Calendarul gradinarului vesel (28)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Asta:
http://www.sieberz.ro/termek/cires-columnar-sara/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu stiu unde sa intreb persoane mai avizate decat aici...
Exista in magazine in Romania seminte de rucola (voinicica-denumirea romaneasca)? Voi plantati asa ceva? Ceva sfaturi?
Multumesc!

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiul11 spune:

Buna
Va rog sfaturi pt a scapa de musculitele negre care se fac de la pamantul florilor. Am pus 2 flori care au facut radacini in ghivece noi am plecat in concediu iar cand am venit eram invadati de musculite negre. Am pus stikuri galbene de o sapt, s-au plipit cateva dar parca in fiecare zi tot in nr. mare sunt+ ca le mai prind cu hartia si le omor. Ajutati-ma cu alte sfaturi.
multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Ce scumpa e Matilda, sa va traiasca !
La noi e zapada mare, ninge cam zilnic, mai avem de asteptat...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu stiu unde sa intreb persoane mai avizate decat aici...
Exista in magazine in Romania seminte de rucola (voinicica-denumirea romaneasca)? Voi plantati asa ceva? Ceva sfaturi?
Multumesc!

Rufus, Tora si iadele

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Uite, Rufus, poate te ajuta:

http://www.shopmania.ro/produse-alimentare/p-seminte-rucola-pentru-incoltit-7624174

http://www.seminte.de/Seminte-de-legume/Seminte-aromatice/Rucola.html

Sfaturi n-am, ca nu am plantat niciodata, dar de placut imi place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Valentina dar de ce vrei columnari? tu parca aveai spatiu.
Carmi multumesc. si la noi s-a intors iarna :(
Rufus, plicuri de seminte gasesti si in hipermarket sau in magazinele de bricolaj,mai ales din februarie. Eu am plantat si nu sunt pretentioase.
Puiul11 nu stiu ce sa te sfatuiesc, dar din ce spui pare ca e vorba despre betive, sigur nu ai un fruct ceva care a putrezit pe langa ghivece? cel mai bine e sa ajungi la un magazin fitosanitar si sa iei o solutie contra acestor musculite.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Tala, am spatiu nu-i problema, doar ca-mi placea cum arata! Si oricum nu-mi iau, prea scump!
Rufus, la hornbach au o mare varietate de seminte, gasesti si rucola.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Are cineva in curte un cires imens, batran cred, dar are fructele exact asa... niste cirese mari, carnoase, grena, aromate, dulci de imi ploua in gura acum ca mi-ati amintit... si daca il iei columnar si il lasi sa creasca mai mare, ce are? Daca e soiul ala de care zic eu, eu as da 100 de lei...

Si la noi a nins frumos zilele astea... eu scos capul si ghioceii de sub zapada, dar unii trandafiri au fost descoperiti de vant sau de catea, sau de noi si fiind pamantul inghetat nu am reusit sai mai acopar cum trebuie... sper sa nu-mi inghete..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inbox spune:

Va scriu si eu sa ma laud cu zambila mea pe care am tinut-o la frigider asta toamna :D!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgipuia spune:

Ce frumusica este... am si eu 2 zambile primite la ghiveci saptamanile trecute... s-au uscat, le-am pus la umbra si ma gandeam sa le pun in gradina cand s-o dezgheta pamantul...ori sa le tin la umbra si sa le pun mai la toamna? ce ziceti? Cum sa procedez cu ele?

Mergi la inceput