Basescu plateste "tainul"?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Deciziile de achizitionare a efectelor(echipamente/tehnologii) militare nu a facut niciodata obiectul vreunui sondaj public sau consultare publica. Aceste decizii se iau in cadrul CSAT asa cum prevede legea unde participa si presedintele statului si primul ministru indiferent de numele acestora. De asemenea deciziile militare strategice sunt un rezultat al politicii de stat care se desfasoara pe perioade medii si lungi de timp, si ca orice politica de stat se incadreaza in cerintele de afiliere internationale si nu reprezinta dorinta unei persoane indiferent de statutul acelei persoane.
Este cel putin derizorie ipoteza ta ca sa fiu diplomat in exprimare.
Cat despre scenarii - pe mine m-a lasat masca informatia conform careia, primul ministru intarzie si paraseste sedinta CSAT de parca ar fi o sueta la o cafea. Asa ceva este inadmisibil pentru un om stat parte componenta decizionala in CSAT! Denota lipsa de responsabilitate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Coresct marius, ce a facut Ponta, e o lipsa grava de maturitate si responsabilitate. Cum naiba a ajuns acest imatur Prim Ministru al Romaniei. Daca era vorba despre o catastrofa in Romania si trebuia organizat ajutor national, daca este amenintata Romania ca stat - ce facea acest imatur? Se bataia si pleca? Absolut dezgustator acest comportament de tzatza de la piata - dupa care vine rapid la televiziuni si se disculpa penibil...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Deciziile de achizitionare a efectelor(echipamente/tehnologii) militare nu a facut niciodata obiectul vreunui sondaj public sau consultare publica. Aceste decizii se iau in cadrul CSAT asa cum prevede legea unde participa si presedintele statului si primul ministru indiferent de numele acestora. De asemenea deciziile militare strategice sunt un rezultat al politicii de stat care se desfasoara pe perioade medii si lungi de timp, si ca orice politica de stat se incadreaza in cerintele de afiliere internationale si nu reprezinta dorinta unei persoane indiferent de statutul acelei persoane.
Este cel putin derizorie ipoteza ta ca sa fiu diplomat in exprimare.
Cat despre scenarii - pe mine m-a lasat masca informatia conform careia, primul ministru intarzie si paraseste sedinta CSAT de parca ar fi o sueta la o cafea. Asa ceva este inadmisibil pentru un om stat parte componenta decizionala in CSAT! Denota lipsa de responsabilitate.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

@Marius de ce a criticat UE procedura de achizitii a avioanelor din SUA?
Nu spune nimeni ca trebuie dezbatere publica sau sondaje de opinie, dar procedura de achizitie trebuie sa fie prin licitatii conform acordurilor cu UE, si sa fie achizitionata oferta cea mai conventabila pentru Romania. Fara licitatie nu se garanteaza ca este ofera cea mai buna.

Cu ce se doteaza armata este problema MAN. Ei stiu ce obligatii au fata de NATO si fata de securitatea nationala.
CSAT-ul ca oganism de specialitate face o strategie de securitate pe termen lung, dar strategia este supusa aprobarii Parlamentului.
Rolurile sunt bine stabilite.
Sa nu facem amalgam in cine si ce are de facut.

In ce priveste manifestarile lui Ponta, da sunt manifestari infantile dar ele nu justifica si nu scuza actiunile Presedintelui


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Deceneus, ca iti place sau nu, un lucru este cert. Romania este in NATO si UE. There is a price to pay ...
Daca eram cu rusii, trebuia sa luam jafuri de la ei. Asta este si nimic mai mult.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

si da-i si lupta cu gazele de sist. avem o vaga banuiala ca am avea, cred ca nici seimica nu au achizitionat sa isi faca o idee ca de asta se agita Tender cu interviurile pe hotnews si va omorati cu environmentul si alte nebunii. Asta cu gazele de sist e o tropeta si atat atat timp cat doar banuim ca avem gaze de sist...pana la fracturare hidraulica dumnezeu cu mila si inca vreo 3 -4 guverne.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Deceneus, ca iti place sau nu, un lucru este cert. Romania este in NATO si UE. There is a price to pay ...
Daca eram cu rusii, trebuia sa luam jafuri de la ei. Asta este si nimic mai mult.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Nu stiu de ce tot frecati placa asta cu rusii!
Sa inteleg de la tine ca UE ar sprijnii MIG-ul?

Sunt multi furnizori de tehnica NATO care sunt in UE.
Eu cred ca sprijina firme suedeze SAAB care ofera Gripen nou, la care participa si firmele Germane ca EADS si nu numai.

Un contract pentru aparate SUA deterioreaza relatiile cu partenerii europeni, si apoi ne miram ca nu ne primesc in Shengen.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns glimmer spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii
Cum naiba a ajuns acest imatur Prim Ministru al Romaniei.


Pai a ajuns asa cum prevede Constitutia: l-a numit presedintele, la propunerea majoritatii. Cam atata a putut clasa noastra politica pana acum sa "emane": oameni cu pretentii de politicieni sau politicieni incompleti. Niciunul din cei care ne conduc nu are calitatile unui om politic adevarat al vremurilor noastre sau in acord cu societatea democrata care ne dorim sa fim. Ma gandeam eu asa in off-topic, poate, daca am combina trasaturile sau calitatile mai multora... cred ca as alege forta lui Basescu, ceva din tupeul lui Ponta, (asta ca sa iau si de la el ceva, dar neaparat combinata cu desteptaciunea care lui ii cam lipseste), puterea de suportabilitate al lui Boc, talentul oratoric al lui Athanasiu, eleganta si afectarea lui Tariceanu, nu stiu care ar fi exemplele de buna-credinta si intelepciune, diplomatie, la cei in viata, ca si astea sunt necesare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Probabil ...

Daca nu bagi si Oltchimul in ecuatie n-ai farmec.
Ia spune, nu era Oltchimul punctul al doispelea din lista de 11 porunci ale lui Barroso?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus
Nu stiu de ce tot frecati placa asta cu rusii!

Unii freaca placa cu rusii, altii placa cu Basescu.
Lucru binecunoscut, in Romania se freaca placile.
De unde si cutremurele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

putem freca placa cu chinezii pe care ii viziteaza ponta in 2013 toamna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Chinezii stau pe-www.coolgeography.co.uk/GCSE/Year11/Managing%20Hazards/Tectonics/tectonic.gif" target="_blank">aceeasi placa cu rusii.

Mergi la inceput