simona, mama Antoniei (27.06.1998)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Carmi, eu nu am auzit pe nimeni care sa scoata tufanicile sau crizantemele toamna! Cel putin la mine in zona nu se scot!
Gentiene n-am, nu-s ce sa te sfatuiesc, poate stiu fetele!
Sambata am taiat si eu guliile, am mancat ultimele zmeurici si ultimii capsuni de anul asta!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

cat sa mai las daliile?

arata superb,au multe,multe flori,tufele arata mai bine decat cele de crizanteme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Eu las daliile pana cand le plang de mila ca le-a topit bruma. Apoi le scot. Anul asta, insa, am adunat doar cativa rizomi de la fete darnice si sper sa le pastrez mai bine peste iarna! Nici gladiolele nu le-am scos, stau mai bine in pamant pana la primul ger(sper sa vina anuntat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Va pup cu drag n-am mai scris de foarte mult timp la subiect dar acuma am o intrebare arzatoare si sper sa ma ajutati
Am niste garofite in ghiveci ... sunt superbe , au facut in ultima luna zeci de flori frumos mirositoare .... toata vara le-am avut pe terasa deschisa ... acuma le-am bagat pe casa scarii pentru ca mi-e mila de ele ... nu pot sa le las afara in frig ... o sa reziste peste iarna ??? voi cum le pastrati ??? daca sunt in pamant direct am citit ca se lasa acolo ... ar fi trebuit sa le las si eu afara in ghiveci ????

valentina te pup ... cum esti ????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Tufanelele si crizantemele clar se lasa in pamant afara.
Am eu o gentiana si pe instructiuni zicea ca rezista la frig asa ca am plantat-o in gradina unde pare sa-i mearga mai bine decat in ghiveci in casa.
Andanii eu cred ca e riscant sa le lasi in ghiveci pt ca imngheata radacinile. Daca le muti insa in pamant in gradina cred ca rezista, ale mele cel putin se indesesc frumos de la an la an.
Carmi vreau si eu lalele albastre....
Eu inca n-am pus bulbii in pamant, sper sa reusesc we asta.
La noapte cica ajungem la zero grade sau chiar -1 asa ca azi trebuie sa strang gogonele, capsuni si goji.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Noi avem zapada de vreo doua zile. Mi-am gasit daliile la pamant, am facut un megamaraton sa scot toate bulboasele, era un frig de crapau pietrele, sper sa le fi salvat.
Tala, iti aduc in martie bulbi de lalele albastre, daca vrei.
Eu am cam terminat cu gradina, azi am avut ceva soare si 2 grade si am iesit la treaba, am pus plasa peste tot (pe unde nu am iarba), asa scap de pisica vecinului care face caca zilnic in fata casei mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Dana, te pup, bine fac! Trimit pm!
Carmi, ce pisica nesim... Imi dai si mie te rog macar un bulb din aia albastra?
Tala, am mai gasit si eu cativa capsuni, parca sunt mai buni ca niciodata!


De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui Carmi

Noi avem zapada de vreo doua zile. Mi-am gasit daliile la pamant, am facut un megamaraton sa scot toate bulboasele, era un frig de crapau pietrele, sper sa le fi salvat.
Tala, iti aduc in martie bulbi de lalele albastre, daca vrei.
Eu am cam terminat cu gradina, azi am avut ceva soare si 2 grade si am iesit la treaba, am pus plasa peste tot (pe unde nu am iarba), asa scap de pisica vecinului care face caca zilnic in fata casei mele.

Carmi si Fabiano-scolarel

www.dropshots.com/Carmi#albums/GRADINA%20MEA" target="_blank">GRADINA




Carmi, oricat m-as forta sa incerc sa te refuz...nu reusesc Eu sunt setata pe culoarea albastra.
Asa ca iti multumesc pentru oferta, pana atunci ma gandesc cum sa-ti multumesc

Valentina sa stii ca si mie mi se par mult mai bogati in aroma. In sghimb sunt f dezamagita de goji care sunt extrem de amari.

Mergi la inceput