Piersicute de iulie-august 2012 (5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Fetele care alaptati:cit timp sug bb-ii vostri la o masa???

Ca eu daca sta mai putin de 15 min zic ca nu e satul.

Noi avem pampers nr 3 si nu iese nimic pe afara desi are si el kk moale si muult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Hello fete! Multumesc de raspunsuri, si eu zic ca de la gaze a fost de nu vroia sa se mufeze. De atunci nu a mai facut, a mancat normal.

Bag seama ca Grace se stabilizeaza pe programul de 6 mese pe zi. Ai vosstri de cate ori mananca? La noi au fost 4 zile consecutive de 6 mese/zi, si azi tot asa va fi sigur, mai papa la 18 si la 20 - 20.30. Acum sa vad si rezultatul la cantarirea de luni, sper sa ia in continuare ca pana acum, cand avea 7. Oricum, se vede un mare progres in ultimele 2 saptamani, orarul de somn a devenit fix, cel de masa tot acolo se indreapta, nu a mai cerut papa mai devreme de 2 ore deloc, acum numai la intervale mai mari de 2,5 ore vrea.

Am avut un soc ieri cand am fost la salon, manichiurista mea care are un baietel de 6 luni are o schema super ciudata de diversificare. A inceput sa ii dea de pe la 3 luni (cand era alaptat mixt , si lm si lp) suc de morcovi, acum la 6 luni are deja 2 mese de mar cu biscuit/supa crema, dar a zis ca de saptamana asta ii da seara iaurt si ziua ii baga si ficatei de pasare. Eu eram socata, in ritmul asta la Craciun cred ca ii da sarmale. Si imi zicea ca tre sa ii dau si eu suc de morcovi de la 3 luni Ati mai auzit de scheme de-astea super rapide de diversificare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna mamici!
Cam slaba activitatea azi!
Sau si voi sunteti cu bebe marait ca mine. Nush ce are..numai in brate vrea. Mai devreme nici sa suga intinsa pe pat langa mine nu mai voia..doar daca o tineam in brate, pe bratul meu.
Am incercat sa fac ceva de papa, nu va spun cum urla cat am pus-o 2 secunde in scoica sa amestec in tigaie. M-am speriat ca am crezut ca i se face rau si am inchis aragazu:D.
Dana, Ecaterina suge foarte haotic. Cateodata mai putin de 5 minute, cateodata si o ora. De cele mai multe ori in jur de 5 minute cred. Ziua ii dau sa suga si la juma de ora si la o ora, in cele mai bune cazuri la 2 ore.
Exista vreun remediu sa o obisnuiesc altfel? Suzeta nu accepta si cred ca asta e principalul motiv.

Sambata avem o nunta, nu am nici un chef sa ma pregatesc/aranjez. Dosarul pentru indemnizatie nu am inceput inca sa il fac desi pana pe 20 trebuie si dus.
Sper sa ies din starea asta curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Dana: nora'ta suge intre 10-15 min si se pare ca ii e suficient In rarele cazuri cand papa la biberon, indiferent ce cantitate ii pun in el, se smiorcaie cand se termina lapticul, dar la san niciodata. O demufez eu cand vad ca nu mai suge eficient, pt ca daca o las are tendinta sa adoarma cu tzatza in gura sau sa ma ia drept suzeta, ceea ce evident nu agreez. Dar o cunosc atat de bine incat cand vad ca a terminat cu alimentarea o iau de la tzitzi si o pun pe umar sa ragaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Bna, fetelor,
Noi am avut ieri si azi niste crize sfasietoare de plans, bruste, de ieri imi venea sa o sun pe dr. Azi iar a tipat si nu a vrut sa manance, a mancat o masa de 90 si doua de 100. Atata manca si cand avea 2 saptamani. Pare ca il doare burta, are gaze, face kk f des, se cam chinuie, dar macar doarme parca mai bine.
Danett, chiar cred ca e ceva in aer, al meu a dormit azi numai cu mine langa el. Dc plecam un pic incepea sa planga.

Si noi am avut problema cu iesitul kk din pampers, dar de cand am trecut la nr 3 nu s-a mai intamplat. Probabil iese daca ii sunt mici sau daca chilotelul interior e prea in exterior. Sotul meu ii pune pampersul si ii trage toate elasticele alea peste fund, iar atunci mai iese un pic.

Aruba, s chema asta de diversif de care zice manichiurista e schema care se preda in fac de medicina de peste 20 de ani si f multi pediatri refuza noile cercetari in domeniu si o aplica in continuare. Grace va intra la div la 6 luni si prob c cereale, fiind excluiv alaptata - de fapt, depinde c v recomanda pediatra ta. A mea zice ca o sa il d iv pe la 5-6 luni cu legume fierte, ca al meu e mai dolofan.

Zizou, si noi facem vaccin maine. Am emotii, sper sa fe ok. Noi facem doar infanrixul acum.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Buna seara!
Cu murdaritul hainelor de kk si noi am avut probleme. Am schimbat marca, numarul si nu am mai avut incidente.
Insa noi avem alta problema. Maaare! Nu mai vrea sa adoarma seara. La san ar adormi dar daca o pun asa in patut, in 2 secunde e fresh de zici ca a dormit o noapte intreaga. In brate nu vrem noi sa o culcam, in patut urla de ne aude toata strada!
Cum adorm bebelusii vostri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

IIuli, Zizou, succes la vaccin!

Daconst, al meu e barracuda, suge doar 5 minute, mai rar 10. Refuza sanul daca incerc sa il tin mai mult. Uneori suge si pentru confort, cand adoarme la san, dar asta "nu se pune", ai intrebat de mese :). Care mese la noi inca sunt in numar de 8-9 in 24h.

ARUBA, invidiem programul fetitei :P. Las-o pe manichiurista, ori are un doctor blocat in anii 80, ori familie care n-a mai crescut copii de prin aceeasi perioada. Eu una ma straduiesc sa il alaptez exclusiv pana la 6 luni. In functie de ce zice pediatra, mai vedem. Dar in niciun caz n-as incepe asa, cu suc de morcovi.

Am fost in seara asta la controlul de 3 luni, sambata mergem sa facem rotarix. Asa cum banuiam, a coborat un pic de pe curba lui de crestere, insa tatal lui probabil a fost numai pe curba de 10-20% pt greutate, iar atat timp cat Vlad e sanatos si vesel, si nu plange de foame, am fost sfatuiti sa nu ne facem griji. Daca in vreo 2 saptamani tot nu va lua bine in greutate, o sa revizitam subiectul cu pediatra lui (azi l-a vazut altcineva).

Va dau un ceai si va urez noapte buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Iar am pierdut mesajul...cum se intampla nu stiu, m-am logat, scris, si cand am dat trimite mi-a aparaut eroare: nume de utilizator gresit. Pai de ce m-a logat prima data????

Ziceam ca la noi a fost liniste, bb cuminte cu o trezire la 4 in rest somn bun...ceea ce face si acum (de la 12 si acum e 3). Asa am mai facut si noi din treburi: eu am gatit niste ardei umpluti cu piept de pui, apoi am plecat la fizioterapie. Cat am fost eu plecata a dormit continuu. Intre timp Ta-su a montat patutul nou, de bebe mai mare, e din lemn, clasic, inalt si frumos. Ne vom muta in dormitorul mare iar camera mica revine ca birou sau ce-o vrea el, barbatului.

Lactate in continuare nu mananc, bebe tot mai vomita dar nu il mai doare burtica. Singurul disconfort e inainte de primul kk, dureaza 1-2 ore dupa trezire sa il faca. II mai dau probiotic dimineata devreme (cand nu uit) si pare ca il ajuta. Am incercat lapte de migdale si e bleah, merge o jumatate de pahar rece dar cald cu cereale...nu.

Ada, am ras cu pofta la faza cu Tudor. Pai baiatul e un "bon viveur" cum se zice aici,lasa-l sa se relaxeze, daca-i bagi in cap cu forta toti termenii aia de biologie nu-i va tine minte.

Daconst, il cam las pe al meu sa suga cat vrea o ora si mai bine, dar nu e ok. A zis Aruba bine tb demufati cand sug aiurea de placerea suptului. Azi chiar asa am facut ca ma grabeam sa plec, si nu a protestat nici nu s-a trezit de foame dupa aia.

Dannett si celelalte fete cu bebe maraitzi, curaj! Sunt zile si zile. Eric nu are program ziua, doar noaptea. Zilele sunt foarte diferite una de alta, cum zicea si Laura. Ieri de exemplu nu cred ca a dormit mai mult de o ora-2, si astea din bucati.

Roxy nu te extenua cu organizarea botezului, mai delega din raspunderi.Ai fost tare cu decorarea "prezidiului"!

Pupici si sa aveti o noapte linistita.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Noi am primit colacelul si l-am si probat

A fost super incantata bubulina mea. La inceput era putin surprinsa, nu stia ce sa faca, dar s-a relaxat si dadea din picioruse, pacat ca nu am vana mai mare. Colacul are doua manere in partea de jos, si singura s-a prins de ele si dadea din picioruse, super tare!!!!

Noi papam cam 10 minute, seara ne place sa stam mai mult mufati asa de alint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Multumesc de raspunsuri fetele.
Deci e cam diferit,doar ca aia ca suge 5min nu-mi venea sa cred ca se poate.

Aruba,tare disciplinata nor-mea deja,are super program.
La noi recunosc ca eu sunt de vina,ca daca il aud ca plinge il mufez sa taca si nu e bine.

Ramona,la mine adoarme la tzitzi si il pun apoi in patutz,dar nu e prea buna metoda insa e comoda,recunosc.

Clay,ai dreptate cu greutatea lui bb.Sanatos si vioi sa fie.

Fleur
,sa ne pui poze cu noul "baldachin"

Ada
,am ras de numa de Tudor...super tare!

Mergi la inceput