Varza - idei si retete

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Se strica - pacat de ei. Scoate-i pana nu incep sa fermenteze.
Poate sa mearga domnul sot sa ia 1kg de sare grunjoasa.
@andacos - daca a frecat cu sare iodata... mai bine desface si consuma acum ca de stricat se strica precis.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

@andacos - daca a frecat cu sare iodata... mai bine desface si consuma acum ca de stricat se strica precis.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


asa spun si eu,adica ...nu prea mai are rost sa schimbe saramura daca i-a frecat cu sare iodata!

Ela,trebuie sa-i consumi repede...daca apuca sa se mureze1(uite eu chiar nu stiu cam cit "supravietzuiesc"muraturile puse cu sare iodata)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu supravietuiesc....- se inmoaie, fierb si explodeaza dupa caz

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu explodeaza! :P
M-a speriat groaznic Marius cu explodatul asta! Am fugit repede in magazie sa vad de castraveti ...cu aceasi sare pusi ca nu stiam eu de sare iodata/neiodata. Eu am cumparat sare mare de muraturi. Acum am aflat...exact la timp sa-mi cumpar alta pt varza totusi
Sunt bine mersi castraveti. Nu sunt moi, zeama e limpede dar nu s-au facut inca. Sunt pusi cam de 2 saptamani sau 3. Pusi in galeata aia de 10l de care zicea Dana.

& +34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Sotului meu ii plac castravetii doar putin murati...p-aici le zice New York Half-Sour Pickles. Isi mentin culoarea verde de castravete si ramin crocanti!

Dupa placinta cu varza citita mai sus mi s-a facut foame asa de dimineata la 9:30...ce ma fac pina la prinz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Asa doar putin murati, sunt cei care se pun vara, cu paine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

Citat:
citat din mesajul lui marius

Sper ca ai pus sare de sac, adica grunjoasa!

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Nop
am pus sare de muraturi iodata. dar nu cred ca rezista prea mult incat sa se strice. Chiar cautam pe net dupa cat timp le pot consuma
In sarcina asta numai idei ciudate am avut. acum mananc biscuitii copilului cu cereale

& +34


si eu am pus varza la murat si muraturi cu sare fina iodata.
e vreo problema?

nu stiu daca ar fi tinut mult, ca noi i-am mancat repede...cum se faceau, cum ii mancam, mai dadeam si vecinilor...oricum nu am pus decat un borcande marime asa mijlocie, cateva kg.

varza a tinut in oala vreo 2 luni pana s-a facut si am terminat-o toata.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da e o problema. Nu tin muraturile. Pt muraturi trebuie sare vrac sau sare gema.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

multumesc marius,

sa fie iodata sau nu?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle-usa

sa fie iodata sau nu?

michelle



pai exact asta tzi-a spus anterior,sarea pentru muraturi NU trebuie sa fie iodata!

Dana

Mergi la inceput