Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
pentru ca nu au timp...
Nu ati cumparat caiete speciale dupa care sa lucreze?

[center]Cami si Luca-Ionut (25.09.2006)





Ba da, au 2 caiete insa nu stiu cat lucraza din ele.
Ai spus ca la voi se lucreaza mult prea mult, ce anume? semne grafice, matematica ?
Eu lucrez individual cu copilul, in special semnele grafice, scrierea de mana pt. ca n-am facut-o asta vara. Incerc sa tin pasul cu programa, cat de cat....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Citat:
citat din mesajul lui Celena2

Citat:
pentru ca nu au timp...
Nu ati cumparat caiete speciale dupa care sa lucreze?

[center]Cami si Luca-Ionut (25.09.2006)





Ba da, au 2 caiete insa nu stiu cat lucraza din ele.
Ai spus ca la voi se lucreaza mult prea mult, ce anume? semne grafice, matematica ?
Eu lucrez individual cu copilul, in special semnele grafice, scrierea de mana pt. ca n-am facut-o asta vara. Incerc sa tin pasul cu programa, cat de cat....


Au cinci caiete speciale plus caietele tip I si matematica. Specialele sunt: Comunicare in limba romana (aici au doua), Matematica si explorarea mediului, Dezvoltare personala, Educatie pentru societate.
Acestea sunt:
http://www.librarie.net/carti/182408/Set-CARTI-Clasa-Pregatitoare-Alexandra-Manea-Liliana-Ioan-Claudia-Matache
Mai au unul de comunicare, acesta:
http://www.librarie.net/carti/182040/COMUNICARE-LIMBA-ROMANA-CLASA-PREGATITOARE-CAIETUL-ELEVULUI-Elena-Stefanescu
In weekend au si tema , le da unul din caietele acasa sa scrie.

Invatatoarea noastra are si definitivat, grad 1 anul acesta. Probabil si din cauza aceasta isi da mai mult interesul.

Saptamanal avem o ora de consultanta cu doamna invatatoare, cand ne putem duce sa vedem ce au lucrat copiii in saptamana respectiva.

Daca mai ai si alte intrebari iti raspund cu placere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Dragi mamici cu prichindei la clasa 0, va rog spune-ti cate ore stau copiii vostri la scoala? Mai exact as vrea sa stiu intervalul orar. Din cate intelesesm la ei "orele" au doar 35 min, deci in total ar fi in jur de 2 ore de lectii? E adevarat? Va rog daca se poate sa-mi dati cateva detalii, nu sunt in tema inca... dar, ne pregatim pt la anul.
Multumesc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Citat:
citat din mesajul lui lbelciug

Dragi mamici cu prichindei la clasa 0, va rog spune-ti cate ore stau copiii vostri la scoala? Mai exact as vrea sa stiu intervalul orar. Din cate intelesesm la ei "orele" au doar 35 min, deci in total ar fi in jur de 2 ore de lectii? E adevarat? Va rog daca se poate sa-mi dati cateva detalii, nu sunt in tema inca... dar, ne pregatim pt la anul.
Multumesc.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


Noi incepem la 08:00 si terminam la 11:50, cu ore de 50 de minute si 10 minute pauza, dar lectiile sunt de fapt invatare prin joaca. De exemplu 10-15 minute scriu cifra 2, apoi 15-20 de min rezolva o pagina din caietele speciale, apoi se joaca cu cifra 2 (aleg 2 jucarii, sau construiesc ceva din 2 cuburi, sau aleg din mai multe imagini pe cea care infatiseaza 2 obiecte, adauga 2 bani in punguta cocosului (un fel de consolidare si verificare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Multumesc pt raspuns, Lillo!

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Am si eu o intrebare pentru mamicile celor mai mici dintre scolarei. Cum se procedeaza la voi la scoala dimineata? Cine preia copiii? Cine ii supravegheaza de cand ajung pana incep lectiile?
Eu sunt f. revoltata ptr ca la noi in scoala copiii de pregatitoare sunt trimisi singuri in clasa si sunt lasati nesupravegheati 15-20-30 de minute pana ajunge invatatoarea. Nu mai pun la socoteala faptul ca nu ajung sa isi aprinda lumina sau sa isi lase hainele in cuier (asta in cazul fericit in care reusesc sa se dezbrace), dar sunt lasati de capul lor intr-o scoala cu zeci de sali, nu exista nicio evidenta a elevilor care au intrat in scoala (deci nu stie nimeni daca un copil a fost lasat la intrarea in scoala de parinti si nu a ajuns in clasa sau nu a fost adus deloc).
Totusi vorbim de copilasi de 5-6 ani. Daca ar fi ramas la gradinita i-ar fi insotit ingrijitoarea si la toaleta dar pentru ca sunt la scoala trebuie sa se descurce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Nu cred ca la gradinita ii insoteste ingrijitoarea la toaleta la 5-6 ani. Nici macar la particulare. La varsta asta trebuie sa stie singuri sa se imbrace/dezbrace. Daca nu ajung la lumina, se poate solicita ca intrerupatorul sa fie amplasat mai jos.
Nu am auzit de copii care sa ajunga cu jumatate de ora mai devreme la scoala. De obicei toti ajung intre fara 15 si si 15. In pauze, cand invatatoarea merge poate si ea la baie cine ii supravegheaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lillo spune:

Ii supravegheaza femeia de serviciu 5 minute/zi cat se duce invatatoarea la toaleta. De obicei in pauze ramane invatatoarea cu ei nu sunt lasati singuri.
De dezbracat e simplu acum dar cu hainele de iarna nu se descurca asa usor cel putin a mea nu reuseste mereu sa isi scoata costumul de iarna.
Poate nu m-am exprimat corect. Nu am pretentia sa ii imbrace nimeni din cap pana in picioare, cu atat mai putin sa ii insotesca la toaleta, dar cineva sa vada daca nu se incurca in fulare, esarfe , sireturi etc si sa ii supravegheze sa nu isi scoata ochii sau sa darame vreun dulap peste ei mi se pare absolut necesar la varsta lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Sfatul meu e sa nu trimiti copilul in costum de iarna la scoala. O jacheta si o caciula. Fara fulare, esarfe, sireturi. Cand iesiti impreuna, cand va fi mai mare - sigur, dar pana atunci ghete cu arici, jachete cu fermoar si arici, caciuli care se trag pe cap sau eventual brida cu arici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Anya, ai dreptate. Si eu incerc sa ii gasesc incaltari cu arici sau macar cu fermoar, gecute usor de imbracat si daca are fular sau manusi acestea raman la tatal ei cand o lasa la scoala.
La noi la scoala este cate un agent de paza la fiecare usa si nu lasa parintii sa urce in clasa dar nici copiii, odata intrati, nu mai sunt lasati sa iasa din scoala. Doamna e de obicei in clasa la 07.50 asa ca nu sunt nesupravegheati.

Mergi la inceput