Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Nu stiu ce s-a facut la pregatitoare in gradinita ca nu am facut. Noi venim din grupa mare si noi la gradi am facut urmatoarele:
-multumi, despartiri in silabe, adunari si scaderi pana la 10, aflarea unei necunoscute, vecinii, stanga dreapta, mai mic, mai mare toate literele de tipar si literele de mana, citit dupa imagini, ce sunte are un cuvant si apoi sa scrie de exemplu litera "a" din cuvantul "casa" in pozitia care ii revine . La un moment dat au vorbit despre substantive si verbe, despre ce cuvinte se scriu cu litere mari adica notiuni de gramatica generala.
Acuma la scoala intradevar repeta aceste lucruri la un nivel mai avansat. De exemplu au invatat despre semnul exclamarii..
Acuma poate nu inteleg eu, dar chiar nu vad ce ar putea sa invete la clasa pregatitoare pentru ca asa cum s-a spus sunt copilasi care nu au inca 6 ani impliniti si se vede diferenta, cu toate ca acel copil a fost evaluat si conform evaluarii ar trebui sa faca fata fara nici o problema copiilor de 6 ani.
dar cum clasele nu sunt omogene, la inceput invatatoare trebuie sa-i aduca pe toti la aceelasi nivel, asa cum se intampla si in clasa 1, si apoi banuiesc ca daca clasa ii permite o sa faca si alte lucruri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lidsta spune:

Nu as zice ca semnul exclamarii invatat compenseaza rutina de a identifica cuvintele dintr-o propozitie, de silabe nici nu mai vb, probabil ca se va ajunge pe acolo undeva pe la sfarsitul semestrului 2. Ce inseamna mai exact nivel mai avansat sau ce nu au facut copii la grupa mare si fac acum? Nu intreb de grupa pregatitoare, ci de grupa mare? Si nu intreb/ zbat doar ca vad o stagnare, mi-am asumat-o si asta am vrut, inca un an de copilarie. Intreb si ma intreb pentru ca aceasta clasa pregatitoare ar fi trebuit sa cointereseze copilul in a veni la scoala, sa il invete ceva in plus fata de grupa mare, sa i se para cu folos trezitul la 7 dimineata. Si nu e vb ca mi se pare mie, am vazut programa si de exemplu permite doar socotitul pana la 10. Pai asta au facut in grupa mare!

Parerea mea e ca bajbaie rau de tot cei de la minister cu programa lor, ca sa nu spun ca au dat-o rau in bara.

Ma repet, nu are legatura cu nivelul de la care vii, dar din punctul meu de vedere sa incepi sa citesti la 7 ani este tarziu. OK, nu e o gaura in cer dar nici un mare castig pentru sistemul de invatamant din RO.

Afara, in alte tari se incepe cititul si scrisul daca nu ma insel pe la 5 ani; incetul cu incetul, usor, in joaca ... Pe cand la noi se incepe dintr-odata calup la 7 ani... si greu si mult, si presiune si teme de nu le mai pot duce sarmanii copii. Heirupism comunist mi se pare mie la 7 ani iar clasa pregatitoare doar ca sa scoata ochii UE cu 9 clase obligatorii cand de fapt nu au schimbat nimic de fond ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Sunt de acord cu tine lidsta, acelasi sentiment il am si eu. Am luat vineri caietele de la scoala, sunt doar 2, matematica si explorarea medilui si Comunicare in lb. romana, ambele pt. sem.I. Din aceste caiete au facut aprox. 10 pag., multimi dupa diferite criterii, cateva semne grafice, povestit dupa imagini, ma rog, nimic nou fata de grupa mare de la gradi. Din contra, par mult mai simple decat la grupa mare. Asta inseamna ca batem pasul pe loc, lucru pe care-l puteam face bine merci in gradinita. Si atunci ma intreb, de ce tot tambalaul asta cu pregatitoarea? Numai ca sa invete copilul ca trebuie sa stea pe scaun 40 min? Sunt convinsa ca nici la gradi nu se miscau atunci cand isi lucrau fisele. Nu stiu ce sa zic, pe de-o parte imi pare rau ca n-am inscris-o direct la cls. I, insa mi-a fost teama, recunosc, de exagerarile cu privire la teme si lipsa de omogenitate in clase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Trebuie sa luati in calcul ca sunt o groaza de copii ce NU au frecventat gradinita DELOC.

Clasa pregatitoare/grupa pregatitoare ( anterior in gradinita) fiind prima ce presupune obligativitate e natural sa ii ia oarecum de la 0 pe toti copiii ca sa ii aduca la un nivel minim de cunostinte pentru viitoarea clasa I.

Evident ca acel copil ce are in spate 1,2 sau 3 ani de gradinita va bate pasul pe loc dar nu toata populatia prescolarilor au acest minim de cunostinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns matahut spune:

Fiica-mea mi-a spus ieri ca "la gradi era ca la scoala, iar, acum, la scoala e ca la gradi" - adica la gradi faceau pe caitele litere, operatii aritmetice etc ca si cand ar fi fost la scoala, iar acum...fac cam ca la grupa mica-mijlocie :D (e drept, ea a fost in ultimul an de gradi la o grupa pregatitoare, cu copii ff buni si cu o doamna educatoare pensionara fff dedicata, minunata) Dar nu-i bai, cand ma uit la cea mare cum in clasa a IV-a invata sa rezolve probleme cu suma lui Gauss si formula lui Fibonacci :D, mi se pare minunat ca la pregatitoare e totul ca o joaca (sunt convinsa insa ca si cei care sunt mai avansati isi vor sedimenta cunostinele in acest an, iar cei care stiu deja sa citeasca fluent vor putea citi povesti, enciclopedii, orice carticele pentru cei mici din care vor invata mai mult decat s-ar putea invata la scoala cu 30 de elevi in clasa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Si eu cred ca rolul acestei clase este sa-i aduca pe toti la aceeasi linie astfel incat in clasa 1sa le fie mai usor. La noi acuma folosesc cuvinte mai grele la despartirea in silabe. Ii pune sa faca propozitii numai cu cuvinte care incep cu un anumit sunet sau sa descopuna cuvinte care contin grupuri de litere. Eu nu am vazut o problema ca nu invata sa citeasca acuma si nu mi-am pus aceasta problema pentru ca ale mele stiu sa citeasca, si faptul ca invata cum se descopun cuvintele le ajuta sa nu aiba probleme la citit. O sa vedeti ca I in clasa 1 o sa faca aproape un semestru acelasi lucru .

Acuma depinde de scoala, dar noi avem mai multe caiete, cate unul pentru fiecare materie.
Fiecare stie ce asteptari a avut de la aceasta clasa si motivul pentru care i-a dat aici, eu am vrut sa se obisnuiasca cu ideea de scoala, sa aiba mai mult timp pentru extra, dport, engleza, germana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Si eu cred ca rolul acestei clase este sa-i aduca pe toti la aceeasi linie astfel incat in clasa 1sa le fie mai usor. La noi acuma folosesc cuvinte mai grele la despartirea in silabe. Ii pune sa faca propozitii numai cu cuvinte care incep cu un anumit sunet sau sa descopuna cuvinte care contin grupuri de litere. Eu nu am vazut o problema ca nu invata sa citeasca acuma si nu mi-am pus aceasta problema pentru ca ale mele stiu sa citeasca, si faptul ca invata cum se descopun cuvintele le ajuta sa nu aiba probleme la citit. O sa vedeti ca I in clasa 1 o sa faca aproape un semestru acelasi lucru .

Acuma depinde de scoala, dar noi avem mai multe caiete, cate unul pentru fiecare materie.
Fiecare stie ce asteptari a avut de la aceasta clasa si motivul pentru care i-a dat aici, eu am vrut sa se obisnuiasca cu ideea de scoala, sa aiba mai mult timp pentru extra, dport, engleza, germana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ce mai fac micii scolarei? La noi au inceput sa citeasca. Momentan cuvinte de 2 litere de exeplu : am, an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

Ce mai fac micii scolarei? La noi au inceput sa citeasca. Momentan cuvinte de 2 litere de exeplu : am, an



Noi coloramsi coloram si iar coloram. Ieri de ex., a venit cu o fisa neterminata. Cerintele fisei erau: desenati cate o radiera in forma de oval pe bancile fetelor cu mana ridicata si cate una in forma de triunghi pe bancile baietilor. Am intrebat-o de ce nu a desenat radierele in formele cerute iar ea mi-a raspuns ca d-na le-a cerut doar sa coloreze fisa si ca n-au avut timp sa o termine. De ce oare nu le-o fi cerut intai sa deseneze radierele in formele cerute si abia dupa aceea sa coloreze, nu inteleg. Cred ca in ritmul asta va uita si formele geometrice Raman la parerea mea, lucrau muuuuuuult mai mult la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Citat:
citat din mesajul lui Celena2

Citat:
citat din mesajul lui danaionela

Ce mai fac micii scolarei? La noi au inceput sa citeasca. Momentan cuvinte de 2 litere de exeplu : am, an



Noi coloramsi coloram si iar coloram. Ieri de ex., a venit cu o fisa neterminata. Cerintele fisei erau: desenati cate o radiera in forma de oval pe bancile fetelor cu mana ridicata si cate una in forma de triunghi pe bancile baietilor. Am intrebat-o de ce nu a desenat radierele in formele cerute iar ea mi-a raspuns ca d-na le-a cerut doar sa coloreze fisa si ca n-au avut timp sa o termine. De ce oare nu le-o fi cerut intai sa deseneze radierele in formele cerute si abia dupa aceea sa coloreze, nu inteleg. Cred ca in ritmul asta va uita si formele geometrice Raman la parerea mea, lucrau muuuuuuult mai mult la gradi.


Nu pot sa cred ca doar coloreaza la pregatitoare. Ar trebui sa te duci sa vrb cu invatatoarea. Exista un orar care trebuie respectat. Mie mi se pare ca la noi fac prea multe ... Am vrb si cu copilul si chiar si invatatoarea mi-a spus ca sunt foarte scurte perioadele acelea de joaca, chiar inexistente cateodata, pentru ca nu au timp...
Nu ati cumparat caiete speciale dupa care sa lucreze?


Mergi la inceput