Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Soanso, distractie placuta la onomastica!

N-am mai plecat la Brasov, am lasat-o doar pe Silvi sa mearga. Virgil a scos la iveala aseara ca are de compus pana duminica o problema pr un concurs de info ( in fiecare octombrie se ocupa cu asta dar am uitat) si mi-a zis ca o tine el pe Ami in timp ce ma dau eu ca apoi eu sa ma ocup de fete si el sa stea pe laptop. Ca sambata seara nu va putea lucra pt ca va fi obosit dupa condus. Asa ca am zis ca raportul efort/ beneficiu e cam prost,, eu ma voi da cu alta ocazie, iar pe Nati o ducem undeva in Buc sa o distram, ev Terra park ca merita si ea un pic de distractie dupa acest inceput furtunos de scoala si era f entuziasmata saracuta ca mergem la parc aventura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

hello!! desteptarea post-weekend! (valabil in primul rand pentru mine )

ei, cum i-a placut Silviei la aventura parc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Hello, va salut din cripta . din nou stau langa Nati cu Ai in brate si tableta pe masa. Doar doar si-o scrie temele, pana acum 2randuri intr-o ora si ceva.

Silviei i-a placut in excursie doar ca a facut numai doua trasee, unul galben si unul verde. Anul trecut cand am fost noi a facut galbenele, verzule si albastrul. Pe tiroliana cea noua nu a apucat sa se dea ca s-au apacit cu coada, si-au tot tinut randul samd. Apoi au mers in Poiana pe o pajiste la picnic si jiaca si acolo a fost vedeta ca si-a luat elasticul si poi-urile ( niste chestii facute de sora-mea) si s-au jucat numai cu ele ( ea si prietenele ei).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, ia fetele si fugiti in parc, e chinuiala curata asta cu lectiile. se pot face si intr-o jumatate de ora, cand e sa fie chef

m-ai facut curioasa: ce e acela "poi"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

La noi merg mai bine temele, in continuare depaseste liniile de demarcare cand scrie/coloreaza dar le face mai repede, arata mai bine caietul cand il deschizi, parca nici stiloul nu mai face asa mari purcelusi.
De azi merge la after-scool particular, unde va fi supravegheat de d-na lui invatatoare, abia astept impresii de la ambele parti.
L-am incercat pe cel de la scoala, nu avea voie sa vorbeasca cu colegii, il tot muta daca susuoteau cumva, si alte asemenea.Mi-a spus d-na ca e neascultator, parca si obraznic, mi s-a parut criminal sa pui un copil sa stea 5 ore in banca doar cu pauza de 10 min, asta dupa 4 ore de scoala.Initial ii mai scoteau in curtea scolii la scoala, pe urma au renuntat.Foarte comunist mi s-a parut totul.Sorin a ales, ca cica facem economie.
Noi am pierdut pana acum lipicul( am descoperit la 7 seara cand trebuia sa facem tema) si borcanul de pus apa ptr desen


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, nu pot iesi acum in parc pt ca Silvia are ore pana la 5 si la 5 si un sfert trebuie sa plecam spre inot sa recuperam ora pe care nu au facit-o sambata. Inotul e in mijlocul parcului nostru, deci il traversam la dus si intors si in timpul orei o voi plimba pe Ami cu carutul. Pana atunci temele Nataliei ar putea fi gata teoretic, practic nu pt ca acum a abandounat caietul si nu stiu ce face. Eu sunt cu Ami la san pe care adineauri mi-a trezit-o actionand o jucarie chitaitoare.

I-am lasat pauza inainte de masa, pauza intre masa si lectii, am laudat-o si incurajat-o, mai lipseste sa ma pun in genunchi in fata ei
Si inca azi are doar la Abecedar, nu a avut mate. Sunt exasperata si ma enerveaza ca nu am solutii in afara de a o da la afterschool, dar imi pare rau de bani, eu stand acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Miri, bravo lui David pt progrese. Pic pe spate in fata copiilor cuminti si constiinciosi.

Maria, poi : http://en.wikipedia.org/wiki/Poi_(performance_art)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Guten morgen!

Noi am fost in week-end la Bistrita, la nunta varului meu. Am fost gasca intreaga (noi 3+mama). A iesit super nunta. Vremea a fost de vis, 24 grade C, ceea ce pentru Bistrita si inceput de octombrie e ceva cu adevarat special. M-au impresionat mentii cat au investit in refacerea bisericii evanghelice din centru - simbolul orasului (turnul sau a ars in 2008). Acum au instalat lift de sticla in interior si urci in cateva secunde pana sus, de unde se poate admira o panorama de vis. Frumos tare pe taramurile copilariei mele.
La intoarcerea d ela Bistrita, am tras o mancatorie la Danes, alt loc tare drag mie.Le-am aratat mamei si lui Alex pe unde ne-am facut noi veacul vara asta.

Sarah e bine, slava cerului, ambele exsudate au iesit negative la carcalaci, ceea ce e o mare realizare.Deci chiar a fost
o boala de o noapte.


Cu scoala vad ca suntem ok. Ieri a uitat insa la gradi ca are tema restanta de saptamana trecuta pentru azi la mate, as aca aseara la 19.30 dupa after school si cumparaturi la kaufland Sarah s-a apucat de tema, iar eu de gatit. Cred ca i-a luat cam jumatate de ora cea la mate + avea o pagina si la english. zic io ca e bine. Oricum, nu ma pot plange, e constiincioasa.

Cam asta fu raportul post-week-end.






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri__b spune:

Dupa prima zi la after nou, sunt mega fericita, temele facute , scris frumos, luat copil odihnit, relaxat, happy, care-clumea- mi-a facut un desen special ptr mine, acasa.
V-am mai zis ca ptr el coloratul/scrisul era o pedeapsa!

macar atata fericire sa am, mi-e frica sa vb cu socrella,nu poate merge singura la baie, a zis ca poate se intampla doar in perioada in care face chimio/radioterapie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

dar cate pagini scrise aveti voi deja in caiete ???
si cam cat e tema zilnica?

de ce intreb: Cristi inca nu are 2 pagini complete in caietele de teme . primeste de scris cate 3 randuri/zi, si asta doar incepand de saptamana trecuta. are inca si mai putin vinerea, cand nu are romana in orar.
a mai scris cate ceva si in caietele de activitati, tot putintel...
ups .

Noki, admirat eleganta voastra desfasurare de forte in Bistrita-City .
Au teme scrise si la engleza??

Miri, sanatate soacrei si multa putere voua tuturor .

Mergi la inceput