Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9)

Clasa PREGATITOARE 2012-2013 (9) | Autor: Inaf78

Link direct la acest mesaj

SUCCES MICILOR SCOLAREI!

----------------------------------------------
O mamica fericita!
M.A. (21.06.2006) si R.G. (23.07.2012)
----------------------------------------------

http://www.pediatrics.org/cgi/content/full/115/5/1360
http://www.fabresearch.org/view_item.aspx?item_id=103

http://www.omega3forchildren.co.uk/default/default.aspx
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=266
http://www.omega3forchildren.co.uk/articles/article_details.aspx?id=250

http://www.equazen.co.uk/default.aspx?pid=116


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

La scolile voastre au femei de serviciu? Va intreb pentru ca in scoala noastra nu exista asa ceva. Va puteti imagina o scoala in mediul urban, sa nu ai nici macar o femeie de serviciu? In fiecare dimineata doamna invatatoare matura clasa. Toaletele sunt "curatate" de un om al scolii care este bun la toate (reparatii, intretinere etc.). La baie nu au nici macar un singur sapun sau suport pt. sapun lichid in care sa existe si lichidul respectiv. Ne-am chinuit sa invatam copilul ca dupa fiecare utilizare a toaletei sa se spele si acum o trimit la scoala unde face sport, merge la toaleta 1 data sau de 2 ori si descopera ca poate sa manince cu mainile murdare. I-am pus eu o sticluta cu dezinfectant in ghiozdanel insa uita sa-l foloseasca, reflexul a fost format cu apa si sapunul nu cu dezinfectantul din ghiozdanel. Este perioada virozelor si deja ne-am captusit cu niste mucisori, nici nu vreau sa ma gandesc la epidemii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Femei de serviciu avem, dar sapun la baie , nu.
Asta cu spalatul pe maini nici mie nu-mi convine, dar nici n-avem ce face, unul din multele dezavantaje fata de gradi.
Ar trebui sa aducem noi sapunul, ca si la gradi tot noi il aduceam, nu? Ca doar nu saraceste statul sa asigure.
Si daca aducem noi si se spala toate clasele ce-am facut? Ca la clasele mari nu cred ca se pune problema.
Si uite asa, ne bazam pe sistemul imunitar al copiilor, ca n-avem incotro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Celena esti la 196? Acolo am mai auzit faza cu lipsa personalului de serviciu.

La noi este pers. de serviciu. Sunt prosoape d-alea de hartie , sapun .. NU. Am auzit-o pe d-na directoare cand a zis in prima zi de scoala ca au primit sponsorizare de la Kimberly clark... cei cu suportii de hartie/sapun.Acu' nu stiu daca asigura si consumabilele permanent. Cum am zis... prosoape erau , da' sapun nu.
Baiatul meu NU a folosit toaleta in nici o zi decand a inceput scoala . Habar nu am de ce nu se duce...
Mamicile de fete sunt ingrijorate de igiena, evident.. cica mai e ud pe jos de la pipi.. da' nah... ce sa faci..sunt copii si din pacate nu are cum sa stea femeia de serv. si sa stearga dupa fiecare. Nici la gradi nu cred ca o faceau... faceau dupa fiecare "pauza".

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Mari -Mariuk ..bafta cu organizarea la clasa!
La noi TIC este preluat de un profesor.
Luni avem a doua sedinta..dupa perioada de acomodare si in care s-au luat rechizitele necesare copiilor din cei 100 ron stabiliti. Caietele speciale sunt 3 si sunt de la Aramis si un pachet cu: coli albe/color, guase de 1l/sticla-culoare, foarfece, carioci, pensule, si tot felul de nebunii pentru la Lucru Manual.
Noi nu am dus penare individual pentru ca asa si-au dorit parintii sa fie toate rechizitele la fel. Eu aveam deja penarul echipat pregatit...da' nu-i bai.


Riloasa - parerea mea de mama de baieti.. cu cat mai tarziu posibil la scoala cu ei. Eu l-am dat pe-al meu la clasa pregatitoare ...si face 7 ani in decembrie. Vineri vorbeam cu mama unei foste colege de-a lui fiu-meu de la gradi. Ea a dat-o pe fetita la cl. 1-a ..face 7 ani pe la sf. lui nov. Mi-a zis ca am fost f. inspirata ca l-am dat pe-al meu la pregatitoare ca fetitei ei nu-i sta mintea la scoala si ca sunt diferete f, mari de pregatire.. unii copii stiu sa citeasca perfect iar altii...trebuie sa invete acum cum este "normal". Si da... 6 luni inseamna f. mult pentru un copil ..la varstele mici, asta-i clar!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui teolinda

Celena esti la 196? Acolo am mai auzit faza cu lipsa personalului de serviciu.


Da. Mie mi se pare incredibil ca intr-o unitate de invatamant din capitala sa nu ai personal de serviciu! La gradi aveau 1 ingrijitoare la 2 - 3 cls. care ajuta la servirea mesei iar dupa orele de program curata clasele & toaletele.

Ma rog, poate sunt eu de pe alta planeta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Ce e TIC-ul asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mari-Mariuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui catrinik

Ce e TIC-ul asta?



Tic= munca cu calculatorul sau mai bine spus, la clasa pregatitoare este numit ,,jocul cu calculatorul''.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

La Alex in orar nu am vazut TIC, voi intreba maine la sedinta de ce. Evident dupa ce azi ma voi uita cu atentie la planul cadru si la orar.Si la colegiul in care lucrez eu, diferit de scoala lui Alex, numarul femeilor de serviciu este mic:la o cladire cu 18 clase, 5 grupuri sanitare si 2 laboratoare sunt doar 4 femei de serviciu, cate 2 pe tura. Au fost mai multe,insa in 2010 cand s-au taiat salariile cu 25% si au ajuns sa ia mai putin de 500 de lei, au plecat. Grav este faptul ca nu poti face o angajare decat la 7 plecari din sistem, asa ca ne rugam de cele 4 sa nu plece si ele.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.snapped.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Celena2 spune:

TIC = Tehnologii de informare si comunicare
Este in programa clasei pregatitoare, la noi in scoala nu se face sau cel putin nu ni s-a spus. Oricum, cred ca toti piticii sunt deja familiarizati cu calculatorul si softurile educationale la varsta asta.

http://alba24.ro/programa-scolara-pentru-clasa-pregatitoare-vezi-ce-vor-invata-cei-mici-in-primul-an-de-scoala-78098.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Weekend-ul acesta fiica-mea mi-a spus ca are nevoie de un carnetel in care sa scrie lucrurile ei importante. Initial am crezut ca isi face vreo lista cu jucariile de cerut dar aseara, cand mi-a aratat ce a scris, am realizat ca a auzit de undeva despre jurnal. Iata ce a scris despre ziua de ieri (mi-a specificat: "mami, am scris doar lucrurile importante nu am scris ca am mancat, am dormit, stii tu"):
-azi doamna mi-a dat foarte bine
-la after am luat bulina
-azi am facut sport
Abia astept sa vad ce va scrie azi.

Mergi la inceput