America (222)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Unele asigurari acopera nasterea care e privita ca emergency ( nu cezariana programata) dar nu acopera ingrijirea prenatala (care si ea poate fi destul de scumpa, cam o treime din costul total). Depinde de asigurare.

Eu as alege asigurarea mai scumpa care sa includa si maternity si restul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Ce inseamna oare emergency pt ei .:)? Eu am avut un fibrom uterin urias operat in US si dr a spus ca obligatoriu cezariana pt ca se poate rupe uterul de la contractii. Cezariana facuta pe baza recomandarii asteia sper ca nu e considerata cezariana la cerere....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui michelle7

Fetelor aveti idee cam ce inseamna in $ o sarcina cu cezariana in US?

Michelle


In ce stat stai?
Daca ai posibilitatea sa iti iei kaiser se merita; nu stiu cit se plateste pe luna dar eu o am prin serviciul lui, si nu am platit absolut nimic, nici un cent pe perioada sarcinii nastere si dupa; plus si alta operatie destul de grea care am avut a fost absolut gratis; medicamentele sint ca si "gratis" platesc 10$ sa le scot; si alte consultatii unele sint gratis unele platesc 10$...nu stiu cum e cu alte asigurari dar asta e super pina acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle7 spune:

Stau in washington state, asigurarea noastra e primera acum. Mergem cu cea mai scumpa , o sa vedem cum o sa fie cand ne apucam ce copii, merci mult de sfaturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Buna ziua fetele, vecine, primiti in vizita?
Eu as vrea sa va intreb, poate stiti voi sau cunoasteti cazuri asemanatoare, ma gandesc ca nu sunt eu prima care ar trece granita... Cum e la voi cu echivalarile? Ma gandesc la un copil care are 16 ani si termina scoala secundara aici in Canada, deci 11 clase in total, cum echivaleaza acolo si in ce clasa ar fi, ce ar trebui sa faca? Cu cel mic nu imi fac probleme, ca a mers la gradi in engleza si ar trebui sa inceapa clasa 1, 6 ani.
Multumesc,
Carmen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmençita

Buna ziua fetele, vecine, primiti in vizita?
Eu as vrea sa va intreb, poate stiti voi sau cunoasteti cazuri asemanatoare, ma gandesc ca nu sunt eu prima care ar trece granita... Cum e la voi cu echivalarile? Ma gandesc la un copil care are 16 ani si termina scoala secundara aici in Canada, deci 11 clase in total, cum echivaleaza acolo si in ce clasa ar fi, ce ar trebui sa faca? Cu cel mic nu imi fac probleme, ca a mers la gradi in engleza si ar trebui sa inceapa clasa 1, 6 ani.
Multumesc,
Carmen

Nu stiu caz asemanator, poate depinde de statul in care mergi, nu stiu, dar din cite am observat aici orisice subiect vrei sa studiezi dai placement test...eu cred ca la 16 ani intra deja la colegiu aici, dar repet nu stiu sigur, de ce nu intrebi la districtul scolar din cartierul unde vei sta cu siguranta ei iti vor raspunde la obiect

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

Citat:
Buna ziua fetele, vecine, primiti in vizita?
Eu as vrea sa va intreb, poate stiti voi sau cunoasteti cazuri asemanatoare, ma gandesc ca nu sunt eu prima care ar trece granita... Cum e la voi cu echivalarile? Ma gandesc la un copil care are 16 ani si termina scoala secundara aici in Canada, deci 11 clase in total, cum echivaleaza acolo si in ce clasa ar fi, ce ar trebui sa faca? Cu cel mic nu imi fac probleme, ca a mers la gradi in engleza si ar trebui sa inceapa clasa 1, 6 ani.
Multumesc,
Carmen


Nu stiu ce e aia scoala secundara dar fiica-mea zice ca te inscrie dupa varsta in clasa corespunzatoare deci cam in cls a zecea la 16 ani si ti se echivaleaza creditele obtinute in alta parte.

Ca sa graduezi de la high school ai nevoie de un anumit numar de credite asa ca i se recunosc creditele obtinute in alta parte si ii da alte clase pe care nu le-a luat inca incat sa poata sa gradueze in timp.
Cred ca am explicat prost dar intelegi tu ceva


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Multumesc de raspunsuri, nu prea stiu eu cum e cu creditele astea, la mine in capul meu de contabil creditul e ceva ce trebuie debitat. El la 16 ani a facut 11 ani de scoala, cum sa zic, doi ani in Ro, aici a fost inscris in anul 4, in functie de varsta, dar la acueuil, sa invete limba, apoi 4 la regulière, clasa a 5-a si a 6-a le- a facut intr-un singur an, insa nu cred ca ar conta asta, sper ca nu imi cer buletinele de la scoala primara. Aici scoala primara e de la 1 la 6, secundara inca 5 ani.
Eu incerc sa adun ceva info' sa vedem ce ne asteapta, inca nu ne-am hotarat.
O zi buna si sanatate la toata lumea.
Carmençita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

regulile difera de la stat la stat si poate chiar de la district la district. nu ai cum sa stii sigur pana nu vb direct la districtul de care vei face parte.
eu stiu ca iti cer foaia matricola si se da un test de placement sa se vada nivelul si apoi o plaseasa in clasa corespunzatoare.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariavi67 spune:

carmencita, daca stiti in care stat vreti sa mergeti e bine sa cauti pe net State Board of Education pentru statul respectiv. Acolo scrie exact care sunt Graduation Requirements pentru high school in statul respectiv.

Cam asa ceva:
http://www.isbe.net/news/pdf/grad_require.pdf

De acolo te lamuresti cum e si cu creditele. E ca la college, cate ore de contabilitate sau finante iti trebuie ca sa termini.

Mergi la inceput