Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 21

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

venim si noi cu bilantul de 7 luni.
8300g si 66cm.
multumit pediatrul ca nu a mai luat in greutate (50g).. dar era nemancata
multumit ca nu o infofolesc. afara termometrul de la masina arata 14 grade si eu am imbracat-o in colanti, un body maieu si un pulovaras. a zis k e fff bine asa. si caciula sa ii pun la 5 grade
sa nu exageram.. la 10grade cred ca i-as pune caciula subtire.
apropo.. voi cand puneti caciula?
eu o imbrac pe ea ca pe mine. nimic in plus.
cam asta legat de noi..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Mirela felicitari pt bilant! Eu i-am pus caciulita si la 12-13 gr pt ca pe aici bate vantul rau si mi-i frica sa nu-l traga curentul pe la urechiuse.
La multe lunite Camelia!

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Chitzule cum sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielarusu spune:

buna,
Mirela felicitari pt. bilantul Alexiei.
Al meu sot a luat o canita cu cioc de la primii pasi si nu e buna de nimic, curge fff multa apa se ineaca fata cu ea, ce cana i-mi recomandati?

mamica de Maria Elisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Buna fetele dragi.daca va aduceti aminte am inceput munca si Asta mi- e scuza ca nu am Mai scris.de citit va citesc de pe Telefon dar de scris....Nu prea .zilele Astea am tot cautare retete de mancare ca Emma mea e foarte mofturoasa .nu-I place decat mancare de-a noastra Adica cu sare si de toate.la piureurile ei se steam a si cu greu o pacalesc sa ia 50 gr.mananca in schimb banana din mana mea si biscuiti dar nu din lingurita.a inceput sa planga dupa mine cand Sunt in raza ei viZuala ceeea ce IMi umple sufletul de bucurie ca eu credeam ca o sa traga la soacra mea ca sta cu ea ziua
Sper ca sunteti cu toti sanatosi.pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Citat:
citat din mesajul lui monna3

multumesc fetelor pt urari
La multe lunite Evelyne, Giulia si Elena!

Monica, mami fericita de [b]Cezar-Andrei



Mersi din suflet Monica pentru urari. Si voi sa cresteti mari si sanatosi. E tare dragut din partea ta ca te gandesti intotdeauna la sarbatoritii zilei.
Noi ne cerem scuze...nu am mai intrat de muuult pe aici. S-au petrecut multe intre timp. Ultima oara inca alaptam si va povesteam de frenul lui Evelyne. O sa incerc acum sa fac un rezumat al perioadei in care am lipsit.
Dupa muuulte incercari de reusita in ale alaptatului...am decis ca este momentul sa punem punct...cu MAAAAREEE parere de rau si lacrimi amare...mai ales ca in perioada cand am intarcat-o aveam mai mult lapte ca niciodata si ea chiar incepuse sa suga mai bine. Doar ca nu a fost sa fie. Din cauza alergiei la proteinele din lapte si produse lactate, vedeam zilnic urme de sange in scaunul ei( pt. ca desi tineam regim strict...se pare ca in absolut tot este bagat si putin lapte unt sau smantana...lucru care facea laptele meu sa nu fie bun pentru ea. In plus fata nu mai luase in greutate aproape deloc...asa ca...a trebuit cu suflet greu sa spun adio alaptatului si am inceput sa ii dau un lapte special pentru bebeii cu alergie la proteinele bovine. Cu lacrimi in ochi si cu sanii plini de lapte, am vazut cum accepta foarte bine un lapte...care de fapt numai lapte nu era (continea ceva proteine bovine dar care erau trecute in prealabil printr-un proces sintetic de digerare) cu un gust oribil. Doar ca nici cu asta nu i-a mers bine...semn ca avea o forma de alergie mai grava decat ne asteptasem...si am trecut la o formula pe baza de amino-acizi...speciala si care este si foarte scumpa (Nutramigen de la Enfamil - $70 cutia de 400 gr. (asa ca sa va faceti o parere). Oricum ce este mai important e ca Evelyne sa fie bine...ca restul se rezolva. Cu laptele asta ii merge destul de bine...doar ca ia foarte putin in greutate. Doar ca sa va faceti o parere...Evelyne are acum 6 luni si 3 zile si are doar 6.020 kg. Este doar o mana de omulet. Bine ca macar pe plan motor sta destul de bine, adica face tot ce ar trebui sa faca un copilas la varsta asta: se intinde dupa jucarii, se joaca cu tot ce apuca, se intoarce pe toate partile, sta in fundulet etc.
Am inceput intre timp si sa mancam. I-am dat prima data cereale...in speranta sa ia si ea cat de cat in greutate (specific ca abia am gasit cereale care sa nu contina nici macar o urma de lapte...pentru ca toate sunt facute in fabrici unde se fac cu aceleasi utilaje si cele cu lapte.)...si aici inca o surpriza: aceste cereale puteau sa contina urme de gluten...si Evelyne are si alergie sau intoleranta la gluten...deci am renuntat la cereale...urmand sa ii fac eu de casa din faina de quinoa sau tapioca fara gluten.
Oricum...intre timp am inceput legumele. Aici o alta surpriza...de data asta una placuta. Din prima zi de legume, fetita mea a mancat de parca nu mancase cu saptamanile....cu o pofta de nedescris. Am spus ca poate este doar un fapt izolat...(pentru ca avusesem foarte mari probleme de mancat cu Rebecca cand era micuta si care nu a acceptat sa manance decent decat undeva dupa 1 an). Ei...nu a fost un fapt izolat...si fetita mea mananca undeva pe la 100-120 gr. acum in a 7-a zi de cand am inceput...si asta in doar 5 minute. Nu va puteti inchipui ce e la guritza ei cand pun bolul cu legume pe masa. Ar manca cu 5 guri. Nu apuc sa iau din bol cu linguritza pe cat inghite ea de repede. Si plange daca nu ma grabesc. Ne murdariiim de numa' si asta doar ca daca cumva prinde bolul incepe sa manance direct din el. Din punctul asta de vedere sunt foarte fericita...pentru ca a inceput deja sa recupereze la greutate. A luat in astea 7 zile aproape cat a luat intr-o luna (undeva pe la 100-150 de grame). Sper csa nu cobesc si sa se schimbe situatia. Sunt curioasa cum o sa fie la fructe.
In orice caz...parca vin si zile mai bune la noi...si mai simt si eu nevoia sa va spun si voua...ca pana acum eram tare mohorata...cu atatea pe cap.
Va pup si o sa incerc sa va citesc mai des.
Numai bine tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Scuze pentru mesajul gigantic!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Buna fetele!

Happy: unde ai gasit body maieu?
Gabrielarusu: eu am de la nuk, din aia problema e ca nu prea curge deloc
Carstea: of, si eu ma gandesc ca poate daca i-as da cu sare ar manca mai bine dar parca totusi mai bine nu incerc, sa nu-mi fac sange rau.
Lakioana: ma bucur sa te mai citesc. Imi pare rau ca n-a mers cu alaptatul dar important e sa fie bebica sanatoasa. Felicitari pt succesul cu legumele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lady_X spune:

happy, si eu la 10 grade i-as pune caciulita. Acum depinde si de vant, uneori mai degraba i-as pune ceva pe capusor la 15 grade dar vant, decat la 10 si soare, senin, fara vant. Fiecare cum simte.
Eu ii mai dau bluza de trening peste body, si ii pun asa de forma gluga de la bluzita de trening.
ronina eu body maieu i-am dat asta vara, de la Danina line.
Am avut ceva de genul: http://daninaline.ro/body-uri/489-body-maieu.html vad ca au mai multe cu bretelute late.

Ca sa intru si eu pe grup pe FB ce trebuie sa fac? Scuze ca n-am fost atenta pana acum..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Pup gagicile!

In primul rand, sa va zic ca m-am sucit.. nu-mi place deloc cum merge cu FB, asa ca eu voi ramane fidela DCului.

Chito, asteptam vesti

Happy, eu il infofolesc nu dealta, dar si mie imi este frig. Acasa sta in body cu manecuta lunga (dar subtire) si pantalonasi subtiri. Afara ii mai pun un cosmonaut d'ala gen iepuras de la H&M si caciulita, obligatoriu. Avand in vedere ca eu ies in blugi si hanorac si nu mi-e cald mergand.. iar el care sta = nu se produce lucru mecanic = nu se incalzeste...
Sunt curioasa sa vad si alte opinii, poate gresesc eu si ar trebui sa-l las mai dezbracatel..

Mergi la inceput