Alaturi de IULIA! Ghiocei martie-aprilie2009 *447*

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Citat:
citat din mesajul lui silvi8

intrebare pentru Floric sau fetele care mai prepara amestecul ala cu catina si miere: cat timp se poate da, adica, cat timp este valabil? eu ii dau din el de vreo doua saptamani, si bineinteles sta la frigider dar totusi, nu are o perioada de timp de la preparare dupa care nu mai este bun?

silvi mama CRINEI

august2012

Povestea CRINEI


Silvi, dintr-o sursa pe care am uitat-o stiu ca "termenul de valabilitate" chiar daca e la frigider e de 2-3 luni. Insa, timpul administrarii poate fi a la long. Cu pauze. Adica, dai 2 sapt, o sapt pauza. Se dau 2-4 linguri pe zi. Cantitatea adminsitrata o am de pe net. Eu alternez. 2 sapt administrez polen cu miere, apoi 2 sapt catina. Si oricum am inceput sa ii fac si ceai din cojile uscate de catina. (dupa ce am stors zeama din ele am pus cojile la uscat). Asta in faza preventiva. Daca vad ca se ingroasa gluma cresc doza zilnica de catina.
a si tot preventiv ii dau acum tinctura de propolis. Initial am inceput pt preventie si ar fi trebuit sa ma opresc luni, insa pt ca a coincis cu niste muci m-am gandit sa cresc doza si sa ii dau si sapt aceasta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Floric spune:

Pisigri, dar tu nu mesteci in sucul de catina in fiecare zi? Caci altfel e firesc sa se "separe". Dar nu stiu daca fermenteaza. Desi mie anul asta mi-a fermentat un borcan desi mestecasem in el. In borcanele celelalte mestecate in fiecare zi si state in frigider deja s-a omogenizat si nu mai e nevoie de mestecare in fiecare zi. Insa cele facute ieri se vede ca au alta consistenta.

Cert e ca trebuie mestacate multe zile, in fiecare zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisamada spune:

Si... are vreun efect toata.... catina asta?

Denisa-Madalina fericita de Adela Marisa, 20+ cu

IULIA va invinge CANCERUL!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Fetele, cele 2 nume de familie ale Iuliei, le poarta ambii parinti? Stie cineva numele exact al tatalui? cami nu raspunde la tel si eu acum am nevoie sa stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

KEA, eu asa stiam, ca pe tati il cheama Alin Fiterau Brostean (am vazut pe un extras de cont).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Monn

Ramo, felicitari, sa fiti sanatosi cu totii!!!Sunt tare curioasa cum s-a descurcat Stefan fara tine!

Sper sa apuc asta seara sa citesc din urma.
Pup gasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kea spune:

Asa, m-am intors. N-am mai avut tragere sa scriu in putinul timp liber, pt ca ma simt mizerabil, o mama de 2 bani. Ieri am plans de ma scuturam toata. Zbier, zbier ca o nebuna. Nu stiti vreun ceai antidepresie si o carte care sa te invete cum sa te descurci cu 2 copii, astfel ca nici unul sa nu se simta neglija, frustrat? Toata ziua ma simt ca un arbitru la un meci de box. Keutu il capaceste ( sau incearca, ca de cele mai multe ori apuc sa preintampin) pe ph ca probabil s-a prins ca din cauza lui nu mai am eu atata timp pt el. Si eu zbier. De cele mai multe ori pt ca ma sperii vazand ce are de gand sa faca. C zbier eu e una, dar evident ca a invatat si copilul sa zbiere si ghiciti la cine? La unu mai mic ca el, evident. cand tipa isi pune si mainile in sold. asta n-o mai are de la mine ci de la nenea blau din Lazy Town. Bun exemplu mai sunt!!! I-am tot spus ca mami greseste cand tipa, dar ce fac e mai usor de urmat decat ce zic, nu?
Ma duc la culcare, ca nu se stie la cat se da trezirea. ieri s-a trezit la 5 jumate, asta dupa ce se culcale aproape de 10, azi la 6, dar n-a vrut sa doarma la pranz ( n-am nani, mami!).
De ceaiuri si carti v-am intrebat pe bune!

Zecile de virgule lipsa nu le mai pun, vreau doar sa adaug ca n-o face cu rautate, ii e drag de asta micu, de multe ori il loveste involuntar, de multe ori o face din joaca, o joaca asa mai baieteasca, nu stiu cum sa zic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Neata !!!

Haideti la cafea !!


Off Kea, imi pare tare rau ca treci prin perioada asta, pt ca sunt convinsa ca e o etapa si peste putin timp, cand Keutu mic va mai creste, se vor juca tare frumos impreuna, clar ca se vor mai harai, in joaca probabil ca si acum dar Keutu mic se va tine mai bine pe picioare
Sigur sunt ceva carti pe tema asta, dar sunt convinsa ca te decurci si fara





Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Asa, sa va povestesc acum cum a fost la prima sedinta cu parintii
Ne-a expus dna educatoare care e o draguta si o scumpa, ff blanda si mereu zambitoare, operele de arta ale picilor , prima evaluare cum ii zic ei, am fost impresionata sincer pt ca nu credeam ca fac ei mare lucru pe acolo, eu ramasesem cu programul din prima saptamana cand a fost perioada de acomodare

Ne-a prezentat apoi programa dupa care lucreaza, ce activitati au de gand sa faca, deja au inceput orele de engleza cu un tip super simpatic care ii distreaza pe copii (Ada nu-mi spusese de engleza cand am intrebat-o ce a invatat, mi-a spus tot in germana niste cuvinte ), de saptamana viitoare vine si o balerina de la teatrul de estrada sa faca cu ei dansuri

Ne-a povestit pe scurt traznaile de saptamana aceasta, sunt simpatici foc toti picii dupa cum spune si ea

Imi place si de parinti, par toti oameni ok, am dezbatut si tema adusului copiilor bolnavi la gradinita, doar 2 mame au avut nevoie de clarificari a termenului bolnav

Am facut si comitetul de parinti din care nu va gandeati ca lipsesc, nu ?! ma ocup de contabilitatea fondurilor

La sfarsitul lunii avem prima serbare deja , cu tematica de toamna

No, ce sa zic, sunt foarte incantata si ma felicit pt alegerea facuta cu gradinita, pe langa ca e la 3 minute de casa, educatoarea e de nota 10



Mami lui www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)
_

IULIA va invinge CANCERUL !!

http://iulia-elena.blogspot.ro/


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Citat:
citat din mesajul lui Floric

Pisigri, dar tu nu mesteci in sucul de catina in fiecare zi? Caci altfel e firesc sa se "separe". Dar nu stiu daca fermenteaza. Desi mie anul asta mi-a fermentat un borcan desi mestecasem in el. In borcanele celelalte mestecate in fiecare zi si state in frigider deja s-a omogenizat si nu mai e nevoie de mestecare in fiecare zi. Insa cele facute ieri se vede ca au alta consistenta.

Cert e ca trebuie mestacate multe zile, in fiecare zi.

Poze Raru
Poze noi

IULIA va invinge CANCERUL

Rares Rarisel cel mai frumusel



Mai, nu le amestec decat in momentul administrarii, ca sa zic asa. Inainte de anul trecut, cand a inceput "moda" si aici pe forum, facea mama, dar la modul juma de borcan cu bobite de catina, deasupra juma de borcan de miere. Se administra ca atare, luand si de deasupra si de pe fundul borcanului, se mesteca si se inghitea. Scapai astfel de chinul strivirii si stoarcerii boabelor, dar nu mergea la copil, ca nu suporta gustul (nici eu, de altfel). Anul trecut m-am strofocat sa le fac si eu strivite, dar cred ca proportiile nu au fost grozave, ca a iesit o chestie f acra si cu gust f intens de catina. Eu sustin ca trebuia ceva mai multa miere, care ar fi si conservat mai bine produsul. Dar chiar si asa, cand ii dadeam, scoteam borcanul, amestecam, administram, puneam in frigider. Nu-mi faceam un "scop in viata" sa amestec cu program (cum se pitrocesc muraturile, ca sa fac o comparatie de sezon).

In alta ordine de idei, pe FB eu primeam multe mesaje cu linkuri aiurea de la Florinela. I-am atras atentia printr-un mesaj privat ca trimite spamuri, nu a facut nimic, am sters-o din lista de prieteni.
Problema este insa ca Floric, cred ca te-ai contaminat de la ea, te-ai virusat si tu sau ceva, ca primesc si de la tine mesaje de-astea, si pe tine nu vreau sa te sterg ca, cu tine mai vorbesc. Asa ca te rooog, schimba parola sau ceva, ca sa scapi de balaur...



IULIA va invinge CANCERUL

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009) si 28+

Mergi la inceput