Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Buna!
Dara da si Giulia isi suge, musca buza de jos, presupun ca e o faza.
Irina multu de carte, aproape am terminat-o

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, da.. Alexia de cand se vad dintii prin gingie.. suge uneori buza de jos.
Monna, innabus ceapa in putin ulei de masline cu apa, adaug putin morcov si lass a fiarba cu apa putina. Cand morcovul e fiert pe jumatate, pun cartoful si dovlecelul. Eu prefer sa se sfarame de fiert… cand toate-s gata.. pun spanacul.. mai las cateva min (2-3) si sting focul. Iese ca o mancarica scazuta. Eu in spanac ii pun acum galbenus. Nu ii dai spanac de pe o zi pe alta!
Poti incerca si fara dovlecel sau cartof.. dar cum spanacul nu e o leguma dulce.. ma indoiesc ca l-ar manca simplu. Eu combinatia asta am vazut ca o mananca super bine. Spor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Multumiri pentru raspunsuri cu buzita, citisem candva niste aiureli despre asta si m-am speriat azi cand a inceput. Saraca atat de tare saliveaza ca se ineaca in somn cu saliva daca doarme pe spate, voi patiti sa tuseasca de la asta?

Ronina, nu am facut inca pt. kindle playful parenting in romana pentru ca nu am reusit sa termin de editat rtf-ul si mai are zone cu erori. Dupa ce l-a scanat S, a editat ea, am editat si eu, dar am ajuns pe la pagina 80 si de atunci nu am mai apucat, pusesem link cu cat am apucat. Dupa ce il termin de editat, transform si pt kindle.

Mirela, Miruna papa o masa de fructe, de ex para cu caise (la piersici a facut alergie) sau combinat cu mar/banana uneori, cu 2 lingurite de cereale. Dupa aia o masa de legume, dovlecel, morcov, radacina de patrunjel, pastarnac, cartof dulce, diverse combinatii si azi am introdus si carnita de pui 30 g in legume. Deocamdata nu am trecut la altele. In rest mese de lapte. La noi laptele fiind fara lactoza, din cel de soia, nici in proteine nu exceleaza si ii trebuiau proteine.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui dara76

Multumiri pentru raspunsuri cu buzita, citisem candva niste aiureli despre asta si m-am speriat azi cand a inceput. Saraca atat de tare saliveaza ca se ineaca in somn cu saliva daca doarme pe spate, voi patiti sa tuseasca de la asta?


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)





Da, eu am auzit-o tusind ca s-a inecat cu saliva. Apropos de salivat, la Andrei ma saturasem, imi doream sa am un aspirator din ala ca la dentist . Acum m-am mai relaxat... ii curge pe mine, pe maini, pe haine, pe unde-apuca... I don't care anymore :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns megbeng spune:

am fost la larry cohen- playful parenting, conferimta de jumatate de zi..super senzatia sa te intalnesti cu autorul!
in rest..practic nu au fost noutati (eu tocmai terminasem de citit cartea de cateva saptamani) dar spune genul de lucruri pe care ai nevoie sa le auzi spuse de multe ori sa iti intre astfel in reflex unele gesturi si actiuni.

am retinut din ce ati mai discutat zilele astea ca puneti la cale o intalnire si venim si noi, musai..si ca dana are ganduri serioase de bb2! bravo tie, fata curajoasa!!

eu in seara asta ma gandeam ca nu mai resping TOTAL ideea de bb3, doar ca in niciun caz la conditiile materiale de acum..daca ne-om imbogati in cativa ani mai ca as mai suporta inca o cezariana..ma uitam la ana, cat a crescut de mult, cat de incredibil de rapid au trecut lunile, cata dragoste si implinire imi ofera statutul de mamica.

mergand azi la conferinta lui L. Cohen ma gandeam ca pe cat de bucuroasa eram la matei de orice mica evadare din rutina de acasa, pe atat de mult asteptam acum sa ma reintorc la pampersi, cremite, biberoane si alte ustensiele de felul asta..nu simt nevoia sa fac altceva, nu simt nevoia sa fug de acasa..vreau sa fiu acasa cu minunile mele in permanenta!




meg,dematei(9.02.2007) si Ana (7.03.2012)

"Mami, te iubesc dintotdeauna!" (Matei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Frumos, Meg! Sper sa simt si eu acelasi lucru la bb2 :) ca acum sunt inca in faza de "cateva ore de libertate??? yes, thank you!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Dana sa nu te simti vinovata pt asta. Exact asa a fost si la mine. Nici acum nu pot sa spun ca nu-mi doresc din cand in cand macar putin timp pt mine care sa nu fie conditionat de somnul sau masa ei. Insa acum, la al doilea, realizez si mai tare ce repede trece timpul si poate din cauza asta vreau parca sa-l traiesc mai constient stiind sigur (de data asta) ca nu va tine o vesnicie situatia asta (iar asta e si un lucru bun si unul rau in acelasi timp)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Finn a mancat spanac simplu de la 7 luni. dar numai frunze mici - baby spanac. Si tot de la 7 luni i/am dar alge.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tala

Dana sa nu te simti vinovata pt asta. Exact asa a fost si la mine. Nici acum nu pot sa spun ca nu-mi doresc din cand in cand macar putin timp pt mine care sa nu fie conditionat de somnul sau masa ei. Insa acum, la al doilea, realizez si mai tare ce repede trece timpul si poate din cauza asta vreau parca sa-l traiesc mai constient stiind sigur (de data asta) ca nu va tine o vesnicie situatia asta (iar asta e si un lucru bun si unul rau in acelasi timp)

tablouri pentru copii


Nu stiu daca e vreo regula sau nu, dar tot asa simt si eu.

Meg, te invidiez ca ai fost la Larry Cohen si apropos de kestiile care sa iti intre in reflex, eu cred ca voi citi continuu cartea, ca sa imi tot aduc aminte cum sa ma comport...altfel e posibil sa uit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Meg si eu simt la fel, inca "astept" ziua in care o sa imi doresc sa fiu singura dar nu cred ca va veni prea curand. Stau toata ziua cu ea si seara cand o culc o privesc cu atata drag, abia astept sa se faca dimineata sa o smotocesc din nou. Cand o scoate cineva la plimbare uneori parca nu imi vine sa o las, pur si simplu imi este dor de ea.

Mergi la inceput