Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 20

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danaang spune:

Neatza!
Daniela poti te rog sa-mi dai un link cu marca de umidificator pe care il ai?
neaparat trb sa iau si azinoapte foarte rau a dormit bebela din cauza ca i se tot infunda nasucul si mie la fel.
Happy destul de rau cu asa nasi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Chito, si eu am aceeasi problema cu fumatorii in parc, fug de ei ca de nu-stiu-ce. Ei probabil se gandesc ca sunt in aer liber, nu se simte! Wrong! Se simte si inca cum! Si crede-ma, mai mereu vad mamici care fumeaza, mai rar tatici, iar adolescenti cred ca n-am vazut niciodata, fie ca ies la alte ore, fie ca stau prin alte parti si nu ma ciocnesc de ei. Si tin mamicile mana oarecum la spate, sa nu vina fumul la copilul lor (??!!) cand eu il simt de la cativa metri distanta. Si hai sa zicem ca mai inteleg cand stau pe o banca, departe de altii....dar cand ii vad la locul de joaca unde e plin de copii, s-a intamplat sa rog o data un tatic sa fumeze mai la distanta ca nu mai suportam.

Astept si eu rosii ca nici eu nu stau bine cu tenul :))

Si eu la fel cu sunatul... singura persoana pe care o sun sa o intreb ce mai face si sa ii zic verzi si uscate la tel, e mama . In rest, sun in caz de necesitate. Am si eu o persoana care se supara ca n-am mai sunat de mult, dar frate, daca ti-e dor de mine, suna-ma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Fetelor eu m-am gandit sa organizam o intalnire cu cat mai multe fete.cele mai multe sunteti din bucuresti cred si acolo ar putea fi intalnirea. mi-a venit ideea nastrusnica sa le cer sprijinul administratorilor saitului. am primit raspuns ca vor sa ne ajute si sa le dau mai multe detalii:
- cate fete crezi ca vor veni?
- Veniti si cu strengarii ?
- Vin si sotii?
voi ce ziceti? eu le-am zis ca vreau sa ne ajute cu inchirierea unei sali. Ideal ar fi sa fim cu sotii dar mai ales cu copiii si sa ne cunoasteam mai bine.
Noi fetele care nu suntem din Bucuresti trebuie sa facem un efort suplimentar dar sper sa raspunda cat mai multe fete si grupul sa fie cat mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Chito, eu te inteleg perfect si cu sunatul.. si cu obiceiurile. mie mi-a facut multe faze nasoale.. dar de data asta e ultima data cand ma mai las influentata si calcata in picioare de ea.
ieri m-a vazut si a intors capul. am salutat. nu a raspuns. nu 'a auzit' cel mai probabil. data viitoare ma asigur ca ma aude.
copilarii si prostii d'astea... la tot pasul.
cristina, nu cred ca e necesara o inchiriere a unei sali. acum na.. poate vrei mai multi membri DC? ca numai pt odiseea noastra.. sa fie cazul?
atat cat e in week end si putem.. noi ne bagam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haydee spune:


S-a strigat catalogul si am lipsit la apel . De fapt, am fost in clasa, doar ca am stat pitita in ultima banca, sa nu care cumva sa fiu scoasa la tabla... Am fost numai ochi la ce s-a predat, am mai si ramas in urma, iar cand sa scriu si eu…. mi s-a terminat caietu’…

Acum, sa dau lucrare de control, doar ca ma rezum la ce am prins in clasa.. deh, materie multa, neuron relaxat…..
In priml rand, sa spun bun venit fetelor noi; apoi, sper ca Bety e bine.
Happy, decat cu asa nasa mai bine fara. Ce Doamne iarta-ma sa invete Alexia de la asa o mama spirituala?
Intreba cineva daca este obligatoriu ca tatal sa intre in cic; incepand cu copii nascuti dupa 1 martie 2012, din perioada pentru care a optat mama la inceput (1 sau 2 ani), 1 luna este alocata tatalui; daca tatal nu solicita intrarea in cic, mama nu poate beneficia de concediu in locul acestuia; ceea ce inseamna ca mama revine la lucru, cand copilul are 11 luni /23 de luni.
Mai intreba cineva (Amy?) de aspirator nazal Graco. Am eu, nu stiu cat de eficient e, pt ca Elena s-a speriat de zgomot (baraie destul de tare) si s-a pus pe plans.

In speranta ca luam nota de trecere raportam si noi: 70 cm si aprox 8400g la 6 luni fara 5 zile. Ieri noapte am bifat primul episod de febra (38,7) si mucisori; acum Elena e in verva, putin fonfaita, fara febra de ieri dimineata.
Am inceput diversificarea la 5 luni dupa o schema similara cu cea a Darei – legume intai, apoi fructe. La noi a mers destul de bine – cu ceva plansete la inceput, dar acum are zile cand mananca portie intreaga , alteori nu pentru ca sta si se uita in jur, dupa care se plictiseste in scaunm se foieste, transpira si numai de mancare nu-i mai arde

Daca nu am trecut clasa, mai aprofudez si mai vin si la restanta; acum s-a sunat de intrare (trebuie sa merg sa hranesc bebelina)

Pup mamicile si strengarii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magddalena spune:

buna

nu m-am gandit inca la branza iaurt si pt ca nu stiu din ce lapte as putea sa ii fac,iaurt cumparat nu se discuta ca au e-uri fara numar si alea pt copii,branza nu stiu din ce lapte as putea sa ii fac,voi cum procedati?

azi a mancat para cu un biscuite,la 1 papa morcov,pastarnac,telina si ardei alb.

la intalnire as vrea si eu,imi e imposibil,dar vine si vremea mea.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

magddalena eu fac branzica din lapte UHT de 3,5 grasime. il fierb si dupa ce da in clocot picur cativa dtropi de lamaie si sting focul. se branzeste instant. o scurg in tifon si aia e branzica.

iaurt nu stiu sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daniela_F_79 spune:

danaang umidifiatorul e asta: http://www.avantaje.ro/Familie-casa/Noutati-Shopping/Umidificator-de-aer-E-Boda-Life-pentru-camera-copilului-1745375 Eboda life, cel cu mov.

Chito, vaiii, cum te inteleg la faza cu obiceiurile :)))) Eu d'aia m-am despartit de nasi cu 3 sapt inainte de nunta. Vroiau sa ii vizitez non stop, sa ne petrecem diferite sarbatori impreuna, sa ma uit la ei ca la un soare desi ei nu miscau un deget pt mine. Bine ca i-am flituit la timp.

magddalena eu branzica inca nu ii dau, in schimb ii dau iaurt. Eu ii dau iaurt zuzu sau napolact sau unul bio nemtesc cu eticheta verde. Chiar daca as face iaurt in casa tot n-as avea de unde sa iau lapte de calitate. Asa ca intre a face in casa iaurt din lapte de la magazin si a-i da direct iaurt de la magazin... am ales sa ii dau iaurtul gata facut.
Si eu sunt adepta produselor bio, ecologice, cat mai naturale, fara E-uri etc. De cand am inceput diversificarea car ca o dementa de la toti vecinii alor mei legume si fructe bio. Din fericire ai mei au livada si fructe am avut sa-i dau, dar animale n-au, asa ca am antamat toate babele din sat sa-mi creasca mie pui pt copil. Insa sunt constienta ca nu voi putea face asta la infinit.... Nu am cum sa imi feresc copilul de chimicale mereu. Pt ca nu voi avea de unde sa-i dau banane, portocale, ananas si alte fructe care nu se fac la noi. Asa ca mai devreme sau mai tarziu... tot va primi, din pacate, si chestii cu chimicale...

kovacsc eu ma bag la intalnire, depinde insa in ce zi e, pe la ce ura si unde. De venit vin categoric cu pitica pt ca eu n-am cu cine s-o las, nu cred ca vin si cu sotul pt ca el e aproape non stop la munca. Mai ales in week-end-uri. Nu stiu ce sa zic cu inchiriatul de sala... nu mai bine ne intalnim noi intr-un parc? Ca e aer curat....
Noi raportam... cea mai grea noapte de pana acum. A patra noapte consecutiva de nesomn, sunt la capatul puterilor. Dupa ce 3 nopti la rand ne-am luptat cu febra si raceala, acum am scapat de raceala dar... surpriza!!! Ne iese un dinte Si biata mea mititica a plans la culcare (de obicei ea adoarme instantaneu cand o pun in patut seara), a plans la 1 noapte, la 2 noaptea, la 3, la 4, la 7 si nici eu nu mai stiu cand. Toata noaptea am facut ture la ea in camera, cand eu, cand ta-su, asa ca acum ma simt de zici ca m-a lovit tramvaiul. I-am dat sa si manance peste noapte, desi ea nu mai mananca noaptea de vreo 2 luni deja...
Vestea buna e ca azi dimineata a mancat 160 de fructe cu cereale. Am fost in culmea fericirii. Sa vedem ce progrese inregistram si cu legumele si la masa de dupa-amiaza azi bagam in meniu si iaurtul.
V-am auzit de biscuiti, ce biscuiti dati bebeilor? Cu mar ras? Ras pe razatoare sau blenduit? Ca suna apetisant si as incerca si eu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Mirela ma gandeam sa ne intalnim doar cele din odiseea noastra.
nu ma gandesc la o sala de 100 de locuri ca la nunta , un local micut unde sa fim doar noi, am cerut sa ne sponsorizeze .
sa stam macar vreo 4 ore dc mai vin si fete din provincie nu o sa vina pt o ora. sa fie ca o zi festiva dar imbracati lejer nu ca de nunta , sa mancam ceva, sa fie prajituri, bauturi, sa facem multe poze pe care sa le punem intr-un album, sa ascultam muzica si de ce nu, sa dansam . sa avem si un spatiu separat pt cele care alapteaza. cineva poate sa filmeze sa avem si un cd. sper doar ca nu am epuizat toate discutiile aici pe forum si nu o sa mai avem ce vb .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

daniela in parc este frumos dar sunt cam multe neajunsuri, nu mai zic dc este vreme nasoala.astept un raspuns de la cat mai multe fete.

Mergi la inceput