Clasa a I-a...2012-2013 (4)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mmmaria

Apropo, care dintre voi au copii stangaci ? A mea scrie cu stanga si nu stiu daca de aici i se trage felul dezordonat in care scrie. In plus, semnele la care m-as fi asteptat sa le faca mai bine “sufera” foarte mult, alte semne/cifre care mi se pareau mai dificile ii ies perfect.
Spre exemplu, cifrele doi si patru ii ies minunat, liniuta ondulata (la care doamna invatatoare ne atrasese atentia ca trebuie insistat) ii iese perfect, insa trei sau zero sunt de groaza. Nu imi dau seama daca e din cauza ca este stangace si nici nu stiu cum as putea interveni (in afara de a exersa in plus).


Mmmmaria,

uite ca ai scris despre lu lucru care mie mi-a marcat viata.
io ca si copila ta suntem stangace, cum altii, multi la numar si in proportie mai mare sunt dreptaci. Daca majoritatea e de dreptaci nu trebuie adusi pe linia lor si stangacii.
Asa ca cu o methoda de convingere umilitoare am fost pusa sa scriu cu dreapta..scriu foarte frumos dar de ex in facultate..cand trebuia sa scriu repede s-a rupt firul. Noroc ca am trait in epoca Xeroxului si luam cursurile scrise superb..culmea de la o stangece (Germina aici pe DC :))

Lasa copilul sa scris cu ce mana vrea el, asa s-a nascut du dexteritatea pe partea aia asa lasa-l. Aici nu tre sa intervina omu unde natura si-a spus cuvantul.

La randul meu sunt parinte de copil stangaci. La inscrierea la scoala am fost intrebati ce mana foloseste mai des copilul, s-a bifat. Punct. Copilul nu scrie mai citetz sau nu decat altii. Chiar mi-a spus invatatoarea ca copilul meu (cl II) scris ff frumos, dar io stiu ca nemtii nu pun accent pe caligrafie.
Incearca sa nu il timorezi, nu e un defect stangacia, si nu ar fi scris mai altfel daca era altfel. Daca nu poti sa il incurajezi, nu pomeni nimik despre asta.

Io stiu ca am vazut rosu cand cineva a vazut ca baiatul meu scris cu stanga si mi-a zis " si tu il lasi?!" am vazut la fel de rosu si mi-am adus aminte de toate umilintele copilariei cand mancam cu stanga si uneori unii parinti comentau : " Da?, nu-i batuta!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

E clar ca vorbim depre mai multe feluri de invatatoare..nici nu stiu care sistem o fi mai bun!
A nostra nu da note decat la evaluari..cred!
Deocamdata Radu are un FB la mate, atat!
Nici nu stiu cum e mai bine! El e f ambitios, deci daca ar vedea ca ia B..sau mai putin , sigur s-ar ambitiona!
Dar e si perfectionist ..deci se va oftica la culme
Si in final vazand ca zilnic ia note eu cred ca se va plictisi si ne le va mai da importanta! Parca il si aud..eu am incercat mami, dar azi n-am avut o zi buna!

Asha fara note se duce cu mare placere la scoala si fara pic de stres!

Nu le da nici buline...insa ..le da bomboane.
Parca vad ca la sedinta se va dicuta si asta .


elinia, am vazut si eu ca Radu le zice intr-un fel la semnele alea, gen nodulet sau gat de gasca (ei sunt inca la bastonase...nu au ajuns la nodulet) si banuiam ca la gradi "se prostea doamna" de-aia le zice asha, nu ca ar avea si niste denumiri consacrate

In fine, marti avem sedinta..Abia astept! Ca deocamdata e ca la gradi...fara stres..
Radu face singur temele (SAU CEL PUTIN ASHA ZICE BUNICA. ca la ea sta ) iar seara le verificam impreuna 15 min...eventual daca n-a terminat ceva pt ca nu a stiut ..terminam...

Succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Ligia, exact asta voiam sa scriu si eu, ca la noi nu au primit note decat pe testele initiale si pe testele de evaluare, la final de unitate, atat la abecedar, cat si la matematica. Ultimele doua sunt si singurele note trecute in carnet. Si sincer, mi-ar placea sa mai vad cate-o nota pe fisele despre care vorbeau fetele, insa pe ele apare doar 'vazut', ca si pe tema. Cred ca i-ar motiva dac-ar exista ceva mai multe calificative, nu stiu, oricum Darius spunea intr-o zi, intr-o criza de suparare, ca degeaba se straduieste sa faca semnele frumos (uraste caligrafia, in rest ii zbarnaie mintea ) ca oricum doamna nu le zice nimic, nici macar 'bravo', ci uneori 'e bine, dar se putea si mai bine, asa ca mai straduieste-te'. El s-a cam obisnuit cu noi, ca-i apreciem si laudam mereu, dar na, asta e, fiecare invatatoare cu stilul ei.. I-am explicat ca trebuie sa se mai straduiasca si va obtine si aprecierea doamnei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

DidiAlex,

In nici un caz nu am vrut sa spun ca vreau sa intervin si sa o determin sa scrie cu dreapta. Pe la patru ani, cand am fost sigura ca va scrie cu stanga, am citit si am inteles ce ar insemna sa o determin sa isi schimbe mana cu care scrie. Si am lasat-o in pace. Si educatoarea de atunci a fost pe aceeasi lungime de unda cu mine si nici doamna invatatoare de acum nu a comentat in vreun fel.
Insa ma gandeam ca exista vreun truc care sa poata fi folosit. Fiindca eu, ca dreptace, nu cred ca pot sa ma pun in pielea ei si sa ii explic correct cum sa faca anumite semne ca sa ii fie ei usor, sa fie confortabil pentru ea si sa mai iasa si frumos…
Dupa cum am mai spus, avem niste caiete (si eu si ea) pe care lucram acasa impreuna si am incercat sa scriu si eu cu stanga pe acel caiet tocmai ca sa imi dau seama cum as putea sa o ajut si pe ea…
Imi pare rau ca ai avut astfel de experiente…

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Din ce am inteles copiilor stingaci tb sa le arati in oglinda: stai fata in fata cu ea si ii arati cum sa faca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Am primit azi rezultatele la testele de saptamana trecut: FB la mate si -FB la romana. La ambele a avut mici erori (de genul, depasit putin patratica la semnele grafice, etc).
Ocazie sa aflu ca fiica-mea nu prea a inteles care e faza cu calificativele , ea se bucura cand e cuminte si face tot ce-i spune doamna si ia bulinuta cu zambet.
Eh, o sa inteleaga ea.
Cica pana la vacanta vor avea calificative la toate materiile. Singura de care mi-e nitel frica e Engleza, unde vad ca fac chestii cam avansate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Probabil ca azi aduce si Stefan testele de sfarsit de unitate.
Ieri a avut asa de mult de scris ca am obosit eu, nu mai zic de el ... Prea mult le da totusi de scris, de abia astept vacanta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Ieri ai mei au avut de scris in caietul de scriere 4 randuri de o -uri (unde fel de zerouri), iar pe un auxiliar de matematica sa scrie 3 randuri de 0,1,2,3 / 3,2,1,0 . Si atata s-a mai plans fii'mea de cele 4 randuri de zerouri, de te gandeai ca are pagini intregi. Ma intreb cum ar face daca ar avea o invatatoare ca cele de care povestiti unele din voi, cu elan mare la teme


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Fiul meu primeste cam jumate de pagina - maxim o pagina pe materie. Adica nu scrie doua pagini/zi. Pana acum nu s-a plans. In zilele cand are doar inot - la 6 cand ajung eu acasa e cu temele facute. In zilele in care pe langa inot are si enleza abia pe la 6.30 ne apucam de lectii dar mai mult de 1 ora nu i-a luat niciodata.
Pana una alta e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

Noi avem cam asa: la limba romana au cate o pagina de facut si de colorata ce le ramane din clasa pe caietul special; la matematica au de terminat pe caietul special ce incep in clasa (de regula in clasa fac cate 3-4 randuri din cifra noua) si au de terminat acasa, plus le da de cand tot fac recapitulari, cate doua pagini de exercitii pe culegere. Acum s-a mai obisnuit, dar pe la inceput, era asa de obosit incat mai facea cifrele invers ... Il simt si eu cand e obosit si o las mai moale.

Mergi la inceput