Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Giorgipuia, eu cred ca il voi pune in gradina cand se usuca floarea.

La indicatiile Talei, am tinut ghiveciul cu bulbul in frigider o luna poi l-am scos, a rasarit dupa inca o luna. Asa ca, daca l-ai tine in frigider o luna inainte sa-l pantezi mai spre toamna, poate merge sa ai in curte zambila inflorita toamna. Cred ca incerc si eu :D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Buna dragi gradinarese.
Nu am mai intrat de o vesnicie pe acii. De, am intrat in hibernare.... azi m-a trezit fata mea cea mica. vine intr-un suflet la mine strigand "schneeflöckli, schneeflöckli (fulgi de zapada), mami vino sa vezi sunt 4 in curte.Si tot topaia de veselia si striga "a venit primavara , primavara..... Adevarat ca ninsese bine de dimineaza,dar dupa masa se ivise soarele si nici urma de zapada dar-mite de 4 fulgi. ...si-mi arata pe geam ghioceii din curte care suna pe germana aproape la fel schneeglöckli.
Pe de alta parte parca m-as apuca de rasaduri. Doar poate am putin de primavara in casa pana vine cea de afara. Dar niciodata nu mi-au prea reusit si nici nu stiu pe unde sa ma intind cu ele.

rufus,eu am avut rucola. E cat se poate de nepretentioasa, creste repede, dar nu trebuie lasata mult, ca face flori si nu se mai poate manca.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Aseara am prins la tv la stiri o prognoza a timpului probabil in urmatoarele 3 luni. Despre feb nu am prins prea mult - deci nu stiu daca se mai intoarce zapada, gerul, etc - dar cica martie si aprilie vor fi foarte ploioase si cu temperaturi sub media normala, deci mai friguroase... si eu care, judecand dupa weekendul asta, ma gandeam ca primavara e pe aproape...
Si mie mi-au rasrit ghioceii - abia si-au scos capul din pamint - au 2 cm maxim, in schimb narcisele au fost mai avantate. Am reusit ieri sa stropesc pomii fructiferi - din pacate spre seara a louat - nu tare - dar ma tem ca mai trebuie sa-i stropesc o data - oricum, sunt plini de muguri - poate anul asta si-or lua si ei avant - mie mi se pare ca au crescut extrem de putin pana acum (cu exceptia caisului, ala e singurul care se vede ca s-a dezvoltat) - iar de anul asta intra in al 3-lea an de la plantare...
Sa stiti ca si pe mine ma batea gandul cu un pom din ala columnar de la sieberz - ma atragea cel mai mult ca scria (la un soi de mar) ca rodeste in al doilea an de la plantare...dar cred ca stau sa astept dupa pomii mei deja plantati
Tala - Matilda este o scuuumpaaa!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Helau

Si la mine au iesit ghioceii, mi se par tare piperniciti fata de alte dati, in schimb narcisele si lalelele sunt rasarite bine de tot, chiar ma uitam ieri prin gradina si ma minunam cat sunt de mari, nu stiu daca e normal...
In toamna am fost vrednica, am pus mai multe soiuri de branduse, lalele si nu mai stiu ce, am vazut ca am puzderie de branduse iesite, abia astept sa vad daca vor fi atat de frumoase ca in poza de pe ambalaj. Le-am luat din Kaufland, olandeze, foarte frumoase si ff ieftine. Cu cele de la Agrosel sunt patita si nu mai cumpar de la firma asta.

Am adus in casa ghivecele cu crini, amaryllis. As vrea sa desfrunzesc, sa incep curatenia in curte, e prea devreme sa curat frunzele de pe pamant? De obicei le curatam complet toamna, dar am tot citit si auzit ca e mai bine sa le lasi pe pamant, protejeaza plantele si isi lasa si niste vitamine/minerale in pamant.
Poate mai astept totusi vreo doua saptamani... voi cum aveti prin curte?
Nu am mai pus poze pe bloguletul meu de 100 de ani, sper anul asta sa recuperez...
Leeloo cu ce i stropit pomii? Eu am cativa fructiferi, dar un singur cires este soi, face niste cirese mari, negre, carnoase, dulci, e ceva de vis. si tare mult as vrea sa-l stropesc macar pe el, dar nu am idee cu ce, nu l-am stropit niciodata. esti foarte harnicuta si tenace, eu in schimb, am perioade, cand o las balta de tot cu gradina, cand ma ia avantul..
Tala sa-ti traiasca fetita, doamne ce trece timpul, e o scumpa si o frumoasa, sa fie sanatoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Leeloo si Martie multumim!

La mine e mai lenesa gradina, doar frunzele de la branduse au rasarit.
Leeloo, ce veste mi-ai dat cu prognoza asta... In stilul asta cred ca o sa cad in depresie, chiar am nevoie de soare (mai mult pt sufletul meu decat pt gradina)
Si mie mi-a stropit ieri cumnatul pomii, nu stiu cu ce, da bine c-a facut-o :)
Martie (ma bucur sa te 'revad') eu mai astept putin cu desfrunzitul pt ca inca e f ud si m-as umple prea tare de noroaie (pe langa faptul ca nu am cum sa fac ceva in curte - asta mica se crede siameza mea si e tare greu sa faci totul cu copilul agatat nonstop in brate)
Eu nu am ghiocei si parca nici nu prea am vazut in magazine (in cele on-line mi s-au paraut mereu prea scumpi). Daca mai dati de oferte bune trageti un tzignal si aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Moama ce invidioasa sunt pe voi cu ghioceii vostrii, la mine n-a rasarit nimic! Nici macar o frunza de ceva!
Si nu-mi place martie ploios, vreau soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leeloo2004 spune:

Pai ce, credeti ca eu nu vreau soare????? Uite, azi este superb - in Bucuresti este soare, dar eu sunt la birou...

Martie - eu am stropit pomii cu Meritol (sper ca am scris bine) - mi l-a luat mama de la un magazin de fitosanitare la recomandarea vanzatorului. Cu asta am stropit si anul trecut si mi s-a parut ca pomii au fost destul de sanatosi - nici macar piersicul nu a mai facut basicare...

Anul trecut am pus si eu branduse - dar uite ca pe astea nu le-am identificat, nu cred ca au rasarit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Buna, fetelor !
La noi e foarte iarna, ninge aproape zilnic, temperaturi sub zero grade. Cu toate astea au rasarit narcisele si lalelele, iar ghioceii nu, f ciudat.
Astept cu interes primavara, pana atunci va salut !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Buna ziua dragi gradinarese...

Si eu am curtea plina de ghiocei, destul de rasariti si cu floare mare... azi Mony a rupt 3 si i-a pus in pahar... era tare fericita de ei...

Tala, ma ofer sa-ti trimit eu bulbi de ghiocei, daca doresti... ar trebui sa-i scot imediat ce se usuca floare, ca apoi nu o sa mai stiu de unde sa-i iau

Cred ca si brandusele au rasarit... deocamdata frunzisoarele sunt la 4-5 cm, dar m-as mira sa fie altceva... sambata sper sa am timp sa intru si eu printre flori sa fac un mic inventar...

La noi cand e o zi ca de primavara, cand o zi mai innourata si mai rece... deja incepem sa racim care azi care maine... pacatoasa vreme...

Deja se stropesc pomii? Ia sa notific sotul... sa-i dau termen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Eu declar deschisa campania de primavara . Desigur cand e ceva mai cald pe-afara... o zi e cald, una e frig...cam asa. In orice caz, am taiat trandafirii, pentru ca am observat ca deja au inceput sa inmugureasca. Sunt plantati cumva pe langa casa, e mai cald si inmuguresc mai devreme decat ar fi normal..
Apoi am curatat o alee de frunze, sa vad daca mi-au iesit lalelele plantate toamna trecuta. In rest, nu prea m-am bagat ca ma innoroiam de tot.
Am foarte mult de taiat si legat, tufe, trandafiri urcatori (sau mai bine zis ce-a ramas din ei- dupa gerul din iarna trecuta), vita de vie a vecinilor care a cazut la mine peste gard, pomi, de pus niste tutori pe langa niste magnolii care au crescut aiurea, in toate directiile, toate astea trebuiesc facute in februarie, daca nu le fac luna asta, la revedere, abia la anul.
Deocamdata am doar ghioceii infloriti, dar arata foarte ciudat, sunt mici. Iar ei erau foarte mari. Nu e anul lor, asta-i clar.

Leeloo, multumesc, am sa intreb si eu la magazin. Si neaparat Topsin pentru trandafiri.




Mergi la inceput