Ce sanse mai are monarhia in RO?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Mirela o fi aceeasi cu Sabina Fati, de isi pun aceleasi intrebari existentiale?


Deceneus, dar tu cine ai putea fi?

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook


M-ati acuzat ca as fi Ghise.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

Tilia, nici o monarhie europeana nu mai pretinde ca monarhul e "unsul lui Dumnezeu". Suntem totusi in sec. XXI...aici vorbim de o alternativa la fundatura in care se afla RO.

Marox, corect. Eu una as prefera cineva pe tiparul lui Carol I, dar nu cred ca se mai nasc astfel de oameni in ziua de azi...

Dana & Amelia (21.06.2011)

Problema nu trebuie privita prin prisma persoanelor, ci prin efectele pe care le are asupra vietii politice.

In conditiile in care sumele pentru finantarea campaniei electorale au devenit exorbitante, finantatorii campaniei la prezidentiale pretind sa fie recompensati, si din cauza asta presedintele ales nu poate fi echidistant si neimplicat in guvernare.
El are obligatii de care trebuie sa se achite, si cum banii sunt gestionati de guvern, apare competitia si conflictul intre presedinte si premier pentru alocarea fondurilor.
Constitutia nu-i confera presedintelui puteri executive, dar "camarila" il impinge de la spate.

Regele nu are obligatii fata de nimeni si atuni poate sa-si pastreze echidistanta, sa mentina echilibru intre puterile statului, sa nu-si compromita presitigiul necesar reprezentantului unui stat.

Sigur si in jurul regelui pot apare profitori, dar sansele sunt mai reduse decat in cazul presedintelui provenit din batalia si "mocirla" politica. De ce credeti ca boierimea romana a adus rege strain? Au vazut ca nu au alta solutie sa inceteze lupta pentru putere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

Vivat Deceneus !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Azi e ziua Regelui Romaniei. La Multi Ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Ca sa vedem ce sanse mai are monarhia ar trebui sa vedem ce spune chiar www.princeradublog.ro/jurnal/discursul-regelui-in-parlament-acum-un-an/" target="_blank">M S Regele Mihai I in discursul din Parlamentul Romaniei, din 2011.

Citat:

Nu m-as putea adresa natiunii fara a vorbi despre Familia Regala si despre importanta ei în viata tarii. Coroana regala nu este un simbol al trecutului, ci o reprezentare unica a independentei, suveranitatii si unitatii noastre. Coroana este o reflectare a Statului, în continuitatea lui istorica, si a Natiunii, în devenirea ei. Coroana a consolidat România prin loialitate, curaj, respect, seriozitate si modestie.


Si despre politica pe care ar trebui sa o faca politicienii.
Citat:

Dar politica este o sabie cu doua taisuri. Ea garanteaza democratia si libertatile, daca este practicata în respectul legii si al institutiilor. Politica poate însa aduce prejudicii cetateanului, daca este aplicata în dispretul eticii, personalizând puterea si nesocotind rostul primordial al institutiilor Statului.
..
Institutiile democratice nu sunt guvernate doar de legi, ci si de etica, simt al datoriei. Iubirea de tara si competenta sunt criteriile principale ale vietii publice. Aveti încredere în democratie, în rostul institutiilor si în regulile lor!

Lumea de mâine nu poate exista fara morala, fara credinta si fara memorie. Cinismul, interesul îngust si lasitatea nu trebuie sa ne ocupe viata. România a mers mai departe prin idealurile marilor oameni ai istoriei noastre, servite responsabil si generos.
..
Nu vad România de astazi ca pe o mostenire de la parintii nostri, ci ca pe o tara pe care am luat-o cu împrumut de la copiii nostri.

Daca privim institutiile statului sub aspectul ancorarii lor la intersele Romaniei, atunci putem spune ca monarhia este mai bine ancorata decat presedentia.
Ce contributie au Printesele Regale si ficele presedintilor pentru Romania? Primele aduna fonduri pentru a ajuta batrani fara sprijin, sau tineri talentati, ultimele profita de pozitia parintilor pentru a-si face cariere si averi pe care nu le merita.
Este diferenta intra doamne si toape.
Romanii pe cine prefera, sa-i reprezinte?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns totosika spune:

Populatia satula de tot ceea ce se intampla in politica romaneasca,am vazut ca abordeaza si aceasta posibilitate.Persoane despre care stiam ca sunt"comuniste",m-au socat cu aceasta sansa pe care vor s-o dea regalitatii.Un rege strain,impartial,necompromis si nemurdarit de comunism si "democratia de carton" existenta...nu cred ca nu ar avea sanse....deocamdata nu prea multe dar peste 10 ani....nu se stie........


Nu sunt pierdute decat acele batalii pe care nu le incepi niciodata(Eliade)

Mergi la inceput