plata concediului prenatal

plata concediului prenatal | Autor: andreea_cata

Link direct la acest mesaj

buna,am si eu o intrebare:de la cn primesti banii pe concediul prenatal

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

de la angajator.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1.Daca esti angajata. Insa de remarcat ca banii vin de la stat prin Casa de asig de sanatate. Angajatorul ii deconteaza(incaseaza) deci este doar un intermediar intre stat si asigurata.
2. AJOFM - daca esti in somaj(indemnizat)
3. De la Casa de asig de sanatate - daca nu ai contract sau nu esti in somaj indemnizat.
.....


www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_cata spune:

da,pai eu sunt angajata problema e ca sunt in concediu din data de 18 august si inca nu mi sa dat nici un ban pe concediu,in cat timp tre sa ii primesc,stie cnv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Trebuie sa primesti pe statul de plata exact ca si ceilalti salariul.
Ai dus la serviciu la salarizare/contabilitate foaia de concediu medical pt august?



www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_cata spune:

da imediat dupa ce la eliberat medicul de familie,angajatorul imi spune ca tre sa ii dea casa de asigurari si ca inca nu ia dat,este adevarat,poate dura asa mult?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu este adevarat. El are obligatia sa plateasca sumele respective sau sa le scada din ceea ce datoreaza catre casa si sa le plateasca asiguratei la momentul platii salariilor.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_cata spune:

intr-un cuvant trebuia sa iau banii pe concediu deja,reclamatii se pot face undeva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, la ITM.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_cata spune:

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu este adevarat. El are obligatia sa plateasca sumele respective sau sa le scada din ceea ce datoreaza catre casa si sa le plateasca asiguratei la momentul platii salariilor.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


poate nu e cazul...dar depinde si marimea firmei si de numarul de angajati.....nu o fi avut din ce sa deduca suma pe care ar trebui sa o plateasca...zic si eu...

Mergi la inceput