Biserica si populismul USL

Biserica si populismul USL | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

In vremuri grele ... dar pentru ca vin alegerile , PSDul vrea sa aduca o scutire de taxe pentru popimea romana...

Preotii si personalul neclerical ar putea fi scutiti de pe plata impozitului pe venit de 16% începand de anul viitor.

Ca si asa nu dau ei chitante, si asa se comporta ca niste nemuritori ... si iata, ce ne invata deputatul PSDdist: "Acesti oameni care fac parte din cler duc o viata plina de sacrificii" ...

Absolut jenant si iresponsabil acest populism desantat.

http://www.gandul.info/financiar/alesii-lui-dumnezeu-inainte-de-campanie-un-deputat-psd-propune-neimpozitarea-salariilor-preotilor-lunga-lista-a-scutirilor-de-taxe-si-impozite-de-care-beneficiaza-cultele-in-romania-10114447

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:



Vai de mine, si asta e tanar, are 31 de ani. Asta e generatia noua de politicieni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

As prefera sa nu fie deloc impozitati DAR sa isi primeasca fondurile strict din impozitarea enoriasilor.
D ex cutarica, autodeclarat ortodox la recensamant, sa opteze pt a i se impozita 10% din venit sau cat o fi pt BOR. Ca la cei 2% pe care ii redirectionam catre fundatii, etc.
Sa vad cate catedrale si turle s-ar mai face in cazul asta.

Sunt deja anumite culte religioase care asa se gestioneaza si le merge foarte bine. Si la cat de mare e credinta in tara asta, ma indoiesc ca i-ar afecta.

Cat despre USL si populism, ce sa zic, au un segment de populatie target, vin niste alegeri...

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

M-ar interesa sa aflu ce anume 'sacrificii' duc popii ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Eu consider ca toate veniturile trebuiesc fiscalizate.
Exceptie cele care au scop umanitar si sunt cheltuite doar in acest scop cu justificarea fiscala a acestor cheltuieli pe baza controalelor efectuate de fisc.
In caz contrar se impoziteaza si se raspunde penal pentru evaziune fiscala.
De asemenea toate bunurile imobiliare indiferent de cine sunt detinute se fiscalizeaza fara exceptie in mod unitar.
Exceptie pot face doar unitatile care desfasoara activitati umanitare/sociale pe baza documentelor justificative si controlate de fisc.
In caz contrar se impoziteaza si se raspunde penal pentru evaziune fiscala.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

popii nu ar tb sa fie platiti din bugetul de stat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Corect, dupa ca ce statul da deja 800 milioane de roni - anual la biserica (adica la popime si clopotari) ... ma intreb DE CE se intampla asta deja.
Biserica e o institutie separata de statul roman deci ce legatura are biserica cu statul ca sa o sponsorizeze anual cu 800 de milioane?
Mai bine ar da statul banii astia la scoli, ca popimea sigur se descurca ...

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

O sa regret toata viata ca nu m-am facut popa.
Ma durea-n cot de criza economica.
Casa, masa...acum nici impozite...sa tot traiesti.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Referitor la exceptia veniturilor cu scop umanitar, aici exista deja o nisa a cacealmalelor si manariilor de ani buni de zile. Ca exemplu iau doar cateva gradinite si crese private din sect 1 de care ma interesasem in prealabil. Platesti banii sub forma de donatie. Si nu e gradinita, e fundatie.
Nu stiu ce sa zic, sper sa vad vreodata aplicate controale reale si nu doar raiduri pentru spagi.

Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

@ina.click:
Off topic:
Daca as fi la guvernare as intensifica puterea fiscala. Adica agentii fiscali ar fi agenti fiscali, atunci cand ajung sa isi prezinte legitimatia deja sa insemne ceva clar. Fiscul! Adica nu e de gluma.
In egala masura as crea controlul intern fiscal. Adica si tu agentul fiscal ai in spate controlul intern fiscal. Ceea ce nu e de gluma.


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

USL cumpara preotii, preotii vor sustine USL si ii vor converti si pe enoriasi. cine are o mai mare putere de convingere decat preotii in lume? simplu nu?

Mergi la inceput