Xboxkinect sau Wii ???

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Fi`mea a spus ca astea si le doreste de Craciun.
Si eu acum cuget si ma gandesc si compar si ma gandesc :D
Mai ales ca zilele ne sunt destul de plne, stam la bloc - deci nu avem spatiu mare, cat si cum le-ar folosi si le-as folosi :D
Evident ca daca as avea banii nu m-as agita atata si le-as lua si gata.
Dar costa enorm de mult.
Asa ca ma gandesc si va citesc



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

OK atunci, cumpara-i tableta.
O va folosi mult mai mult decat ar folosi WII sau XBOX. Gasesti tablete bune, la 600 RON potrivite pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Hmmm! Tocmai pentru ca vine iarna si miscarea e mai putina, eu as opta pentru xbox kinect. In nici un caz nu as cumpara jocuri care sa le joace "din butoane". Poti face schimb de jocuri cu alti copii posesori de xbox, poti invita copii sa se joace cu copila ta. Fii-mea asta a primit cand avea 8-9 ani si s-a declarat multumita. Dar e genul de copil energic, caruia ii place miscarea. Asa cum zicea si irinai, dupa 15 min de zbantuiala se lipeste tricoul de corp. Daca copilul e genul mai linistit, atunci poti alege tableta sau altceva. La xbox kinect iti trebuie o distanta minima intre aparat si locul unde este copilul, verifica asta inainte daca te hotarasti pentru. Vezi ca a mai fost un subiect despre asta, acolo sunt mai multe informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noi iarna mergem la patinoar serile, asta una, si`a doua ar fi spatiul, cum am mai zis :D
Mai am o scapare daca`i fac rost de costum de sirena :-))) Asta mi-a zis`o azi cand am ajuns sus de la joaca



Copiii crescuti in familii monoparentale sunt la fel de iubiti, ingrijiti si educati, empatici,
inteligenti, isteti, destepti, stralucitori, fantastici si bine-nteles superbi ca restul copiilor de pe Terra
obtinuti natural sau prin FIV sau adoptati, nascuti natural sau prin operatie de cezariana,
botezati sau nu, hraniti cu LM sau LP.
_

Au nevoie de noi: Iulia Copiii Monicai Alex Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinai
Majoritatea jocurilor pe care le avem noi necesita miscari ample cu toate membrele corpului. Adica picioarele se misca independent de maini (nu imi dau seama cum sa explic mai bine ), trebuie sa execute sarituri de o anumita amplitudine, trebuie sa se ghemuiasca, sa execute miscari stanga-dreapta in timp de sar, etc.. Iar senzorul identifica toate miscarile si de aceea trebuiesc efectuate corect, si intr-o anumita ordine.
Asa ca dupa 15 minute chiar curg apele pe ei, fara exagerare. Iar iarna este de nepretuit, mai ales cand nu pot sa iasa afara.

Mvaiiii ... ma faci curioasa. Vreau si eu o lista cu jocurile alea, poate le iau si eu XBox de Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

xboxurile sunt mai mai faine daca ai loc.
iar acum tehnologia kinect se foloseste cu mare succes si in arte, practic vizitatorul poate sa modifice proiectiile audiovideo cu ajutorul kinectului, e f fain conceptul, a depasit wii-ul:) si e clar ca tehnologia bazata pe senzori e cea care se va dezvolta din ce in ce mai mult, fie la jocuri, fie in scopuri medicale, fie artistice.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui irinai
Majoritatea jocurilor pe care le avem noi necesita miscari ample cu toate membrele corpului. Adica picioarele se misca independent de maini (nu imi dau seama cum sa explic mai bine ), trebuie sa execute sarituri de o anumita amplitudine, trebuie sa se ghemuiasca, sa execute miscari stanga-dreapta in timp de sar, etc.. Iar senzorul identifica toate miscarile si de aceea trebuiesc efectuate corect, si intr-o anumita ordine.
Asa ca dupa 15 minute chiar curg apele pe ei, fara exagerare. Iar iarna este de nepretuit, mai ales cand nu pot sa iasa afara.

Mvaiiii ... ma faci curioasa. Vreau si eu o lista cu jocurile alea, poate le iau si eu XBox de Craciun.


Pe spatele fiecarui joc are un cod de interactivitate/movement. Te uiti ca acest cod sa fie cat mai mare. Ai gradatii - static, medium, active, highly active.
Il alegi pe cel pe care il doresti, in functie de cat de dinamic vrei sa fie jocul.
La static, de exemplu dai doar din maini si picioare,fara sa fie necesar sa te misti in lateral sau sa sari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aham ... interesant.

Inca o intrebare: "highly active" este recomandat copiilor de 7-8 ani ? Ma gandesc sa nu fie prea mult ...

O sa cercetez cat costa un XboX din asta pe aici ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Aham ... interesant.

Inca o intrebare: "highly active" este recomandat copiilor de 7-8 ani ? Ma gandesc sa nu fie prea mult ...

O sa cercetez cat costa un XboX din asta pe aici ...


Poti incerca xbox-ul/jocuri intr-un magazin, dar cred ca mai ieftin de cumparat este pe Amazon.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

o sa incerc sa fac putina sistematizare pentru szivarvany :
1. exista categoria consolelor de jocuri pentru TV, cu reprezentantii majori:
- XBox de la Microsoft
- Wii de la Nintendo
- PlayStation de la Sony.
Pentru ele se cumpara separat diverse jocuri (pe DVD) si accesorii:
- la XBox se poate atasa senzorul Kinect care, cum s-a povestit, detecteaza miscarile corpului, nu mai ai nevoie de nici un hardware.
- Wii vine cu o telecomanda, optional ii poti lua palete de tenis, covorase de dans etc. dintre cele 3, are grafica cea mai neimpresionanta din punctul meu de vedere.
- si la PlayStation am vazut diverse gen volan pentru condus masina.


2. exista apoi categoria tabletelor pentru care descarci/cumperi jocuri gen PC. suporta si aplicatii "educative", filme, muzica etc.

3. Sony are PSP-ul = PlayStation portabil care e de mare succes la scolarei. La concurenta cu iPad/iPhone si telefoanele cu touchscreen si android, care iarasi suporta jocuri si aplicatii diverse.

Sugerez sa mergeti intr-un carrefour/domo/altex si sa testati. sa studiezi jocurile disponibile pentru fiecare, sa vezi ce s-ar potrivi mai bine. si preturile, evident.

Si al meu isi doreste, inca n-am ccedat dorintelor drept care n-am facut studiul de piata complet.

Mergi la inceput