Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

AM si eu o intrebare: cum se desfasoara comunicarea invatatoare - parinti la voi ? Ma refer la anunturile legate de sedinte, informari despre ce mai fac copiii etc. Noi avem niste hopuri la capitolul asta, la pranz cand ii luam, invatatoarea vorbeste cu o parte din parinti, spune cate ceva, dar daca nu esti pe faza, ratezi informatii importante ...
Nu mi se pare normal modul asta de comunicare, multi copii sunt luati de bunici sau de bone, care nu stau la discutii, si de-aia ma gandeam ca exista vreun panou sau ceva de genul asta pt informatii ...


Cam la fel se desfasoara si la noi. Avem o zi de consultatii cu parintii, la ora pranzului cand, evident, majoritatea parintilor sunt la serv. Consultatiile nu se tin in clasa ci undeva pe hol sau intr-un colt al curtii. Toti cei interesati sa discute cu d-na o asalteaza cu intrebari, dansa da niste raspunsuri pe fuga si gata consultatiile. Am rugat-o intr-o dimineata sa-mi dea periodic caietele sa vad si eu ce lucreaza copilul, urmand sa i le aduc a doua zi insa n-a fost de acord. Asa ca, habar n-am ce lucreaza pt. ca nu avem acces in scoala si chiar daca as fi reusit sa intru caietele nu sunt expuse pe dulapuri ca la gradi, pe motiv de lipsa dulapuri, pe de alta parte copilul da informatii sumare. Am incercat si metoda recompensei saptamanale (o jucarie) contra informatii insa dam in extrema cealalta, a fabulatiilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Invatatoarea Ericai are program de consultatii luni de la 11.00 si joi de la 18.00 special pentru a putea discuta si cu parintii care nu pot ajunge decat dupa servici. Consultatiile se tin in sala de clasa. Bineintees ca si ea este asaltata de parintii care isi pot lua copii la 12.00 dar consultatiile se fac individual. La sfarsit de saptamana le da copiilor acasa caietele pe care au lucrat pentru a le vedea si parintii.
La prima sedinta s-a facut o lista cu adresele de e-mail si telefoanele tuturor parintilor iar comunicarea se mai face pe e-mail sau telefonic daca sunt urgente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ieri am avut sedinta cu parintii si m-am lamurit si eu cu TIC-ul. Se face si la noi, au un caiet. Ale mele nu au facut pana acuma ca vineri le-am luat mai devreme si au pierdut aceasta ora.
La noi cu toate ca este cu program prelungit , toate optionalele se fac dimineta cu exceptia acestui TIC care se face vineri dupa amiaza, dar la noi programul este pana la 5. Mie una nu-mi convine acest lucru, mai ales ca vinerea vroiam si noi sa plecam mai devreme pentru a putea pleca din Bucuresti.
-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

danaionela, ceva nu este in regula, cum sa faca optional din planul cadru, dupa-amiaza? sa inteleg ca aveti after in scoala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Da.. Programul este pana la 5.., au ore dimineata , dupa care se manaca, se culca si au aoi iar au diferite activitati . Nu stiu daca este obligatoriu acest optional, pentru ca in timpul diminetei fac engleza si din cate stiu eu obligatoriu este un otional (poate ma insel... nu sunt sigura,de acest lucru). Ei dupa amiaza fac diferite optionale si cluburi, printre care si acest TIC. Chiar o sa intreb daca face parte din programa cu prezenta obligatoriu sau este numai o activitate extra...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

La noi e asa: 1 ora pe sapt engleza in orar. Optional 2ore pe sapt engleza sau germana de la 16.30.
Cand am primit mailul de la invatatoare am crezut ca asta e cu limba straina, optional dupa ore, dar acum inteleg ca ora aia de engleza ramane in orar.
Ce sa zic...e cam aiurea pt noi, ca eu vreau germana si cu ora aia de engleza in orar mi-e ca se zapaceste cu 2 limbi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Roli, tu stii mai bine daca il zapaceste ora de engleza sau nu. Eu fac cu astea mici de la 4 ani si 9 luni si engleza si germana. La inceput aveau tendita sa spuna cuvintele in engleza, deoarece faceau mai multa engleza,dar dupa o perioada au rezolvat si aceasta problema.
Daca copilul vrea si programul va permite poti sa-l dai la ambele limbi..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

La fi-miu engleza e optional obligatoriu.
Se face in timpul orelor.

TIC-ul asta nu l-am vazut.

Consulatii inca nu stiu cind sint. Abia luni cred ca se definitiveaza orarul la noi.

Si invatatoarea cica mai face un optional. Dar nu am inteles ce, si de ce ea, si de ce trebuie sa-l faca ....

A .... la noi s-au strins toate adresele de mail, inclusiv a invatatoarei.
Ea mai comunica si la inceputul/sfirsitul orelor si daca e nevoie cite un parinte mai da o circulara.
Asa am aflat ca azi au desene pe asfalt si ca vinerea viitoare merg la teatru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Aha, deci m-am lamurit cum e cu comunicarea Deci daca vrem mailuri sau biletele scoase la imprimanta, va trebui sa-i luam doamnei laptop, cum ne-aa cerut in prima zi Ca altfel, nu-i asa, cum sa ne scrie mesaje ?

Oricum, problema nu e neaparat canalul de comunicare, ci consecventa. Seara ii spune una la telefon unui parinte, ca a doua zi de dimineata sa faca alta Ne-a scris si noua niste biletele, dar unele erau atat de eliptice, incat a trebuit s-o sune parintii pe mobil ca sa afle despre ce e vorba ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza2005 spune:

Noi suntem clasa I dar am intrat pe aici ca sa vad si eu cum e cu pregatitoarea. Succes copiilor dar mai ales mamicilor

La noi exista un carnetel in ghiozdanul fiecarui copil in care mai scrie doamna cand e ceva important, pe mail si mai aflam cate ceva cand o prindem dispusa sa stea de vorba.

Mergi la inceput