America (222)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Intrebare pt doamnele casatorite in US. V-ati inregistrat casatoria in romania?
Daca da. Vi s-au cerut actele urmatoare?
In persoana
Certificat de casatorie apostilat
Certificat de nastere al sotului ( cetateanul neroman adica ) apostilat ?

Si in plus de asta daca inregistrarea se face prin imputernicire
Procura de la consulatul ro din us cum ca persoana din romania care inregistreaza casatoria e aprobata de consulat


Eu credeam ca e ok imputernicire simpla la notar si copii dupa pasaportul cetateanului US plus certificat apostilat. La voi cum a fost?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Intrebare pt doamnele casatorite in US. V-ati inregistrat casatoria in romania?
Daca da. Vi s-au cerut actele urmatoare?
In persoana
Certificat de casatorie apostilat
Certificat de nastere al sotului ( cetateanul neroman adica ) apostilat ?

Si in plus de asta daca inregistrarea se face prin imputernicire
Procura de la consulatul ro din us cum ca persoana din romania care inregistreaza casatoria e aprobata de consulat


Eu credeam ca e ok imputernicire simpla la notar si copii dupa pasaportul cetateanului US plus certificat apostilat. La voi cum a fost?

Michelle


Nu am inregistrat certificat de casatorie dar am inregistrat certificat de nastere;
da trebuie apostilate cu apostila in statul in care s-a emis actul;de la secretary of state.
Nu stiu sa se faca prin imputernicire, eu m-am prezentat personal si ro si aici la consulat; o imputernicire sa te reprezinte este valabila doar de la consulat si trebuie sa mergi in persoana sa o faci, de la notar ar fi valabil doar de la notar din Ro, de la notarii din US nu sint valabile in Ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cenia spune:

Salutari calde! Tot active si informate sunte#539;i ! Tot de na#537;tere vorbiti ceea ce e bine! Am aflat multe de la voi!
Vorbeati de varza eu o pun in freezer fresh si numai cind am nevoie o scot si e subtire si u#537;or de lucrat la sarmale!

Noi suntem bine, copii cresc, ne - am adaptat de parca aici eram mereu!
Arizona e super pt noi nu ne dor oasele si nu suferim de bronsite!

Nu mai #537;tiu ce sa scriu, cred ca am disp#259;rut din cauza Facebook! Sper sa nu īl mai folosesc m#259; īntorc la vechea dragoste : forumul despre copii! :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marilu2004 spune:

Buna fetelor! nici eu nu am mai intrat pe forum demult, vin acum sa va intreb ce cadou as putea sa cumpar eu finutei mele din Romania. va implini 10 ani anul acesta si as vrea sa-i fac un cadou special. anul trecut i-am trimis Zuca bag, dar am avut impresia ca nu a fost foarte incantata. am intrebat-o ce si-ar dori dar nu-mi spune, spune ca nu-si doreste nimic, doar sa ne intalnim! ma gandeam la ipad, dar deja are. poate un ipod?

Marilena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Eu tot cu ce ma doare, :) se intampla ceva daca nu-t intregistrezi casatoria in ro ceea ce duce la nume diferite in ro si us ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Eu tot cu ce ma doare, :) se intampla ceva daca nu-t intregistrezi casatoria in ro ceea ce duce la nume diferite in ro si us ?

Michelle


Eu nu cred ca se intimpla nimic; in ambele cazuri va trebui sa areti certificatu de casatorie cind faci ceva acte.adica si daca inregistrezi si daca nu; asta daca nu omiti sa precizezi ca esti maritata; sa fiu sincera eu nu am declarat cas maritata cind a trebuit sa fac un act pt ca nu mi-am schimbat numele si nu aveam de ce sa precizez.Cu inregistrarea in ro te afecteaza in ro daca vei vrea sa traiesti/faci ceva pe acolo, aici nu are nici o treaba cu inregistrarea actelor in ro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luxe spune:

Pai pe mine m-ar afecta inregistrarea in Ro..adica: imi pot face pasaport cu noul nume si automat atunci aici imi voi schimba numele !
Ptr ca avand pasaportul vechi cu numele de fata,aici toate actele mi le-au facut dupa acesta...din pacate ! Asa ca dupa ce am trait cativa ani in europa cu numele sotului...aici am trecut iar la numele de fata ( si mor sa am alt nume decat fiica mea ) ! Asa ca ma gandesc serios la inregistrarea in ro, ca sa-mi pot schimba pasaportul !!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui luxe

Pai pe mine m-ar afecta inregistrarea in Ro..adica: imi pot face pasaport cu noul nume si automat atunci aici imi voi schimba numele !
Ptr ca avand pasaportul vechi cu numele de fata,aici toate actele mi le-au facut dupa acesta...din pacate ! Asa ca dupa ce am trait cativa ani in europa cu numele sotului...aici am trecut iar la numele de fata ( si mor sa am alt nume decat fiica mea ) ! Asa ca ma gandesc serios la inregistrarea in ro, ca sa-mi pot schimba pasaportul !!!!!!

www.flickr.com/photos/9734044@N08/" target="_blank">Jessica lui mami

Pai am precizat ca eu nu mi-am schimbat numele si normal daca vrei sa iti faci pasaportul pe noul nume iti trebuie pt pasaport rominesc;de american nu cred ca iti trebuie inregistrata casatoria in ro ar fi chiar culmea; nu ma deranjeaza sa am nume diferite de copii este chiar ultima problema la care sa ma gindesc...altfel daca nu traiesti in ro nu vad la ce iti trebuie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Singura problema la mine e ca am proprietati si iar u stiu ce se intampla in cazul unei mosteniri. Cred ca o sa fac toate apostilele pe care le vor si sa zbor cu dosarul dupa mine si in caz de nevoie fac schimbarile necesare :)


Inca ceva , cum e cu cetatenia? Cand ai cetatenia americana, cea romana nu e afectata? Sau trebuie sa faci vreun demers ca sa pastrezi cetatenia romana.
E suficient atunci sa am doar pasaport us si sa pastrez buletin roman? Sau trebuie sa imi fac si pasaport romanesc?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Nu stiu cum a procedat restul lumii care e aici, eu nu am declarat nimic mi-am pastrat si pasaportul si buletinul.Amindoua le-am refacut in tara fara sa declar ca-s maritata ca daca nu mi-am schimbat numele nu am avut dupa ce.

Mergi la inceput