MONTIGNAC (178)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

ariel bine ai revenit .... e foarte adevarata teoria cu somnul ....
cum sa nu mananci mic dejun .... e masa principala a zilei considerata si e fffff important sa o mananci
compotul se manaca la gustare si daca e dulce ar fi mai bine la gustarea de dimineata

lorelei la cate kg am eu slabite iti dai seama ce obisnuit e organismul meu

puisorule am sa intru si eu pe slabute.ro sa vad ce e acolo
mda, s-au adunat putin si la tine kilogramele ... las ca le birui tu

brandusik eu am propus sa scriem meniul de ieri pentru ca am observat frecvent in meniuri cuvinte ca "nu stiu ce mananc" sau "habar nu am" ..... daca stiti exact ce papati si respectati 100% atunci e perfect

gena pup sa treaca perioada .... mie personal mi se par cam multe fructe la gustarea 2 de ieri in conditiile in care ai banana asta ar fi trebuit sa-ti urce glicemia ... ce sa zic ... multa sanatate-ti doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gena12 spune:

Buna
Stiu Andani ca erau prea multe, dar era o nevoie de zahar. M-am mai linistit, azi sunt inca doar la o banana la ora 10 si o sa mananc numai un mar pe la 5.

Meniul de ieri:
Md: paine Monti cu dulceata conforma si o cafea
P: kebab (dar numai carnea si salata, fara paine si fara cartofi)
G: un mar
C: 2 ardei umpluti conformi, un iaurt

+ 1.5h de aerobic ieri, ca am 2 ore azi si a fost cam terorista profa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

stiu andani ca tu ai propus aia cu meniul de ieri si am fost de acord..pana am vazut ce greu imi e sa-mi amintesc de fapt ce am mancat cu o zi inainte

io azi:
Md: paine integrala si wasa cu brinza-camambert si philadelphia cu usturoi si ierburi
G: nectarina, si vreo 3 arahide cu cioco neagra si stafide
P: mazare cu 2 feliute de
G: nectarina
C: supa chinezeasca, si probabil o salata cu wasa

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

Fetelor, sunt tare fericita! in sfarsit am dat azi de doctor si mi-a spus ca se pare ca nu e insulinom ce are surioara mea, valorile sangelui sunt atat de diferite de cele tipice insulinomului, asa ca el exclude aproape definitiv varianta asta. Mergem luni iarasi la control, dar deja imi vine sa zbor. Am impresia ca am aripi si c-as putea sa ma ridic in inaltul cerului de bucurie si usurare.
Ariel, doctorul mi-a spus ceva de glicemia provocata. ce este asta exact si de ce-i asa de rea? Culmea e ca inainte sa citesc randurile tale ii spuneam surorii sa se apuce de monti, ca-i mult mai sanatos decat hrana asa...
andanii, tu oricum esti exemplul nostru al tuturor. Sunt tare curioasa daca functioneaza numaratul caloriilor...
Brindusik, noi decidem de cele mai multe ori spontan ce mancam si gatim doar ce mancam o data, asa ca mi-e tare greu sa stiu ce mananc in cursul zile. Mult mai simplu sa spun ce-am mancat ieri, atata timp cat mai stiu

Meniul de azi:
MD: 2-3 felii subtiri de wasa
G: alune crude
P: o farfurie de salata absolut conform
G: poate iarasi alune crude
Cina: Cred ca un gratar si salata.


Fetelor, va multumesc mult de tot la toate pentru pumnii stransi si urari, se pare ca au ajutat

Va urez un weekend minunat!
Youpii, eu am vacanta de luni si am sa plec cateva zile in munti. Cand mai pot, mai scriu, dar nu ma dati disparuta daca lipsesc ceva zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

lorelei ti-am spus eu ca nu totul e asa rau cum pare si cateodata lucrurile is mult mai usoare decat le spun medicii la prima vedere...nu ma asteptam ca in elvetia sa arunce un diagnostic grav inainte sa fie siguri 100%...hmmmm
oricum ar fi ma bucur mult pentru sora ta

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

lorelei ma bucur din suflet ca e rezultat bun ... am simtit ca va fi bine .... va pup sa aveti un we linistit , in sfarsit dupa atatea zile zbuciumate

brandusik tu stii cum ti-e cel mai bine
mie mi-e mai simplu sa scriu ce am mancat ieri .... eu la cina intotdeauna ca si lorelei vad ce scot din frigider .... si de multe ori mi-am propus ca sa mananc ceva si am mancat altceva .....

meniul de ieri a fost asa :)
md. paine integrala cu ricota si ardei
g. mar
pr. ardei umpluti (carne de vita, ceapa, frunze patrunjel si ou) si ardei iute
g. niste samburi de nuca
ci. salata de vinete cu ardei si branza telemea si o pupla inferioara de pui fiarta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

lorelai, ma bucur din suflet ca aveti vesti bune! se pare ca si voi aveti un Hummer in garaj :)). Nu-i nimic, se domoleste in timp, cu dieta adecvata.
Glicemia provocata...pai m-au pus aia sa beau o cana de 250 ml, plina cu apa si glucoza, glucoza fiind cam 3/4 din cana, restul apa...iese o chestie naclaioasa, extrem de dulce, cumplit chiar si trebuie sa te chinui sa inghti, ca de baut nu se poate. Ca truc, daca va ajunge la treba asta si sora ta, sa puna multa lamaie peste, o face mai inghitibila. Apoi am stat si nu am facut nimic un timp. Nu ai voie sa mananci si sa bei nimic, nimic tot acest timp si nici sa mergi la baie. O asistenta imi masura glicemia la jumatate de ora, la 1 ora, la 2. In cazul meu nu au fost schimbari majore la primele determinari, chiar incepusera sa zica ca totul este in imaginatia mea. Pana mi-am luat fisa, m-am imbracat, m-am mai fatait, a mai trecut 1 ora...eheeee, m-au apucat valuri de transpiratii reci, tremuram ca la Parkinson, nu mai puteam articula niciun cuvant, cu toate ca eram constienta. Le-am zis ca mi-e rau si imediat am picat din picioare, am lesinat si m-am trezit cu perfuzia agatata de mine. Imi picase glicemia la 50. Ziua am fost varza, nu am mai fost in stare de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

compotul e fiert, deci se poate manaca impreuna cu mancare. nu mai stiu cine a intrebat de compot, am scris repede asta sa nu uit

si eu zic ca e mai bine sa scriu meniul de ieri ca sunt genul care se razgandeste foarte des, asa ca eu o sa scriu ce am mancat deja.

Azi am avut cam multe gustari si nu e bine asa ca de acum nu mai mananc nimic pana maine, poate cel mult vreun mar mic sau o smochina, doua.
MD: 3 smochine uriase
G h 10 : alune
P : un covrig si peste vreo trei sferturi de ora (conteaza?) pulpa de pui pe gratar + salata de rosii, castraveti si varza
G: h 15 : alune
C: h 17 : un iaurt

parca as trece si eu pe cantarirea lunara in loc de aia saptamanala
Weekend fain!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

meeeeeeeeeeeeeel unde esti ???..ca ai terminat cu nunta..te=-ai gandit sa mai nasesti pe cineva intre timp??

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

genaaaa tu unde esti ? ce dulce ne mai recomanzi azi?

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput