Ce sanse mai are monarhia in RO?

Ce sanse mai are monarhia in RO? | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

Tocmai am vazut ca nepotul regelui Mihai, Nicolae, se va stabili in Romania. Ce parere aveti de sansele monarhiei in RO?

am pus si poza tanarului :)

http://www.adevarul.ro/actualitate/eveniment/Urmasul_Regelui_se_stabileste_in_Romania_0_779922379.html

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Cred ca nici o sansa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Chiar discutam azi ca isi incearca norocul...prea coincide aceasta stabilire in tara cu fundatura si lipsa de perspectiva in care ne aflam.

Eu as fi dispusa sa acord o sansa monarhiei in Ro, dar realist vorbind, nu cred ca se mai poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

La cum se compromit politicienii eu cred ca are sanse mari.

Problema este ca monarhia nu salveaza Romania.
Poate sa aduca un plus de imagine pe plan extern, poate diminua luptele pentru putere in plan intern, pentru ca ar dispare alegerile prezidentiale, dar cam atat.
Politicile economice si sociale tot partidele le decid si in cazul monarhiei constitutionale.
Monarhia in coabitare cu actuala clasa politica nu ar face decat sa se compromita, pentru ca asteptarile ar fi mari si parghile foarte mici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Nu stiu ce sanse are monarhia in Romānia, vorbind in general. Dar cred ca Regele Mihai si familia lui nu au nici o sansa. Pentru mine, Marox, Regele si-a pierdut interesul in 1990, cind a declarat ca nici unul din copiii lui nu a invatat limba romāna. Am considerat ca el a intors definitiv pagina destinului sau de rege; cind a plecat din Romānia nu a considerat posibila reintoarcerea, de aceea nu s-a preocupat sa creeze o legatura spirituala intre urmasii sai si Romānia. Si din pacate nu a facut acest efort nici cu nepotul care vrea sa se instaleze in Romānia. Hai, ca nu stia romāneste la 7 ani, in 92, treaca-mearga, dar din articol inteleg ca nu o invatase nici 16 ani mai tirziu, in 2008, zice ca nu stia nici macar atita cit sa se descurce in gara.

Mai cred ca Regele a avut si ghinion, sa aiba numai fete. Principesa Margareta poate ca s-a casatorit din dragoste, dar alesul, dpv reprezentativ, nu e cea mai fericita alegere. Casa Regala ar fi avut probabil o alta imagine daca mostenitorul regelui era un barbat carismatic, casatorit cu o aristocrata europeana, cu copii, energic, entuziast, implicat si nu, asa cum a aparut in 1990, o fata batrina, maritata in cele din urma cu un actor de neam "sekuritat".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Mirela o fi aceeasi cu Sabina Fati, de isi pun aceleasi intrebari existentiale?
www.romanialibera.ro/opinii/editorial/regele-mihai-isi-pregateste-succesorul-cine-mai-mizeaza-pe-monarhie-278599.html" target="_blank">Regele Mihai īsi pregateste succesorul. Cine mai mizeaza pe monarhie?

Citat:
La īnceputul acestui an sondajele facute de IMAS scoteau īn evidenta ca topul īncrederii era condus de Regele Mihai cu 36 la suta, urmat la mare distanta de liderii USL, iar trendul pe care se afla, era crescator.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Sper ca, in mileniul al treilea, nu o sa ne intoarcem la ,,unsu' lui Dumnezeu".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Tilia, nici o monarhie europeana nu mai pretinde ca monarhul e "unsul lui Dumnezeu". Suntem totusi in sec. XXI...aici vorbim de o alternativa la fundatura in care se afla RO.

Marox, corect. Eu una as prefera cineva pe tiparul lui Carol I, dar nu cred ca se mai nasc astfel de oameni in ziua de azi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Mirela o fi aceeasi cu Sabina Fati, de isi pun aceleasi intrebari existentiale?


Sper ca nu.
E brrrrr femeia aia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Mirela o fi aceeasi cu Sabina Fati, de isi pun aceleasi intrebari existentiale?
www.romanialibera.ro/opinii/editorial/regele-mihai-isi-pregateste-succesorul-cine-mai-mizeaza-pe-monarhie-278599.html" target="_blank">Regele Mihai īsi pregateste succesorul. Cine mai mizeaza pe monarhie?
Citat:
La īnceputul acestui an sondajele facute de IMAS scoteau īn evidenta ca topul īncrederii era condus de Regele Mihai cu 36 la suta, urmat la mare distanta de liderii USL, iar trendul pe care se afla, era crescator.




Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )


Deceneus, dar tu cine ai putea fi?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput