Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

salut!

aruba am o perioada proasta rau la munca si neuronul meu tot gravid a ramas - parca procesez/gandesc cu intarziere; imi vine sa...

adarev bine ca a fost ok bbul prietenei; asa spaima...
noi i am facut lui victor ecografie la abdomen sambata trecuta

am fost martia asta cu amandoi la ortoped
cel mare se pare totusi ca nu are platfus...
cel mic... e pe duca tal valgul si la fel si toricolisul insa trebuie sa mai facem kineto; mai luam un abomanemnt de 10 sedinte (din asta mai am 2 sed)
victor tr sa mai revina la control peste o luna jumate.
oricum nu mi a placut deloc doctorul...
la victor s-a uitat si la puta (are hidracel-adica lichid la un out-da am inteles de la pediatra lui si celalat ortoped care l a vazut acum o luna ca se rezolva de la sine problema)
in fine, ma intreaba dc a "umblat" cineva acolo; zic nu
in momentul ala ma uit la cel mare ca se descalta se incalta la loc si in sec aia doctorul se apuca sa decaloteze; l am oprit instant da tot a tras un pic si normal victor plengea, i s a crapat un pic pilicica...
m am suparat rau de tot, am cerut rivanol si pansament sa pun la puta
si doctorul f senin mi a zis ca asa tr sa ii fac la fiecare baie...


ref haine pulover sau costumase din alea cu totul de exterior dinntr un material mai plinut si in carucior il invelesc cu patura

ref supt intr 5 min si o ora; insa am obs ca dc dupa amiaza seara mananc mai consistent/beau luchide nu mai sta asa mult cat statea inainte la san;

ref somn adoarme ori la san, ori dc il pun jos ii las suzeta un pic (dc o vrea) si dupa ce adoarme o scot ori in carucior/sling/manduca

ref greutate marti la 3 luni fara o sapt avea 6700 g si 63 cm (nascut cu 3350 si 51cm deci am dublat greutatea )

gangureste mult; parca parca de semne ca ar vrea sa inceapa sa prinda jucariile; intoarce binisor capul acum stanga dreapta, pe burta deja are "pozitia papusii" ; a descoperit ca e un bb in oglinda care rade la el..

kinetoterapueta ne a dat diverse ponturi sa il stimulam (sch jucaria stanga dreapta sa intoarca si el capul dupa ea, cobori si ridici jucarie la nivelul lui - sa vrea sa oprinda, il plimbi pe antebrat prin casa- intareste muschii spatelui)

la sedintele de kineto juma de sedinta e vesel jumate urlaaaaa; nu ii plac anumite exercitii si pace...cum se opreste si il ia sau il iau in brate sa il calmam zici ca apas pe buton si tace...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Fetelor, bbii vostri au facut febra dupa infanrix? Al meu e cam agitat si deocamdata subfebril (37,7), dar pare ca ii mai creste..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

IIuli, a doua zi dupa vaccin (tot Infanrix) al meu a facut la fel. La 37.8 intrarectal am cedat si i-am pus un paracetamol. (Edit: recomandarea medicului fiind sa ii punem la 38 intrarectal, 2/3 dintr-un supozitor, asa a calculat in functie de greutatea copilului)

Maria0408, deocamdata pulovar mai gros (bluza de "trening", cu gluga), si paturica mai groasa

Fleur, ce-am citit eu despre SIDS spune ca nu are cauze cunoscute, dar ca exista anumite masuri care reduc riscul - dormitul pe spate e una din ele (ca tot s-a vorbit si despre asta curand). Nu spun asta ca sa te "corectez", departe de mine gandul; este un subiect care ma macina si pe mine, dar trebuie sa luam masurile recomandate si sa nu alunecam in extreme, copiii nostri au nevoie de mame odihnite si optimiste (cred ca spun asta mai mult pt mine, ca si eu il verific foarte des cand doarme)

Porumbita, decalotarea a fost pt noi motiv de a ne schimba pediatrul! Te inteleg perfect, ne-a facut si noua "figura" asta un medic, si m-a prins si complet pe nepregatite. Aa, si noi vizitam bebelusii din oglinda (pe la toate oglinzile de prin casa) in fiecare zi, de mai multe ori, ca un mare eveniment "hai sa ii povestim bebelusului din oglinda ce-am mai facut si sa vedem ce are de spus si el!".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Salutare fetele, am lipsit ca sunt preocupata cu bona cea noua. E ok, ramane. Azi am fost la epilat, tuns vopsit. Acum arat si eu uman si comercial pt luni.

Ali ceaiul i-l fac varsat, o lingurita la juma de cana, infuzie. Ii dau 10-15 ml.

Ada iti dau pe pm nr de tel.

Ref la sucul de morcovi si mie mi-a spus pediatra sa-i dau 2-3 lingurite tot pt kk. Si nu e batrana sau de moda veche.

Maria eu ii pun un body si un hanorac, pantaloni de trening sau blugi, raiati etc, si niste botosei si o tichiuta sau caciulitza dc mi se pare chiar rece.

Al meu adoarme ori cu suplimentul in gura, ori dc a terminat masa il pun in pat, sting lumina si plec. Mai da putin din maini si din picioare si se culca singurel.

Suge cam juma de ora, la intervale de 2-4 ore ziua. Aseara s-a culcat la 11 si s-a trezit prima oara la 8.45.

Doarme pe spate cu capul intr-o parte sau in sus. Nu a vomitat niciodata si nu suporta sa stea pe burta. A inceput el sa se intoarca pe o parte, iar intr-o noapte face cam 2 ture de pat. La 2 cand ma trezesc sa pun pompa e la 180 de grade, apoi iar se intoarce cum a plecat si tot asa. nu sta invelit.

Nu decalotam. Desfacem doar putin sa curatam, fara sa ranim.

Parca mai era ceva dar nu mai stiu. Mai revin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Iiuli al meu n-a facut febra, dar pediatra a zis de 38 intrarectal si sa-i pun juma de supozitor. Altfel a zis sa-l tin mai la rece sau sa-l las mai dezbracat ca ei cand sunt mici preiau temperatura mediului si dc il infofolesti prea rau ii cresti temp corpului artificial.

Aseara avea 6.880 gr si 68 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buns dimineata. Hai la cafea. sa aveti un week-end minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza. Maria multumim de cafea.

Ce e cu vremea asta? Vreau soare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ali24 spune:

Buna dimi.mersi de cafeluta.si EU vreau sa vina vara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kimmy spune:

Neatza!
Maria multumesc de cafea.Eu acuma am facut si un ceai.
Ieri am fost plecata cu treburi.Emma a dormit aproape toata ziua,asa ca azi-noapte de pe la 4 mai mult a stat treaza.
Peste vreo saptamana o sa plec cu fetele la mama,ca ne apucam de renovari.Pana la urma facem toata casa nu doar dormitorul fetelor,asa ca o sa fie dezastru in casa pana la craciun cred ca
Si Emma a facut 37,8 inghinal dupa vaccin,si i-am pus jumatate de supozitor de bebe.
Nu ne face nimeni capitol nou?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Ce vreme, urata. M-am lamurit ca nu suntem singuri la categoria usoara. Noi cred ca ar trebui sa fim ca cei de 4 luni. In fine, nu-mi mai bat capul pana la 2 ani. Maria, multumim de cafea. Noi plecam prin outlet militari ca este noaptea reducerilor sau cam asa ceva. Imbracam copilul si plecam.

Mergi la inceput