Colectia de toamna-iarna 2005 (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

eu mi-am amintit de ce pe cand era Silvia in cls I nu mai doream inca un copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Lavi, aoleu. Din cauza lectiilor gandesti asa?

in cazul asta as vedea totusi semnale extrem de pozitive, in sensul ca daca la fel de greu incepuse si Silvia, uite ca n-a ajuns rau acum.

eu azi am facut o combinatie Lavi + Mihaela: lasat copilul singur in camera cu misiunea sa-si termine liniutele si imbracat pentru parc intre timp. desigur ca a fost in stare sa le scrie si sa vina si el cu bicicleta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

Sorana azi a primit primul ei FB pt dictare de liniute , puncte, este tecut in caiet pt ca deocamdata nu avem carnete.
Isi face singura temele, desenele, ieri avea de facut un desen cu camera ei, a desenat foarte frumos si a respectat cateva detalii intocmai.
Am avut cu ea o singura "altercatie", iam sters doua randuri de casute, am lasat-o la o vecina mai mare decat ea cu un an si cand a venit acasa mi-a zis ca ia facut fetita cele doua ranuri, asa ca "jos" cu ele si am pus-o sa le refaca.

Acum e jos in fata blocului la joaca, iar eu ma relazez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Soanso, bravo Soranei!

Maria, la Silvia nu stateam eu cu ea la lectii, si le facea la after dar i le verificam acasa si ev corectam, a avut o doamna cam aiurea la inceput la afterschool. Dar era foarte imprastiata, dezordonata si gura casca. Dintr-a doua a devenit mult mai usor. Acum iar e greu cu Silvia pana intra pe noul fagas cu ore dupa amiaza, lectii de invatat, teme mai multe, samd.

Buna strategie cu Cristi, la noi de regula nu functioneaza pt ca Nat nu se da in vant dupa iesiri. Azi mare minune, a vrut si ea in parc cand i-am zis ca eu plec cu ami si ca prin farmec tema la mate a terminat-o in 5 minute dupa ce am tras 4 ore de ea pt tema la abecedar plus masa de pranz.
A venit cu trotineta si a fost super!

Tu la ce ora ajungi acasa de il prinzi pe Cristi la teme?

Azi am fost la drita de familie pt un vaccin optional ( pe rotavirus) plus consultatia de 5 luni. Ea imi recomanda sa incep diversificarea la 5 luni si jumatate cu supa de legume care treptat sa mearga spre piure. Maine merg la pediatra noastra sa vad si ea ce zice. Ami a avut 6695 aseara.

----------
Alta faza de sot programator, s-a intamplat de mai multe ori. I-am zis: pune florile in vaza! Si le-a pus. A doua zi le-am gasit ofilite. Apa nu le pusese daca n-am specificat explicit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

felicitari Soranei! ce-mi plac fetitele astea cuminti si constiincioase .

noi tocmai am rediscutat programul si strategia: e imposibil sa facem lectiile imediat ce vine de la scoala, e rupt.
varianta de program care a mers pana acum cel mai bine la noi:
- 12 cand vine de la scoala pana la 13: joaca pe strada (si vecinul e in clasa 1)
- 13-14 masa, impreuna cu Ana
- 14-15 macar jumatate de ora de stat in pat, citit povesti. asta e timp petrecut cu bunicii.
- la 16 il preiau eu (evident foarte fresh, dar mai conteaza??) si facem lectiile incat la 17 sa putem fi la sport (x2/sapt) sau in parc.
deocamdata ne-am incadra intr-o ora de lectii.
seara facem ghiozdanul si rasfoim cartile.

Lavi, faine fazele. asta e daca nu dai si tu instructiuni mai precise...

(si eu una, acum ceva saptamani. trimis sot in piata dupa prune pentru galuste. specificat cantitatea, ca le vreau mici, nu uriase; si sa se ia de pe sambure, nu grase. omis sa specific ca le vreau si coapte, nu verzituri ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Maria, tu ai fost cu 2 specificatii explicite si una subinteleasa, cam greu.

Sa stii ca ai dreptate pana la urma, ii trebuie niste timp de odihna si relaxare imediat dupa scoala, ideal pe afara, sa vad cum ma organizez. Problema e ca dupa aia e greu sa o mobilizez la masa si lectii, intra de-a binele in starea de relaxare. De maine deci incerc o noua varianta.

La noi lectii incepute la 16 in ideea ca la 17 sa fim undeva n-ar merge neam. Ca sa fim undeva la 17 trebuie sa incepem cel tarziu de la 16 cu imbracat si pieptanat plus drumul, asta daca drumul e unul mediu, de jumatate de ora.

Si eu cred ca intr-o ora lectiile lor s-ar face lejer si asta e targetul pe care trebuie sa-l am.

Silvia are maine test la engleza, Virgil ingrasa cu ea porcul in ajun, eu sunt prea franta pt asa ceva, ma duc sa pun de o paine si sa spal niste vase. Ah si sa-i verific Silviei tema la mate. Inceputul asta al scolii ne mananca la maxim energia.

E bine de tine Maria ca pana incepe si Ana scoala intra Cristi pe un fagas.

Si mie imi plac fetitele ordonate si constiincioase si cuminti de la natura da' n-am.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Neatza!

Avem si noi o groaza de aventuri cu scoala ... Daria pare sa fie cumintica si constiincioasa, insa, vorba Laviniei, daca intra in ritmul de relaxare cand se in toarce de la scoala, e mai greu ! Ideal ar fi sa se odihneasca macar o ora, insa nu ne iese de fiecre data. Ea sta cu bunicu sau mamaia de la 12 pana la 17:30 cand ajung eu acasa. Daca nici nu doarme si nici nu face teme ... e jale la ora aia sa ne apucam de treaba.
Sunt necajita rau ca maica-mea a plecat la Bucuresti, sta cu sora-mea (initial a fost doar pentru cateva luni, dar acum s-a lungi pana la un an al Sofiei, iar eu estimez ca va fi mai mult ) Asa ca pe langa adaptarea la programul scolar , trebuie sa ai gasim sii o solutie stabila pentru programul de dupa scoala, pana vin eu... Mai studiem!

Meems si Miha, mie mi se pare corect asa cum e la voi - fara telefoane la ei si alte cele. La noi deocamdata nu s-a pus problema de telefon mobil la ea.

Ieri am fost la dentist si am scos incisivii centrali de sus si azi dimineata am gasit cadout de la zana maselutza! E asa de simpatica fara dintisori


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)


"There are no seven wonders of the world in the eyes of a child. There are seven million...” (Walt Streigtiff)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank"> Port in suflet povestea unui LICURICI ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Cami nu pot sa o puna totusi bunicii la lectii?
Si mie mi se pare tarziu 17:30. Sa vad azi cum o iesi cu Natalia.
chiar azi dimineata ma gamdeam la voi si ma intrebam ce ma faceti, urma sa bag o intrebare.

Noi maine mergem la parc aventura Brasov in excursie cu clasa Silviei iar noi mergem toata familia codita dupa ea ( ne-a rugat diriginta sa venim cati parinti putem ca sa o ajutam).plecarea autocarului e la 6:15

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Noki, m-a intrebat drita P ce mai face Sarah, cum se mai simte, daca i-a trecut. Daca o suni cand e copilul bolnav ea se cam asteapta sa o suni si cand se face bine, sa-i spui ca e bine pt ca ea intre timp se mai gandeste la copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

Lavi, maria,multumim frumos.

programul nostru este cam asa: la 12 o scoate socrela de la scoala, pt ca a fost vreme buna au ramas in parc 1 ora, dupa masa deamiaz deobicei doarme 1-2 ore , iar de pe la ora 16 dupa ce vin eu de la servici "fresh" desigur ne apucam de teme, porma merge afara iar seara mai rasfoim maualele, pregatim ghiozdanul si citim o poveste, la 20,30-21 e la somn, de doua ori pe saptamana merge la engleza (in zilele astea renuntam la joaca).
sunt zilele in care refuza din divere motive sa doarma deamiaz si seara cade rupta de oboseala si adoarme in timp ce-i citesc eu povesea.

La noi la sc deocamdata nu este voie cu telefon mobil,Sorana nu are dar isi doreste, noi comunicam zilnic de pe tel bunicii.

Lavi , ce bine de voi ca mergeti in excursie, drum bun si distractie placuta, eu deja sint ca am intrat intr-o rutina si chiar am nevoie de relaxare, macar mergem sambata la un restaurant la onomastica unor prieteni de familie.

Camelia, si la S vine zana maseluta de fiecare data la dintisori ,sunt asa dulci porma cum vorbesc sasait.

Mergi la inceput