Cetatean roman-14 ani si C.I.

Cetatean roman-14 ani si C.I. | Autor: mianda

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,
Poate s-a mai confruntat cineva cu o asemenea problema...
Pe scurt, copilul meu, cetatean roman, implineste peste cateva luni 14 ani. Noi locuim in Germania si copilul invata aici. Suntem inregistrati la primaria de aici si avem toate actele in regula.
Intrebarea este daca trebuie sa mergem sa-i scoatem C.I. in Romania. Am intrebat la autoritatile din Romania si din 2 locuri avem 2 raspunsuri diferite. Mentionez ca mai avem apartamentul in Romania pe numele nostru, precum si cartile de identitate cu domiciliul la acea adresa.
Copilul are pasaport biometric valabil pana in 2015. Ce riscam daca nu-i scoatem acum C.I. si mai amanam pana la expirarea pasaportului?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Daca are domiciliul stabil in strainatate,nu i s eface CI!

Noi am schimbat pasaportul pruncului()la Bonn,el era trecut pe pasaportul meu,pasaport de cetazean roman cu domiciliul in strainatate si i s-a intocmit automat paspaort personal!

Daca avetzi domiciliul in strainatate ,nu ar trebui sa fitzi posesori de CI!Ma rog,daca sunt inca valabile intzeleg,dupa expirare alor nu ar trebui sa avetzi,fiind posesori de pasapoarte cu domiciliul in strainatate!

Nu vreau s aintru iar in polemici cu nimeni,deci daca mergi la consulat/ambasada si declari ca avetzi domiciliul in strainatate,copilului i s eface pasaport ,fara a se intocmi CI!

CI au cetazenii romani cu domiciliul in Romania.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Revin cu completari:
Pun aici raspunsul primit de la una din autoritati.
În conformitate cu prevederile art. 14 (alin. 1,2) al Ordonantei de Urgenta a Guvernului nr. 97/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr.290/2005 coroborat cu art. 58 al Hotarârii de Guvern nr. 1375/2006 pentru aprobarea Normelor Metodologice de aplicare unitara a dispozitiilor legale privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor români, actul de identitate se elibereaza de catre serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor de la locul de domiciliu sau resedinta a persoanei fizice, în baza cererii pentru eliberarea actului de identitate, depusa personal.
Conform art.27, alin.2, domiciliul minorului este la parintii sai sau la acela dintre parinti la care el locuieste statornic (adica dvs. ca parinti trebuie sa aveti domiciliu in Romania si adresa de resedinta sa fie in Germania, nu domiciliu).
Conform art.15, alin.1, in termen de 15 zile de la împlinirea vârstei de 14 ani, minorul are obligatia sa solicite serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor eliberarea actului de identitate, prezentând, dupa caz, urmatoarele documente : cerere pentru eliberarea cartii de identitate, semnata atat de minor, cat si de parinte (reprezentant legal) ; certificatul de nastere (in original si copie xerox) ; certificatul de casatorie parinti (original si copie xerox) ; actul de identitate al unuia dintre parinti, sau al reprezentantului legal , precum si documentul cu care se face dovada domiciliului (declaratia de primire in spatiu a gazduitorului (daca nu sunteti dvs.), poate fi data in fata lucratorului din cadrul serviciului public comunitar de evidenta a persoanelor, a politistului de siguranta publica sau a notarului public, original si copie xerox) ; chitanta reprezentind contravaloarea cartii de identitate (7 lei) ; timbru fiscal in valoare de 4 lei.
Daca parintii au domicilii diferite, atunci este nevoie de o declaratie notariala, in tara, sau o procura speciala de la consulatul / ambasada Romaniei din tara respectiva, ca este de acord ca copilul sa-si faca cartea de identitate la adresa celuilalt parinte. Eliberarea primului act de identitate nu se poate face pe baza de procura speciala (este obligatorie prezenta minorului).

::::::::::::::
Inteleg ca trebuie sa solicitam aceasta C.I. doar in varianta in care avem domiciliul in Romania si doar adresa de resedinta in Germania si nu invers.
Am citit ca se considera adresa de domiciliu adresa la care stai mai mult de 6 luni pe an. Prin urmare, avem domiciliul in Germania…
In acelasi timp, pe cartile noastre de identitate (inca valabile) scrie ca avem domiciliul in Romania…
Si am ajuns de unde am plecat! Trebuie sau nu sa merg in Romania sa scot C.I. copilului?


Celalalt raspuns era chiar de la Evidenta populatiei din orasul nostru si ni se raspundea mai putin formal ca da, trebuie sa ne prezentam cu copilul chiar in ziua in care implineste 14 ani si sa-i scoatem C.I. Sincer, nu am chef sa ma duc in Romania, asa ca incerc sa ma informez sa vad daca risc ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mianda,ai ajuns la concluzia corecta,avetzi domicliul in strainatate!

Eu n-am intzeles nimic din e-mailul ce l-ai primit,e si cu diactrice...ce itzi pot spune cu sigurantza este ca atita timp cit avetzi domiciliul in Germania,trebuie sa fitzi si posesori de documente care sa ateste lucrul asta.

Am intzels ca avetzi inca documente valabile,paspaoarte normale si Ci,insa in momentul reinnoirii lor(cind va fi cazul),conform domiciliul vostru,va trebui sa va facetzi pasapoarte de cetatzeni romani cu domiciliul in strainanate.

Daca in 2015 cind expira pasaportul copilului,vei solicita acest tip de pasaport,nimeni nu te va intreba ce s-a intimplat in perioada de cind a implinit copilul 14 ani si pina la momentul schimbarii pasaportului.I se intocmeste automat pasaport de cetazean roman cu domiciliul in strainatate,fara sa i se faca CI.(asa cum am spus anterior,posesorii acestui tip de pasaport predau Ci)

Daca tu ii vei face in continuare pasaport normal,probabil ca vei fi intrebata si (pote)chiar sansctzionata conform legii romane,d elipsa CI-ului.

Suna la ambasada/consulat si vezi ce raspuns itzi dau ei.Avind insa domiciliul aici,nu i se face copilului CI:


baiatul meu a implinit in Germania 14 ani,nu a posedat niciodata CI romanesc,avind domiciliul stabil in Germania.

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Andacos, multumesc!
Incet, incet ma edific eu ...
Mai mult ca sigur nu vom merge in Romania sa-i scoatem C.I.
Apoi vedem noi, poate daca mergem in tara pana la expirarea pasaportului o sa-i scoatem si C.I.chiar daca vom plati amenda, sau daca nu, o sa-i scoatem de la consulat pasaport cu domiciliu in strainatate. Partea proasta cu pasaportul scos la consulat e ca ei nu-ti garanteaza ca ti-l trimit mai repede de 3 luni. Totusi, 3 luni sunt...3 luni! Acum nu se mai face pasaport la urgenta decat in tara. La consulat ti se face doar biometric si din cauza asta dureaza asa mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Actele pe care le aveti nu sunt in concordanta cu realitatea.
Este culpa voastra daca nu aveti acte care sa ateste domiciliul real in raport cu documentele corespunzatoare acestuia.
In fapt aveti domiciliul in Germania deoarece acolo locuiti efectiv pe perioade ce depasesc 6 luni calendaristice. In fapt trebuie sa aveti acte care sa demonstreze aceasta realitate si nu as crede sa nu le aveti.
In consecinta minorul avand domiciliul cu ambii parinti in alta tara decat Romania nu este obligat sa faca demersurile pentru a obtine CI asa cum s-a precizat in raspunsul primit.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mianda,eu nu stiu unde ar trebui tu sa depui,insa noi am depus la Bonn,acum 2 ani ,pentru pasaport biometric(la consulat nici nu-tzi elibereaza alt gen d epasaport,pasaportul d eurgentza este valabil doar pentru punctele de emisie din Romania,nu si la consulate)si a durat undeva la o luna d ezile.

Se misca mult mai repde acum,nu mai e cu perioada de 3 luni de eliberare.

Acest tip d epasport il potzi scoate si din Romania(ar fi mai indicat din punctul meu de vedere,ca-s costurile mai mici),nu numai de la ambasada/consulat.

Specific acum ac Andrei al meu are doar cetazenie romana.Va depune acusica pentru cea germana!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Actele pe care le aveti nu sunt in concordanta cu realitatea.
Este culpa voastra daca nu aveti acte care sa ateste domiciliul real in raport cu documentele corespunzatoare acestuia.
In fapt aveti domiciliul in Germania deoarece acolo locuiti efectiv pe perioade ce depasesc 6 luni calendaristice. In fapt trebuie sa aveti acte care sa demonstreze aceasta realitate si nu as crede sa nu le aveti.
In consecinta minorul avand domiciliul cu ambii parinti in alta tara decat Romania nu este obligat sa faca demersurile pentru a obtine CI asa cum s-a precizat in raspunsul primit

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Normal ca avem acte care sa confirme domiciliul nostru in Germania, dar, din pacate, doar acest pasaport cu domiciliul in strainatate poate confirma acest lucru in raport cu autoritatile din Romania.
Atat timp cat eu nu-mi fac pasaport cu domiciliul in strainatate, pentru autoritatile romane eu am domiciliul in Romania, chiar daca pentru autoritatile germane am alte acte prin care imi dovedesc domiciliul in Germania. E un paradox dar e real .

Si atat timp cat pasapoartele noastre sunt valabile inca, nu vad de ce sa cheltui bani si timp pentru a le schimba .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianda

Citat:
citat din mesajul lui marius

Actele pe care le aveti nu sunt in concordanta cu realitatea.
Este culpa voastra daca nu aveti acte care sa ateste domiciliul real in raport cu documentele corespunzatoare acestuia.
In fapt aveti domiciliul in Germania deoarece acolo locuiti efectiv pe perioade ce depasesc 6 luni calendaristice. In fapt trebuie sa aveti acte care sa demonstreze aceasta realitate si nu as crede sa nu le aveti.
In consecinta minorul avand domiciliul cu ambii parinti in alta tara decat Romania nu este obligat sa faca demersurile pentru a obtine CI asa cum s-a precizat in raspunsul primit

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Normal ca avem acte care sa confirme domiciliul nostru in Germania, dar, din pacate, doar acest pasaport cu domiciliul in strainatate poate confirma acest lucru in raport cu autoritatile din Romania.
Atat timp cat eu nu-mi fac pasaport cu domiciliul in strainatate, pentru autoritatile romane eu am domiciliul in Romania, chiar daca pentru autoritatile germane am alte acte prin care imi dovedesc domiciliul in Germania. E un paradox dar e real .

Si atat timp cat pasapoartele noastre sunt valabile inca, nu vad de ce sa cheltui bani si timp pentru a le schimba .


nu e niciun paradox, daca voi nu ati informat autoritatile romane ca v-ati stabilit in germania, ele de unde sa stie?!...cum zice marius la voi e 'buba', nu la autoritati... eu stiam ca se pun niste stickere/timbre/holograme pe pasapoarte din care reiese ca ai domiciliul in alta tara si predai ci-ul...dar poate ca nu mai e asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianda spune:

Citat:
citat din mesajul lui nadaflorilor

nu e niciun paradox, daca voi nu ati informat autoritatile romane ca v-ati stabilit in germania, ele de unde sa stie?!...cum zice marius la voi e 'buba', nu la autoritati... eu stiam ca se pun niste stickere/timbre/holograme pe pasapoarte din care reiese ca ai domiciliul in alta tara si predai ci-ul...dar poate ca nu mai e asa...

Nina,mami de,



Hai sa zicem ca pana la un punct a fost nestiinta noastra, dar cum explici faptul ca , prezentandu-le celor de la evidenta populatiei situatia noastra, si specificand clar faptul ca noi avem domiciliul in Germania, ei ne cheama cu copilul in tara sa-i faca carte de identitate. Ba mai mult, in momentul in care mi-am dat seama ca ceva nu e in ordine si le-am spus ca varianta oferita de ei nu ma multumeste, mi-au scris un nou e-mail in care mi-au comunicat ca ma pot prezenta cu actele necesare si la consulatul din Germania pentru eliberarea acestei C.I.
Nu era normal sa ne trimita la consulat sa predam noi. parintii, cartile de identitate?
Pai ei daca nu stiu, eu de unde sa ma informez?

Ma rog, acum stiu cum sta treaba dar tot nu ma duc sa schimb pasapoartele pana nu expira...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Mianda,cei din Romania au interesul sa ia niste bani pe taxe!Iar tu/voi oricum figuratzi in listele lor de evidentza odata ce suntezi inca posesori de Ci,deci pe de o parte raspunsul primit a fost ok.

Ia legatura cu consulatul ,explica-le situatzia si ai sa vezi ca ei nici macar nu elibereaza CI!(din contra retzin Ci-ul atunci cind se elibereaza aceste pasapoarte)
Uite aici serviciile consulatului din Bonn:

http://www.mae.ro/taxonomy/term/450/2

Nada,pasaportul de cetazean roman cu domiciliul in strainatate,este identic cu celalat normal,al cetazenilor romani cu domiciliul in Romania!In momentul in care intri in posesia lui,trebuie sa predai CI.

Ps.Eu am facut totul"ca la carte",cu tipul asta de paspaort inca d ela inceput,cind a trebuit sa depun actele pentru viza baiatului.Facind totul legal de la inceput,va spun ca in 9 ani de Germania n-am avut nivodata probleme,nici cu nemtzii,nici cu romanii.

Itzi spun cu sigurantza ca vei primi pe pm si alternative romanesti la rezolvarea situatziei,decizia itzi apartzine.

Dana

Mergi la inceput