Alaturi de Valicutza- Minuni de Nov-Dec 2012 (31)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andie_n spune:

Irilac, nu-ti face griji, daca doctorul a zis ca bb e in grafic, atunci asa e.
Deny, trebuie in primul rand sa faci analizele de trombofilie. Daca la astea iti ies ca ai anumite mutatii (de ex eu le am pe cele 3 scrise la semnatura), ar trebui sa mergi la un medic hematolog care sa-ti spuna daca ai nevoie sa iei Clexane de la inceput, sau incepi doar cu aspenter si mai tarziu eventual Clexane. Daca e cazul de Clexane de la inceput, cred ca se incepe de la confirmarea sarcinii (eu am inceput mai tarziu ca atunci am ajuns la hematolog cu rezultatele de la analize). Dupa ce ai inceput sa faci anticoagulant, trebuie sa faci periodic analiza de anti-fxa, care verifica ca doza pe care o faci e corecta.
Nicoleta, ce bine ca mai ai putin si termini serviciul. Succes la discutia cu Bia!
O zi buna in continuare tuturor!

Andreea 32+ cu Emilia
http://lmtf.lilypie.com/Vsxsp3.png

MTHFR C677T heterozigot, A1298C heterozigot, PAI-1 675 4G homozigot
Tratament: Clexane 0.4, Femibion2, Cetebe, 2 MagneB6, 2 Duphaston

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Am uitat sa va intreb- cam cat de des sughite un in mod normal? In fiecare zi? Al meu n-a mai sughitat de cateva zile

Onutz 31+ cu Lucian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineata dragelor
Mie mi s-au calmat nervii in maxim 1 ora de cand am postat aici. M-a ajutat mult sa ma descarc; plus ca nu sunt genul de persoana care sa tina supararea sau nervii. Stiu ca , din pacate, nu sunt singura cu astfel de probleme, ca toate trecem macar odata in sarcina printrun moment de frustrare. Dar trec toate

Mena iubita mea, ma bucur ca e bebe bine si ca sora ta s-ar putea sa plece. Sper sa nu ai probleme cu analiza aia si sa nu ai nevoie de antibiotice. Si acum fi atenta aici: exact ca tine (cu teama de durere a nasterii naturale) a fost o tipa cand am nascut eu. Era programata la cezariana cu o zi dupa mine, ca ea a zis ca nu suporta durerile facerii. A vazut filmulete pe net si s-a hotarat. Si apoi a stat 2 zile la terapie intensiva in loc de una, nu se ridica din pat decat cu chiu cu vai sa vina la alaptat si nici pe bebe nu a vrut sa-l mai alapteze dupa vreo maxim 2 zile ca o dureau sfarcurile; noi aproape toate mamicile de acolo aveam rani la sani si ne durea de mama focului, dar pt puiutii nostri am suportat. Ea insa nu putea, ca nu suporta durerea. Bine, ca mie mi se parea ca o cam doare undeva de saracul copil, parca nici nu era al ei. Ideea este ca daca nu esti sigura ca dupa operatie, in perioada de recuperare nu iti da calmante care sa aiba efect (aici nu te lasa inainte de cat cu algocalmin, care e fix apa de ploaie dupa o operatie) recuperarea e crunta, mai ales cum e in cazul tau ca nu suporti durerea. Si atunci va fi mai rau decat daca nasti natural. Si la natural poti face epi si sa scapi de durerile mari. Eu zic sa vorbesti cu medicul despre asta, despre partea de recuperare dupa cezariana. El nu trebuie sa iti spuna ce vrei tu sa auzi, ci purul adevar. Cat despre a doua sarcina: nu, nu e la fel; Eu la prima am stat cum stai tu acum si am avut probleme cu contractiile (4 luni de repaus la pat). Si acum am contractii si dureri din cauza cezarienei anterioare, ca se mareste burtica, se intinde uterul si se oftica in zona operatiei (alt motiv anti-cezariana). Dar nu am avut acum nevoie de nici o injectie si nici de spitalizare. Sarcina asta o pot duce pe picioare in conditiile in care am si o voinica de 2 anisori care ma tine in priza.

Ieri am primit gentuta de pe site Prima data cand castig si eu ceva Am fost foarte entuziasmata cand am primit avizul postal sa ma duc sa o ridic. Si nu am fost dezamagita de continut

Acum momentan va las ca trebuie sa-mi conving fiica incapatanata sa ia o bluzita pe ea ca e cam racorica si n-am chef sa-mi raceasca taman de ziua ei. (are talentul sa se imbolnaveasca inainte de cate un eveniment)
toate burticile si revin la starea ZEN

Aaaa, era sa uit: am intrat in saptamana 34 4 more to go (maxim 5)

Gina 34 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

onutz83 uite aici este filmarea de ieri
http://www.youtube.com/watch?v=B3mWKq0YwPE&list=FL4SmJdDXZaYmKq89t7_XKbQ&feature=mh_lolz

Looana 33Sapt.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Irilac, are 36 de ani, e cu 12 ani mai mare decat mine. Spune ca sterge vasul de toaleta cu spirt dupa fiecare utilizare dar cum o stiu eu pe ea, nu cred ca o face.

Epopeasca, asta da veste buna. Ma gandesc de multe ori, si incerc sa imi fac curaj, ca poate la urmatorul nu o sa mai sufar asa, ca poate nu o sa mai doara, ca poate nu o sa mai fiu la fel de sensibila. Cat despre ceza sunt sigura ca nu o sa fiu lasata sa ma chinui. Lucrez la Medicover si nasc cu ei si tot ei mi-au supravegheat sarcina. Cat am stat internata au avut mare grija de mine(daca nu aveam un sot de care sa imi fie dor nu m-as fi dat externata ). Nu as vrea sa imi traumatizez copilul. Eu sufar si la un control manual "acolo" daramite sa nasc natural. Stiu ca ma ajuta corpul, ca sunt hormoni dar stiu si ca lesin la durere si cel mai mila imi e de stresul pe care il indura piciul la iesire, daca travaliul va dura mai mult de 12 ore (30-40 ore cum am cazuri in familie)

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

Irilac, are 36 de ani, e cu 12 ani mai mare decat mine. Spune ca sterge vasul de toaleta cu spirt dupa fiecare utilizare dar cum o stiu eu pe ea, nu cred ca o face.

Epopeasca, asta da veste buna. Ma gandesc de multe ori, si incerc sa imi fac curaj, ca poate la urmatorul nu o sa mai sufar asa, ca poate nu o sa mai doara, ca poate nu o sa mai fiu la fel de sensibila. Cat despre ceza sunt sigura ca nu o sa fiu lasata sa ma chinui. Lucrez la Medicover si nasc cu ei si tot ei mi-au supravegheat sarcina. Cat am stat internata au avut mare grija de mine(daca nu aveam un sot de care sa imi fie dor nu m-as fi dat externata ). Nu as vrea sa imi traumatizez copilul. Eu sufar si la un control manual "acolo" daramite sa nasc natural. Stiu ca ma ajuta corpul, ca sunt hormoni dar stiu si ca lesin la durere si cel mai mila imi e de stresul pe care il indura piciul la iesire, daca travaliul va dura mai mult de 12 ore (30-40 ore cum am cazuri in familie)

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X


In cazul asta e ok. Nu ma intelege gresit, nu sunt total impotriva cezarienei, dar cred ca o astfel de hotarare trebuie luata in deplina cunostinta de cauza. Imi pare rau ca esti asa sensibila la durere, dar ma bucur sa stiu ca vei fi ingrijita cum trebuie dupa nastere.
Eu voi naste la stat, ca nu am prea avut de ales. Te rog din suflet daca poti sa iti intrebi medicul ce calmante sunt ok dupa cezariana care sa nu afecteze alaptarea (aici nu ma lasa decat cu algocalmin, cunm am mai spus, si ala nu ma ajuta cu mare lucru). Aceeasi rugaminte o am si la celalalte viitoare mamici. Sau poate care ati mai nascut prin cezariana si stiti ce calmante ati primit, ce vi-a recomandat medicul vostru

Gina 34 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui epopeasca

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

Irilac, are 36 de ani, e cu 12 ani mai mare decat mine. Spune ca sterge vasul de toaleta cu spirt dupa fiecare utilizare dar cum o stiu eu pe ea, nu cred ca o face.

Epopeasca, asta da veste buna. Ma gandesc de multe ori, si incerc sa imi fac curaj, ca poate la urmatorul nu o sa mai sufar asa, ca poate nu o sa mai doara, ca poate nu o sa mai fiu la fel de sensibila. Cat despre ceza sunt sigura ca nu o sa fiu lasata sa ma chinui. Lucrez la Medicover si nasc cu ei si tot ei mi-au supravegheat sarcina. Cat am stat internata au avut mare grija de mine(daca nu aveam un sot de care sa imi fie dor nu m-as fi dat externata ). Nu as vrea sa imi traumatizez copilul. Eu sufar si la un control manual "acolo" daramite sa nasc natural. Stiu ca ma ajuta corpul, ca sunt hormoni dar stiu si ca lesin la durere si cel mai mila imi e de stresul pe care il indura piciul la iesire, daca travaliul va dura mai mult de 12 ore (30-40 ore cum am cazuri in familie)

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X


In cazul asta e ok. Nu ma intelege gresit, nu sunt total impotriva cezarienei, dar cred ca o astfel de hotarare trebuie luata in deplina cunostinta de cauza. Imi pare rau ca esti asa sensibila la durere, dar ma bucur sa stiu ca vei fi ingrijita cum trebuie dupa nastere.
Eu voi naste la stat, ca nu am prea avut de ales. Te rog din suflet daca poti sa iti intrebi medicul ce calmante sunt ok dupa cezariana care sa nu afecteze alaptarea (aici nu ma lasa decat cu algocalmin, cunm am mai spus, si ala nu ma ajuta cu mare lucru). Aceeasi rugaminte o am si la celalalte viitoare mamici. Sau poate care ati mai nascut prin cezariana si stiti ce calmante ati primit, ce vi-a recomandat medicul vostru

Gina 34 + Sofia Maria si mami de Andreea Luana



O sa incep cursul prenatal si o sa o intreb pe moasa ce stie de calmante. Tot ea mi-a zis si de uterul iritabil cand i-am zis ca fiind la prima sarcina (ma rog, e a doua dar pe prima am pierdut-o la 7-8 saptamani) l-am simtit pe bebe la 14 saptamani si cateva zile si nu ma credea nimeni . Deci e un om care imi satisface toate curiozitatile si are toate raspunsurile la ea

UM 06-04-2012; DPN 11-01-2013 24+ cu Eduard

In love with my little kid :X

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valicutza spune:

fetele vin cu o veste ,mai e un singur hop si indemnizatia ar putea reveni la normal de la 1 octombrie , zilele astea se decide..deci poate avem noroc

http://stirileprotv.ro/stiri/politic/indemnizatia-de-crestere-a-copilului-ar-putea-reveni-la-85-din-venitul-net-de-la-1-octombrie-2012.html

diseara si noi mergem la doctor sa vedem cum mai stam, ce mai face bebelinul .revin cu vesti ori diseara ori maine dimineata.

va pup


http://lmtf.lilypie.com/2PQCp3.png
34+ de si mami de Dienutza 5 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Am fost la analize azi... 6 fiole de sange. i-am intrebat daca le mai dau si la alti , urina, test de stres (asta cred ca e nou), secretie si ecograf.
La ec iar mi-a decalat data nasteri 5 nov. si cica e micut bb. are doar 2000 gr la 33 sapt.
Si e fetita sigur! abia astept sa o vad pe micuta noastra...
Am discutat si despre nastere. Nici dr asta nu imi recomanda cezariana cica e destul de greu dupa operatie. Am discutat despre epidurala...
o sa-mi cumpar o trusa... desi imi e o frica!

& +33

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tnicoleta spune:

Mena, Gina ma bucur sa sunteti bine si ZEN.

Valicuta, multumim de informatie. Ar fi bine sa revina si la neplafinarea indemnizatiei, ca sa ne putem bucura de copii cat mai mult.

Ela, curaj. De unde iti vine starea asta de frica? Prima data cum ai nascut. A doua nastere se spune ca e mai usoara si dureaza mai putin. Deci relaxeazate, vorbeste cu un cardu medical despre nastere si spuneti temerile. Asta te poate ajuta sa treci peste aceasta stare.

Eu tocmai am aflat o veste nu tocmai placuta. Dar sotul m-a asigurat ca nu e ce pare a fi. Il cred pe cuvant si sper sa nu apara consecinte prea grave.

Nicoleta 27+ Corina

Mergi la inceput