Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (36)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Si al meu a fornait toata noaptea...are nasucul infundat. Astept sa se trezeasca sa-l aspir putin. Parca dintr-o data foarte multi muciosi...Nu o fi de la caldura asta anormala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, au inceput sa umble dezlegati virusii. Probabil ca si diferentele de temperatura au un rol.
Radu mai are flegme d-alea in gat dar nu ii mai dau nimic. I-am dat oscilo 3 zile si stodal tot asa 3-4 zile.

Ma duc sa fac cafeaua

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Lali, am luat stodal, mai tusesc putin sper sa-mi treaca.
Alice, astept cafeaua ca la noi a fost o noapte mai luna, ne iese al doilea dintisor si s-a marait asta mic toata noaptea si la 8 si ceva s-a trezit fresh.
Mary_sa eu intrebat la ce maternitate a nascut nasa ta din curiozitate si sa vad ce maternitati au avut vaccin dinr-ala, dar am impresia ca toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Suzi, e gata cafeaua, va astept!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Luiza, din cate am auzit eu in Tm problema a fost ca nu a aparut cicatricea la cei cu vaccinul din import, nu au fost cazuri de celalalt tip. Ma gandesc ca organismele bebeilor sunt atat de diferite, si asa cum unii nu fac reactie nici la vaccinul clasic, altii fac opusul, si anume un pseudo tbc. Nu am dovada dar dr de familie cea tanara crede ca la maternitatile de stat in februarie inca se facea vaccinul clasic.

Denisa, mi-e usor sa vorbesc nefiind in cauza, dar cred ca nu e tbc propriu-zis ci un cumul de efecte secundare nasoale, care doamne fereste pot fi mai grave decat tbc in faza incipienta. Sa-mi fie cu iertare daca zic prostii, multa sanatate acelui bebelus.

Ileana mai mult ca sigur sunteti pe drumul cel bun din toate punctele de vedere

Daca Cristi fornaie in prima faza ii pun doar ser fiziologic, de multe ori am rezolvat asa problema, a fost o reactie la schimbarile bruste de temperatura, ma asteptam sa nu poata respira noaptea si nu a fost nevoie de nimic din fericire. Bine, daca e raceala in prima faza de aia nu scapi cu ser, vreau doar sa zic ca de multe ori a fornait "fiziologic".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Amelia, de aia nu avem noi cicatricea :)). Cred ca nu-i mai fac nimic la vaccinul ala, il las asa si asta e. Am tot intrebat in stanga si in dreapta si se pare ca sunt mai multi copii fara semn.

Alice, multumim de cafea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

fetelor, noi mai rarut ca-i mai dragut.
Ileana, tu dai fier lui Tudor?
Am citit povestea cu vaccinul si mi s-a facut rau. Ajung la concluzia ca am fost inconstienta sa-l nasc pe Tudor aici in Romania.

Incerc sa mai citesc acum sa mai ajung la zi cu ce ati mai facut. Va imbratisam pe toate si multumim de urari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Explicatia pe care am primit-o din doua surse (pediatru si neonatoloaga de la regina maria) a fost ca, chiar daca nu se manifesta la suprafata, organismul e imunizat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite sarbatoritilor din weekend, Natalia Ioana si Alexandru, si sarbatoritilor de azi, Mihai, Andrei Bogdan, Bianca Maria si Catinca Stefania!
Azi noapte am insistat ca Johanna sa doarma in patutul ei si am pregatit-o in acest sens, adica am facut totul ca sa ii fie cat mai bine: am repus-o in leagan pentru prima parte a somnului (pana la ora 2), i-am dat 4 doze de Osanit administrate ca la carte (nu ca altfel nu i le-as fi administrat ca la carte, doar ca nu ii dau decat cand mi se pare extrem de maraita), am culcat-o un pic mai tarziu decat de obicei ca sa oboseasca si sa adoarma repede si usor. Ei bine, cu toate astea, la 4 dimineata copilul meu era treaz si n-a mai vrut sa adoarma pana la 5. La 5 am cedat si am luat-o cu mine in pat. Sunt tehuie, ma doare capul, ma ustura ochii... Sper ca treaba asta cu trezitul la 4 sa nu devina un obicei (e deja a 3-a noapte cand se intampla) ca o iau razna... De dimineata, ametita de somn, ma gandeam la mamicile ai caror bulgarasi dorm toata noaptea si ma intrebam "oare chiar exista astfel de copii?". Ca pentru mine e ceva inimaginabil.
Si fii-mea are muci, trnasparenti si lichizi, si aici nu pot pune asta pe seama schimbarilor de temperatura, pentru ca aici s-a facut rece bine. In timpul zilei avem 13-14 grade iar dimineata e frig rau. Azi de dimineata au fost 4 grade.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihacor spune:

la multe lunitze: Mihai, Andrei Bogdan, Bianca Maria si Catinca Stefania si celorlalti bb pe care i-am pierdut zilele astea!
multa sanatate bebeilor si fratiorilor si surioarelor!!!
imi pare atat de rau sa aud numai vesti proaste...
noi nu suntem perfect,dar suntem binisor...eu iau antib pt raceala si bb e mai bine,fara febra,dar cu muci si cu agitatie toata noaptea si maraieli azi.
denisa imi pare foarte rau pt bebelusa!!!si edy e pe tratament de 8 sapt cu isozid,antib pt tbc...am vb cu merdicii si nu imi dau alta varianta,au recunoscut ca in analizele de sange iese daca are tbc sau nu,dar nu vor sa riste si nu vor sa il chinuie sa ii i-a sange...am vb si cu medicul care se ocupa de bunica in ro si mi-a zis ca de fapt nu e antib,e chemoprofilactic si nu e chiar asa de toxic la ficat...parca m-ar incalzi cu ceva
cu mancarea stam prost,de cand e bolnav nu mai vrea nimic in afara de lp si a rontai ieri putina carne de pui...
fetelor multa putere va doresc,ca sa puteti sa le razbiti pe toate!!!


Mergi la inceput