Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzza spune:

salutare...

La multe lunite bebe de Elena_gd

Gabi multa sanatate si sa treci cu bine peste tot si bebe sa revina la tzitzi a lui

ascultam cu puiul cantecele si am dat peste un cantec foarte educativ zic eu, nu l am mai auzit pana acum asta e....
http://www.youtube.com/watch?v=8M0kHzJnCkA&feature=related


Alta problema...we asta am fost cu puiul la munte toate bune si frumoase dar cand s a lasat frigutul si a trebuit sa il imbrac mai ce plans, nu ii place deloc sa stea incorsetat cum il mai dezbracam gata era cu gura pana la urechi, nu stiu ce am sa ma fac iarna asta off sper sa se obisnuiasca cu mai multe hainite ca daca nu in casa cu noi

virgi nu ne mai tine in suspans, cum a fost???

cum va mai petreceti zilele acu ca s a lasat frigutul??ideii?activitati??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Bytzza si la noi se lasa cu urlatoare cand il imbrac mai gros, ca aici e frig 12-14 grade ziua mai nou. Eu fac cam asa, il las cu ce e imbracat in casa, body si pantalonas si ii mai pun o vestuta pe el si deasupra un body din fleece si caciulita pe cap. Cand ajungem afara ii pun paturica pe el si protectia de vant de la carut.
Mai nasol e daca mergem pe la mall ca atunci trebuie sa-l imbrac frumos ci body, bluzita blugi/raiati, botosei si ceva gros deasupra, il apuca urletul de cum incep sa-l imbac de transpira tot si-mi piere cheful sa mai plec de acasa.
Ca si program la noi e tzatzi, o ora - ora s jumatate joaca si apoi somnic 20-30 min si joaca si apoi de la capat. Aaaa si brate-brate cat cuprinde, il car in Manduca prin casa, ca imbracat gros afara nu sta neam in cel carrier.
Virgi sper ca te hodinesti si tu nitel dupa petrecere si nu esti pe baricade la scarbici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

La multi ani bebe Eric si bebe Tudor! Sa cresteti mari si sanatosi!
Uh urasc mulsul asta, abia am scos 40 ml insa aseara tot 40 ml am scos iar cand am mers la dus si am muls cu mana a iesit o gramada de lapte numai ca e cam dureros :( Nu stiu ce am pe creier de la mine nu functioneaza pompa :(
Astazi nu am iesit cu Rares in parc pentru ca sunt cam ametita de la regimul pe care trebuie sa-l tin + antialergic asa ca il distrez si eu cum pot prin casa ((asta dupa el inseamna cat mai mult plimbat prin casa in brate). Ca sa pot sa mananc l-am pus in balansoar si a adormit acolo :)
Am cumparat si eu manduca, l-am pus azi si a inceput sa planga. Eu il mai tin in marsupi dar manduca imi pare mai sigura si comoda, sper sa inceapa sa ii placa.

Gabriela mami de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aever spune:

La multe lunite bebe Eric si bebe Tudor!

Elena stati bine la bilant, felicitari!

Joana felicitari pentru dintos! Nu cred ca are legatura cu calciul momentul iesirii dintilor.

Gabiko de la ce ai avut reactia asa nasoala? Vezi ca depinde de medicament si de doza. Eu am luat la sfarsitul sarcinii Claritin care e considerat ok pentru sarcina si alaptare. Se excreta in laptele matern dar la doza uzuala de 1 cp/zi se considera ca nu are efecte adverse la sugar. Pana te lamuresti cu pediatra, verifica pe site-ul asta: http://www.safefetus.com/

Edit: O declar disparuta pe Deea. N-am mai postat nici aici nici pe facebook. Stie cineva ceva de ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_gd spune:

Nu-i disparuta Deea, se distreaza maxim !!! S-o fi plictisit de vaicareala noastra:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmamita spune:

Dragelor, am revenit si eu dupa o saptamana plina..nici nu mi-am dat seama ca azi e luni pana cand am vazut urarea Anittei cu ''o saptamana linistita''.

Am avut parte de o patanie groaznica vineri, Mayuta a cazut rau de tot, nici nu vreau sa-mi amintesc, am fugit imediat cu ea la urgenta si din fericire totul e ok...Vorba mamei, chiar a avut un inger pazitor!!!

In rest e o zambareata fara pereche, dar nu mai vrea nicicum sa stea jos..casa e plina de ace se pare, ca de fiecare data cand o las din brate incepe scandaluuuuuul. Hm, acum m-am furisat din pat si vad ca deja Ilinca striga dupa mine, in 2 secunde e la mine, parca vad! Asaa, si ce sa mai zic? Nici Mayuta nu face nush ce miscari spectaculoase, are in schimb o forta de speriat! Ilinca era la fel, am vazut insa ca asta nu are relevanta, de indata ce a inceput sa mearga...dusa a fost - e super rapida, super agila, super smecheroaica - deci fiecare cu ritmul lui.

Joia asta mergem la vaccinul de 4 luni, aaaa, am si cantarit-o spat trecuta..are 8,6kg, fix cu un kg mai mult decat Ilinca la aceeasi varsta, dar e si mai lunga.

Puuup, revin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabiko76 spune:

Aever,cred ca a fost un cumul de factori, vineri seara am mancat paine cu unt si in timpul noptii mi-au aparut niste pete rosii si mancarimi + diaree, sambata insa ma simteam ok, credeam ca nu mai am nimic, si am mancat numai alimente alergene (neintentionat :)oua, fructe de mare, alune, fistic. In cursul noptii iar mi-au aparut pete si mancarimi, apoi s-a umflat gura si simteam ca nu mai respir bine. Cam asta a fost. Eu nu ma stiu alergica la nimic, cred totusi ca untul a fost de vina, apoi ce am mancat a doua zi a declansat reactia mai urata.
Medicul de la salvare mi-a dat sa iau Aerius si Ranitidina (nu pentru stomac) si fac tratament 3 zile. Oricum mi-a revenit destul de repede, in cateva ore. Acum tin regim bineinteles si mor de foame :(

Gabriela mami de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Wow, Mamita, 8,6 kg la 4 luni??? Ziceai tu ca mananca de rupe si ca o sa ne minunam de cate kg ia. Iulia a avut la 4 luni 6,1 kg. La noi, in loc sa se ingrase ea, ma ingras io. Cum reusesti s-o tii in brate? ai ceva in care o porti sau ti s-au lungit mainile? Mai regurgiteaza?
AM iesit azi afara, am stat de la 12.15 pana la 14.45, e un frigaleteeee, 12 grade arata, dar din cauza vantului pareau mai putine, brrrr. Noroc ca am luat-o in ergobaby, unde a adormit instant si i-a fost caldut, ca nu era cine stie ce imbracata. Plus ca era numai in sosete. Chiar azi o sa comand niste botosei din blana, o sa va dou si voua link, poate va intereseaza.
Elena, ma gandeam la tine si la costumul de iarna. Daca e asa de frig, eu l-as baga de pe acum. Dimineata au fost 2 grade, acum 12 cu vant. Merge costumul. Si Iulia protesteaza in ergobaby initial, dar adoarme in cateva secunde de cum am iesit din casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anitta_O spune:

Mamita, dar cum a cazut Maya? S-a lovit rau? La cap?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

La multe lunite, Eric de Elena si Tudorica de Onutza !!!!!!
Gabiko, multa sanatate iti doresc !
Eu sunt alergica la multe lucruri( par de animale, plantele cu spic si mai ales la polenul de tei) iar acum 3 luni cand ma luase putin alergia, si eu am luat Aerius dar nu am oprit alaptatul.
Nu stiu daca am facut bine sau rau dar am inteles ca ar fi unul din putinele medicamente permise in alaptat.Parca scria ceva si pe site-ul postat de Aever.. nu mai retin exact. Despre ranitidina , nu cunosc..
Pentru problemele de respiratie, alergii .. eu am cumparat aparatul Salin S2 ( descoperit si brevetat de un roman) si taree bine mi-a facut in doar cateva saptamani de utilizare.
Anitta, chiar te rog sa postezi site-ul de unde cumperi botoseii imblaniti. Mai avem nevoie de combinezoane cosmonaut pentru iarna si mai ales caciulite ca nu avem nici una ( pana acum chiar nu a fost cazul sa ii pun iar cele cateva pe care le avea , i-au ramas mici ).
Mammita, bine ai revenit !
Si chiar asa fetelor, pe unde o fi Deea? Cryssaa a disparut si ea.. Diana? ufff chiar ca ne-am rarit de tot :((((

Mergi la inceput