Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 20

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Dana, si a mea transpira cand mananca de zici ca da vreo batalie.
Chito, imi pare rau de ce aud...

Eu sunt racita moarta. Abia pot sa respir, ma dor toate oasele, tot. Si, colac peste pupaza, probabil pt ca ieri n-am putut sa mananc nimic si am baut doar ceai de lamaie, azi m-a apucat si burta. Asta imi lipsea, o deshidratare
Abia ma tin picioarele si nu stiu cum o sa ma descurc azi cu pitica, pt ca sunt singura toata ziua cu ea. Sper din tot sufletul sa nu ia si ea raceala de la mine.
Voi credeti ca daca e alaptata ia anticorpi? Doamne, ce bine ar fi!
Cu diversificarea nu e niciun progres... fructele le papa bine si nu ii mai dau lapte dupa, cu legumele stam mai prost. In unele zile abia se atinge de ele, in altele mananca vreo 80 - 100gr.

Am tot auzit de bebei care fac tot felul de lucruri la 7 luni si incep sa ma panichez. A mea sta in fund nesprijinita cateva minute, dar dupa aia pica. Sprijinita sta destul de mult. Nu merge de-a busilea, nu se taraste, nici nu da semne ca si-ar dori. De zis chestii nu prea zice. Acum vreo 2 luni zicea "tatata", "gagaga", "ghegheghe", dar acum a renuntat la idee si doar chiuie si tipa. Zici ca e la nunta. Si azi a zis "GAIA", de unde am tras concluzia ca o vrea sa mearga la club. Ai vostii zic cuvinte?
Ce e ala "conforter"? Ca v-am tot auzit.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Multumesc pt lamuririle cu transpiratia!

Daniela, al meu zice "memememe" insa doar cand se enerveaza. Nici el nu e fan intors pe burta/spate, nu se taraste, nu merge, nu danseaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dana, ma bucur ca Gaza e bine. Noi inca avem muci.. legat de mancare la biberon.. eu am incercat si asta cu legumele. Nu vroia.. indifferent de cum incercam sa o hranesc. Acum e cat de cat ok.
Poate e prea cald ce ii dai sa manance, d’aia transpira? Sau si cand il alaptezi face asa? Legat de tetine mari.. subtiaza-I putin piureul dupa caz. Cel de legume.. cu supa.. si cel de fructe.. cu suc. Si asa poate trage mai usor..
Cristina, nu.. preturile nu-s de speriat deloc. Plus ca au periodic promotii. Eu nu i-am luat de acum pt la primavara.. doar ca am gasit ieftin. Pt k Alexia fiind mai micuta, chiar nu stiu cum va creste. Dar i-am luat strict pt sezon.
Acum i-am luat haine 6-9 luni. Sunt un pic maricute, dar nu stau lalai, asa k e ok. Si C&A au hainute frumoase, dar parca mai scumpute decat H&M.
Uite, nasa noastra cumpara hainute pt copil din piata sau dragonul rosu. Ei, nu se compara calitatea, materialul, etc. si da cam aceeasi bani pe ele.
Miha, Alexia nu are nimic in spatele urechilor. Ce-s aia?
Dorina, nu stiu sa-ti spun cum se plateste la Tei, pt ca noi ajungem relativ repede acolo si prefer sa fac un drum, decat sa astept un colet. Fa-ti cont si vezi exact. Dar cred ca ai mai multe variante de plata.
Dia, cum e Lavi? Si noi de cand cu mucii… la inceput Alexia plangea cand ii puneam apa in nasuc.. si cand ii puneam aspiratorul.. dar acum deja se uita crucis. Nu mai plange nici la picaturi, nici la aspirat. Cred ca e bines a ii tragi totusi.. ca noi asa am facut otita.. din necuratat ok.. ca mi-era mila de ea sa o chinui ca era fff mica..
Daniela, nici a mea nu merge de-a buselea, abia acum incepe cat de cat sa accepte sa stea pe burta mai relaxata. Sta in fund singurica, dar aplecata in fata. Se si indreapta singurica de spate. Se joaca cu jucariile care I le pun intre picioruse. Nu, nu spune cuvinte. Sa nu exageram totusi. Are 6 luni jumatate. Sunt si copii care sunt avansati.. dar nu toti..
Tipa, chiuie, rade, face galagie maxima.
Conforter.. sunt jucariile alea gen paturica cu cap de maimutoi ceva. Sunt de principiu jucarii pt somnic.
Noi inca avem muci.. ii maid au tratamentul pana maine inclusiv. Cand om scapa.. om vedea. Curand sper .. k m-am plictisit de atata aspirat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Fetelor ce stemear imi recomandati, sa fie pus pe aragaz sau electric.

La noi nu a iesit niciodata nimic cu BB desi mie mi se pare ca are. Ori nu stiu eu cum sa aspir..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Dana, da, transpira mult. Gaza
Daniela, Natalia vad ca nu are nimic, n-a racit, deci isi fac treaba anticorpii. Cat despre ceea ce fac/nu fac anumiti bebelusi, am scris eu mai de mult despre finul meu si fratele lui care nu facea mare lucru, nu a stat in 4 labe, nu a mers de-a busilea, nu stiu cand a stat in fund, dar e destept foc. Si frumos Recita atat de expresiv poeziile pe la 2 ani si, de fiecare data, spunea la sfarsit "Plecaciune" si se apleca Imi vine si acum sa rad cand imi aduc aminte. Mereu am spus ca mi-ar placea un baietel ca el. Acum are 7 ani jumate si ii place sa-i povestesc despre el cand era mic. Are (aproape) numai FB-uri la scoala, scrie super frumos si e foarte critic cu el insusi. Insista sa-si faca toate temele la timp, chiar daca ii mai zic ai lui sa se mai si joace. Fratele lui (finul meu) a fost mai energic, se misca tot timpul, facea tot felul de ghidusii, dar nu era la fel de expresiv si nu a invatat poezii prea multe. Pentru ca nu-i placea, nu ca nu era la fel de istet. Era alt stil. Amandoi au invatat sa citeasca foarte usor.
Miha, sper sa ti se para doar si ca nu e nimic nasol cu Vladut!
Dia, sper sa treaca mucisorii!
Lacri, m-a muscat si pe mine de 2 ori. Cand inca avea doar 1 dinte. Si am simtit ca inghet. Nasol rau!!! Si tre' sa am grija sa nu tip sau ceva, sa nu se sperie si dupa aia sa inceapa vreo greva a suptului...

Despre carrier: mie imi place mult ergo. Acum, sta in el oricum, dar cel mai bine sta pe laterala, ca are acces vizual atat la lume cat si la cine o poarta. Si de multe ori se uita la cine o poarta, ca si cum s-ar asigura ca e in brate la cineva cunoscut. Ca sa nu mai zic ca a devenit o metoda de adormit 99,99% eficienta. In vacanta puteam sa nu mai caram caruciorul. Ne-a si parut rau ca l-am mai luat.
Despre mancat: de 3 zile, parca incepe sa mai miste ceva, ca am avut o saptamana in care n-a mancat mai nimic. Cu biberonul nu cred ca merge, pt ca am incercat cu apa la un moment dat si nu stie sa suga din el. Molfaie tetina. Ma chinui cu lingurita. Mananca bine la inceput, apoi incep sa fac faza cu avionul (si cu elicopterul, pasarelele, animalele, bat-mobilele si aston martin-urile) si mai baga ceva. Acum i-am luat de la vital baby un set de 5 lingurite cu 20 de lei si parca mananca mai bine cu ele. Partea mai naspa la ele e ca sunt mai scurte, deci nu prea ar merge daca i-as da din borcanel in parc (s-a intamplat sa mai iau cu mine piureul in borcanel). Apa nici acum nu vrea. Am incercat cu lingurita si se stramba, isi face greata si o da afara. Nu prea inteleg...
Despre baita: ne-am mutat si noi in cada mare, dar tot in cadita. Din nou: imi place mult flexibath si jucariile aferente. Ea le molfaie, eu ii torn apa in cap si nu mai are nicio treaba, nu se mai stramba, nu se sperie, eu nu mai trebuie s-o sprijin cu o mana, sta in fund toata baita. Chiar mi-ar fi placut sa vad cum faceti voi baia copiilor, ca sigur as mai prinde cate o idee buna. Poate fac un filmulet in seara asta, daca nu uit.
Cu cazaturile... bine ca nu s-a intamplat nimic grav cu niciun bebelus!!! Vad ca e o experienta prin care tre' sa treaca macar o data in viata Si pe mine cica m-au gasit ai mei sub calorifer, dupa ce ma lasase tata pe mijlocul patului

Nu mai stiu ce s-a mai discutat.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aredwynn spune:

Cristina, eu recomand oala ceramica cu etaje gaurite de sticla groasa de la real. Se fac super repede legumele. O sa ma uit azi pe ceas, dar cred ca 5 minute max.

Anca, mamica Nataliei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

Dana, Happy, Ared.., multumesc de lamuriri. Am tot citit pe net tot felul de povesti de la mamici de bebelusi de 7 ani care ii lauda ca mai-mai sa se ridice in picioare, basca vorbesc o gramada. Si incepusem sa ma panichez ca a mea nu face atatea lucruri. E vesela, rade intr-una, e activa, chiuie, se agita, dar nu se deplaseaza si nici nu spune ceva inteligibil. Macar m-am linistit!

kovacsc eu am stemer si de pus pe aragaz si electric. O sa iti zic ce avantaje si ce dezavantaje am gasit eu la fiecare:
la cel de pus pe aragaz:
+ e din ceramica, se curata foarte bine dupa aia
- nu poti face decat un singur fel o data (ori fructele, ori legumele)

la cel electric:
+ poti face mai multe deodata pt ca am meu are 4 "etaje". Practic poti sa gatesti si pt tine in acelasi timp
- e din material plastic, probabil in timp o sa se zgarie si o sa arate rau sau nu se curata atat de bine ca ceramica
- e mai scump

eu pana acum l-am folosit mai mult de cel de pus pe aragaz, desi, per total, foarte putin pe amandoua. Fructele nu i le-am dat fierte decat la inceput, acum le mananca crude, iar legumele i le fierb in oala cu apa pe aragaz. La stemer dura 100 de ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Multumesc Anca, deci trebuie sa ajung la Real. Dc nu te deranjez prea mult poti sa faci o poza cu ce ai tu? sa imi fac o idee.
Multumesc si tie Daniela pt raspuns.

Azi am fost doua ore cu mei-tai.ul a fost fain. La un moment dat a inceput sa maraie si apoi m-am dus acasa. Acasa am pus-o si la san sa vedem cum ar papa in el si a fost amuzant. Cand pierdea tzitzi nu o mai gasea, incercam sa o ajut cu mainile si le lingea. era tare disperata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

Dana si Andi transpira cand papa de zici ca atunci l-am scos din baie.
Chito sper ca Edu a fost ok dupa vaccin si ati scapat de febra si alte cele
Ronina foarte faine pozele, se vede ca v-ati distrat
Miha eu n-am observat sa aiba ganglionii umflati.
Dia multa sanatate Laviniei! Eu cred ca acum e sezonul racelilor.
Daniela nu te panica, fiecare bebe are ritmul lui. Nici Andi nu sta foarte mult in fund nesprijinit, de vorbit pana acum cateva zile o tot tragea cu "tetete" acum vad ca e cu "daidaidai" in rest tipa la greu.
Mirela sper sa scapati cat mai repede de muci ca stiu cat de nasol e, la noi au tinut vreo 2 saptamani


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

mi-am amintit o faza amuzanta legat de cazut din pat. verisoara prietenei mele a cazut din pat cand avea vreo cateva luni... pana intr-un an. era singura in camera. bunica ei a auzit ceva in camera si s-a dus repede sa vada ce e. dupa ce ca bietul copil cazuse, i-a mai dat si cu usa in cap
pe mine acum ma amuza, dar nu e deloc amuzant. ideea e ca se poate si mai rau

Mergi la inceput