Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Gabi, Happy: multam de raspuns, la fel faceam si eu dar uneori treceau mai multe ore de cand scoteam iaurtul (noi din pacate avem program haotic de masa) si ma lua cu emotii sa nu se strice.
Dia: sanatate Laviniei! Ce inaltuta e ea
Daniela: dap, cu sosetele si papuceii avem aceeasi problema, nu stiu cum le da jos in 2 timpi si 3 miscari. La iarna la 0 grade musai va avea ciorapi lungi pe sub pantaloni si ghetute, sau overall cu labuta.

Azi avem 2 luni de cand am inceput diversificarea. De cateva zile a inceput sa deschida gurita la lingurita, ceea ce pt mine e super progres. Cu toate astea, dupa vreo 50 - 60 grame maxim nu mai vrea, desi inca nu e satula, daca o pun la san geme de placere. Ce sa zic, bine ca papa si atat fara scandal, e un mare pas pt noi, pana nu demult la legume abia daca lua 3 lingurite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

m-ai distrat Ioana. auzi la ea, geme de placere! mi-o si imaginez!
ia-o incet. va manca mai mult. nu o forta. cand nu mai vrea, gata. e mult pana se prinde care e treaba cu legumele/fructele..
cat despre iaurt.. nu se strica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Bravo, nora-mea pentru schimbarea de atitudine in ceea ce priveste diversificarea.La mai mare!
Aia cu gemutul de placere m-a amuzat si pe mine, al meu suge foarte concentrat si se joaca mai nou imi baga degetele in gura sa simta dintii, in nas, iar eu il gadil cu o suvita de par...asta e toata tandretea cu alaptatul la noi...ce mai...ma priveste ca pe doua bidoane de lapte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

Buna fetelor

monna, nu am primit PM de la tine, dar am gasit numele in datele de contact si te-am adaugat pe FB. Am incercat sa-mi adaug si eu acolo dar nu am gasit sa salvez N-am prea folosit google docs, si sunt prea agitata, ocupata sa caut acum

chito, si eu sunt de acceasi parere cu restul. Cum a pus oare diagnosticul asa usor? Cel mai bine ar fi sa mai ai vreo 2-3 pareri, si da, de preferat si in afara tarii, daca ai posibilitatea. Stiu si eu din pacate, diagnostice grave puse gresit.

Eu i-am dat pana acum afara doar body si o bluzita de trening. Dar am trecut la ciorapi lungi, ca sosetele le dadea jos una doua. Pantalonasii sunt set cu bluza de trening si nu sunt grosuti. Dar sta in scoica, si ii mai tine si asta de cald. In cap doar gluga asa de forma i-am dat-o pana acum. Desi m-am pregatit si eu cu sepcute, cagula din merinos. Mai iarna sa vina.

La noi motivul pentru care nu a mancat a fost constiparea. Daca nu reuseste sa faca de 2 ori pe zi, e jale. A mancat in weekend chiar f bine, 30 gr sambata, 40 duminica, 50 luni.. Ieri nimic. Din nou constipat. Doar maraiala si scandal la fiecare masa. Ce legume, fructe, permise de la 6 luni stiti ca au efect laxativ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Lady spanacul e f bun, la D pna de curand nu lipsea din menioul saptamanal de cel ptin 3 ori (am avut mari probl cu constipatia la el)
Miha, aceeasi joaca si la noi, doar ca am nasul franjuri pt ca desi ii fac manichiura la 3 zile si ii si pilesc unghiutele, devin arme albe:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci_mami spune:

Buna fetelor,
am fost si noi la controlul de 6 luni(pe care le facem maine) si la vaccin si avem 70cm si 7700g.Am inceput de 3 saptamani diversificarea la cererea printesei mele care efectiv plangea cand ne vedea ca mancam.Asa ca am profitat de moment si mananca chiar bine.Pana acuma ii plac legumele dar fructele-banane,mere,prune- doar crude si numai cate unu le papa.Am cumparat de la hipp borcanele-"cereale cu lapte&morcovi&porumb" si la astea urla cand se termina borcanelul.
In rest ziua e o dulcica,vorbeste mult,canta,se joaca,se invarte pe toate partile dar noaptea.....e ceas desteptator- ma trezeste din ora in ora .Daca ii dau tzatza adoarme la loc in 5 min altfel...se apuca de urlat.Acuma am vazut coltisorul la al 2-lea dintisor ,sunt curioasa daca o sa am nopti mai linistite mai incolo.
Am citit doar un pic din ce ati scris,am vazut ca v-ati mutat pe FB-am sa-mi fac si eu adresa ca imi plac discutiile voastre si multe lucruri utile am invatat.
Chito mi s-a intors pielea pe mine cand am citit dg.Sper totusi sa primesti de la alt dr. un diagnostic mai bun
Felicitari la toti prichindeii care au invatat sa pape si sa se mobilizeze
Va pupic pe toate si pe toti prichindeii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

La multe lunite Iustin!
Lady nu trebuie sa dai salvare in docs, se salveaza automat. Te-am adaugat in grup . Scuze ca nu ti-am mai trimis PM dar am uitat
Ronina bravo pt progresele facute cu papica! S-o tineti tot asa . Important e ca a inceput sa pape, o sa vezi ca incet incet ajungeti sa papati bine
Marci felicitari pt bilant si succes cu diversificarea!

Printul meu de azi a inceput sa mearga de-a busilea. Incetisor incetisor se duce

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Bravo Andi! Monna, se pare ca a mers de-a busilea mai repede decat preconizam noi pe fb. Felicitari!Explorare placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

multumim Miha . de-acum am ce sta dupa el ca in patut nu mai vrea sa stea

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Happy: pai chiar geme, e mortala Si e mai lunga faza, prima data o asez pe ea pe pat. Apoi imi ridic tricoul si cand vede sanul se intoarce instant pe o parte in asteptare si ori rade si tipa de bucurie ori direct plange sa ma grabesc o data ca nu mai are rabdare. Ma asez langa ea dar nu apuc sa-mi intind bine picioarele ca ea se impinge mai aproape si hat imi si prinde mamelonul, abia reusesc apoi sa ma asez mai comod, in timp ce ea suge cu nesat si geme mmmm.
Ma distrezi cand imi spui sa o iau incet cu mancarica, pai mai incet de atat se poate?!?
Miha: Bianca e asa concentrata sa pape ca nu face nimic cu mainile, le tine pe san si eventual ma mai zgarie. In schimb se tot impinge cu picioarele in mine de parca ar zice ca ei ii ajunge sanul, restul valea
Lady_X: eu de para si prune stiu.
Marci_mami: wow, ma ia mirarea cand aud de cate un bebe care mananca asa din prima, felicitari
Monna: multumesc dar eu sper sa n-o tin tot asa ci mai bine, ca daca ne-a luat 2 luni sa deschida gurita nu stiu cat mai e pana sa si inlocuiesc o masa iar in ianuarie mergem la ski, sper ca pana atunci sa manance peste zi sa pot schia o zi eu o zi sotul, altfel va trebui sa tot fac runde in camera. Felicitari pt mobilitate


Mergi la inceput