Prostia Omeneasca

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

in iov 40:15 e un fel de descriere a dinozaurilor.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

eu tot nu am inteles daca credinciosii cred sau nu in dinozauri...


eu ma gandesc ca au disparut doar pentru ca Noe nu i-a luat si pe ei in corabie.



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu




Noe nu era nici macar 'gandit', daramite conceput pe vremea dinozaurilor.





Michelle, cu ce nu esti de acord aici? Sau tu crezi ca Noe exista deja pe vremea dinozaurilor? Sau ca dinozaurii inca existau pe vremea lui Noe???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns patou spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

eu tot nu am inteles daca credinciosii cred sau nu in dinozauri...


eu ma gandesc ca au disparut doar pentru ca Noe nu i-a luat si pe ei in corabie.





Noe nu era nici macar 'gandit', daramite conceput pe vremea dinozaurilor.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA






Michelle, cu ce nu esti de acord aici? Sau tu crezi ca Noe exista deja pe vremea dinozaurilor? Sau ca dinozaurii inca existau pe vremea lui Noe???


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





lasand gluma la o parte, eu am citit despre faptul ca s-ar parea ca oamenii ar fi fost contemporani cu dinozaurii ( nu mai tin minte exact, ca nu m-a preocupat problema dar se pare ca s-ar fi gasit niste dovezi arheologice care sustin o astfel de afirmatie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Citat:
citat din mesajul lui patou

Citat:
citat din mesajul lui gabidaniela

eu tot nu am inteles daca credinciosii cred sau nu in dinozauri...


eu ma gandesc ca au disparut doar pentru ca Noe nu i-a luat si pe ei in corabie.



www.pasipecaleacredintei.wordpress.com" target="_blank">pe cont propriu




Noe nu era nici macar 'gandit', daramite conceput pe vremea dinozaurilor.


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA






Michelle, cu ce nu esti de acord aici? Sau tu crezi ca Noe exista deja pe vremea dinozaurilor? Sau ca dinozaurii inca existau pe vremea lui Noe???


Victoria, Mami Nadia si Daddy au invins Leucemia!

VICTORIA





aia cu corabia a fost in gluma...dar lasind gluma la o parte, da cred ca au existat pe vremea lui Noe.
Iar daca Iov ii pomeneste inseamna ca au existat si dupa Noe...deci au fost luati in corabie.
ce s-a intimplat cu ei? habar nu am...nu sunt in in grupul meu de interese....am alte probleme mai imp.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Eu am o nedumerire. Daca Adam si Eva au fost facuti asa cum spune Biblia, de ce in toate reprezenarile grafice amandoi au buric?




Si de unde stim noi ca aveau buric?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaiTexas

La acest subiect, putem sa vorbim despre PROSTIE si cauzele si consecintele acesteia, si despre cum o putem identifica pentru a ne feri de ea. Vreau sa inteleg ce determina "prostia" la unii oameni, si ce anume determina "intelepciunea" altor oameni, si cum anume se pot separa aceste doua "calitati".

Daca aveti exemple in aceste sensuri, va rog sa participati la discutie si sa comentati foarte civilizat.

Introducerea la acest topic mi se pare nepotrivita si de aceea am dat quote din ceea ce cred eu ca este esenta lui.
Da, este o tema de discutie si nu cred ca este persoana care sa nu-si fi pus intrebarea unde se termina desteptaciunea si unde incepe prostia.
Ca prima observatie imi permit sa spun ca prostia nu are nimic in comun cu nebunia.
Prostia poate fi nativa sau dobandita dar categoric mentinuta prin lene si lipsa educatiei si in toate cazurile intarita intr-un mediu favorabil.

Am cateva observatii personale privind prostia.
Desteptaciunea nu face rau cat poate sa faca prostia!
Prostia nu doare si de aceea isi face de cap si cel lovit de ea nu ia masuri!
Este mai usor sa fii prost decat destept?
"Prostul nu este prost destul daca nu este si fudul"!
Si pt. ca suntem aici: nu cred ca prostia este iertata de Dumnezeu asa cum ii iarta pe nebuni pt. ca daca nebunia apare fara vina omului, prostia este numai din vina lui.

Edit. Chiar i-ati inchis initiatorului acestui topic contul? OK, inseamna ca nici eu nu mai am mult timp la dispozitie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

da' de ce, b.nica, ti-ai schimbat meseria si te-ai apucat sa hackeresti site-ul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Despre ce este vorba in acest topic?

Mergi la inceput