Mersul la olita de timpuriu nu e recomandat

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eumada spune:

A mea si-a scos scutecul la 1 an si trei luni juma.Vedea ca e mai bine cu fifi fara bucata aia de scutec intre picioare,ca se misca mai usor,ca face mai repede...si accidente am avut cam 1 pe luna pana la 2 ani.

Nu mi s-a parut devreme deloc.A vrut ea si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

M-am gandit inclusiv la "nu e pregatit". Insa dupa ce timp de 1 saptamana nu am mai pus scutec si am inceput "calvarul" asta, nu mi-a mai venit sa il pun la loc. Am zis sa nu renunt ca m-am gandit sa am rabdare. Acum, dupa 3 saptamani chiar ca nu i-l mai pun. Totusi, nu as pune pe seama "nu e pregatit inca" ... are aproape 3 ani frate ! :((

Nu stiu. Astept cartea :). Mi-am pus baza psihic in ea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Alessio a scapat de pampers la 2 ani si o luna.
Mattia la 1 an si 11 luni. Acum asteptam sa vedem Marco.
Si mie mi se pare varsta de 2 ani cea mai potrivita ptr scos pampersul.





Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Baby1320 spune:

Dana, in primul rand, felicitari pentru "echipaj". Superbi :). M-am uitat pe la pozele vostre. Banuiesc ca nu ai timp sa te plictisesti cu atatia copii .

In alta ordine de idei, cum au scapat copiii tai de pampers ? :). Poate ne foloseste experienta ta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

BABY multumesc de apre ieri. Da, e imposibil sa ma plictisesc.
Eu am inceput prin a scoate pampersul ziua. Prin casa. La somnul de dupa amiaza si cel de noapte nu. Nu stiu cat este de corect dar eu am procedat asa. Prima regola este: rabdarea din partea parintelui. Le-am pus chilotei si la fiecare ora ii puneam la olita sau la WC ca am reducator. Cu Alessio am avut mai mult de furca. Cu Mattia a fost mai usor deoarece a avut "un exemplu" : pe Alessio. Daca faceau pipi pe ei, nu i-am certat niciodata. Ba i-am incurajat. Am zis ca data viitoare va face la olita / WC. Cand faceau ii laudam dar nu cu multa ardoare. Firesc. Afara, ii puneam la copacel..... Cand au inceput sa controleze acest lucru adica, sa nu faca pipi / caca pe ei, am inceput sa le scot pampersul si la somnul de pranz. Dupa ce am trecut si de etapa asta, am trecut la Cel de noapte. Totul cu calm si fara graba. Nu trebuie niciodata sa ii certi. Trebuie sa ii lasi sa fie pregatiti. Lui Alessio i-a luat cam o sapt sa inteleaga care-i treaba cu pisu la olita. Cu kk mai greu. Accepta sa faca kk doar daca ii puneam pampersul. Asa si faceam. Se ascundea dupa canapea sau perdea si acolo facea. L-am lasat in pace pana cand la 2 ani si 8 luni a facut o gastroenterita cu diaree urata de tot. Se iritase f rau. I-am explicat ca daca ar accepta sa faca la olita, nu l-ar mai ustura atat de tare. A acceptat. Cand a vazut ca a facut kk si nu l-a usturat a fost f incantat si de atunci adios pampers si ptr kk.
La Mattia inceputul parea tare anevoios. Sotul dupa o sapt vroia sa abandoneze. Dar eu cu calm am insistat. Si am continuat cu metoda pus la olita la o ora. Amintit mereu kk si pipi la olita. El Mattia a fost mai rapid ca pana la urma acceptat sa faca si pipi si kk la olita/WC. Acum are 3 ani si o luna. Noaptea mai face cateodata in pat dar am cearceaf de ala cu protectie si il schimb si gata. Ii spun ca nu-i nimic ca a facut pe el si gata.
Cam asa am procedat.




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Vroiam sa intreb ce facem in timpul trainingului cand iesim afara.
Mentinem pampersul, presupun?
Si daca se poate face chestia asta....doar in weekends?.....si seara. Ca in rest e la cresa.

merci!

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

:) Asa ma intrebam si eu : ce ma fac? Iau olita dupa mine? Dupa ce am avut primul rezultat pozitiv in casa, am mai asteptat inca 2 zile si ieseam afara in curtea blocului cam 40 min. Inainte de a iesi il puneam la pipi. Si stateam afara 40 min ca sa inteleaga ca si afara trebuie sa ceara pipi. De asta scriam mai sus ca ii puneam la copacel. Incetul cu incetul lungeam minutele pana ajungeam sa stam afara si 2 ore. Mereu cu schimbul dupa mine. E tare greu daca scoti pampersul iarna.......ca e frig si dificil. Marco al meu face 2 ani in februarie.....banuiesc ca voi lungi timpii. Spre 2 ani si 2 luni cand in aprilie oricum e mai caldut.
Oricum ideea este ca nu trebuie impus.




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Al meu face 2 ani in martie, suntem pe acolo. In primavara vroiam si eu sa incep insa uite ca nu mai rabda scutecul al meu. Plange de cate ori trebuie schimbat. A inceput sa se irite foarte des, inclin sa cred ca materiile fecale si urina devin si ele mai acide pentru ca se irita aproape imediat ce face, desi nu are un meniu dezechilibrt si il schimb imediat ce a facut. Poate maxim 15 mins sa stea , sa nu imi dau eu seama, dar nu mai mult.

In weekend am dat sa ii pun pampersul, si-a tras izmenele si a plecat prin casa. Era asa de fericit. Of doamne.

Si eu zic ca e cam mic ca si varsta, dar uite ca vrea totusi. Insa e iarna, frig, raceste des la cresa etc. grea dilema.

De cate ori deschid fereastra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Da, e greu cand merg la gradinita. Ptr aceasta operatiune. Ele educatoarele nu au timpul si dispozitia necesara ptr asa Ceva. Mattia la inceput facea pe el, ele pareau secate. Dar nu am avut ce face. E important ca si ele sa insiste cu pipi /kk la olita sau sa il puna si ele la ore exacte la pipi. Ptr ca asa copilul intelege / invata ca si la gradinita se face pipi la olita. Si au avut rezultate pozitive si ele. Deci trebuie insistat dar un " insistat" firesc, cu calm nu impus. Ca sa nu FIE un stres aceasta operatiune ptr bietul copil.
Si eu cred ca e mai bine cand copilul e acasa in " vacanta" de facut acest lucru. Nu stiu cat rezultat ai avea daca 8 ore ar sta la gradi si pe urma acasa......
Trebuie sa profiti de o vacanta.....sa FIE acasa cu tine ptr o sapt.....




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

La mine Marco e f sensibil la piele. Banuiesc ca ai incercat jdemii de creme. Eu am folosit Fissan baby roz, pasta d'agua (pasta de apa.....dar functioneaza super) . Marco la fel daca face kk si nu il "depistez" in timp, e jale. Devine grena la fundulet. Sper sa gasesti solutia ptr iritatie. Tin pumnii.




Alessio Michele (4 ani si 5luni) , Mattia Gabriel (3 anisori! ) plus un ghiocel de primavara Marco Andrei (1 an si 9 luni) ! .

Pozici cu noi

Mergi la inceput