Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mirela, asa-i, eu nu-mi permit bb2 si aveam de ales intre a nu face bebe deloc si a face asa cum pot si eu, cu munca, etc. Poate am gresit cum ar veni si ar fi trebuit sa nu fac bebe daca nu aveam un salariu mare ca sa pot sta 2 ani -sau un an macar, da' ce sa fac si eu, am dorit-o pe Miruna, dar la al doilea nu m-as baga, sa ne stresam toti, inclusiv copilul. Ca acum nu simte, si nici mai incolo, dar cand o vrea una-alta, o tabara, un curs de ceva...ce fac? Lasand la o parte ca daca are nevoie de tratamente (si la noi a mai avut)...sunt scumpe rau, las cate 3-400 lei la farmacie.

Strumfy, le-am comandat de pe amazon.co.uk si le-am depozitat la http://www.directuk.co.uk/ unde platesti 10 lire pe luna de exemplu (mai sunt si tarife pe saptamana, etc. -dupa cum alegi). Si cand strangi tot ce vrei tu, le dai comanda la directuk sa le trimita pe toate si mai dai pe transport ceva bani, iti spun ei cat, in functie de greutate. Eu am iesit f. bine ca pret la 40 kg comandate. Nu prea stiu la alte cantitati.

J.D. cred ca era chestia c-ar fi normale minim 2 mese noaptea pana la 2 luni si apoi probabil macar una, dupa 9 luni. Desigur, vorbim iarasi de medii, care nu se aplica ceas la toata lumea. Ci asa, un punct de vedere medical, sa zicem. Acu' na, sigur ca daca nu se trezeste copilul, nu-l scoli sa manance, aia era in primele zile de la nastere cand puteau face hipoglicemii.

Cristina, si mie mi se rupe sufletul cand tipa mamicile la copii sau ii bruftuluiesc aiurea. Adica pana la urma poti sa simti si nervi daca e, dar sa nu le "dai drumul". Sper sa-mi iasa sa nu tip.

Minimul de 600 ramane 600? Sau iau si eu acolo o jucarie in plus Mirunicii?



mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chitosenia spune:

Buna fetele,

Cu scrisul stau prost dar cu cititul sunt la zi... si daca vreti plansete si vaicareli pentru salvat mentalul ..raspund prezenta.

Eu si sotu avem o pasa foarte proasta ..atat de proasta incat duminica i-am spus soramii ca ma mut acasa inapoi..ea bineinteles era incantata( e omul care ma iubeste cel mai mult pe lume...m-a crescut se simte foarte responsabila pentru mine..si Edu e finutul ei).
Sotul meu traieste in lumea lui care are foarte putine tangente cu realitatea mea... eu sunt la un pas de epuizare si cand i-am atras atentia el mi-a vorbit de "PARTICULARITATI" care il impiedica sa se comporte asa cum ar trebui. Nu e prima oara cand ma gandesc la divort si nu e prima oara cand spun ca de data asta o sa merg pana la capat. Nu imi e frica sa fiu mama singura decat casatorita dar singura langa un om cu particularitati si fara spirit de sacrificiu pentru familie.
Acum jur ca daca nu ar fi oribil cu kinetoterapia m-as muta azi inapoi la mine acasa unde am ajutor si suntem iubiti... kinetoterapeuta lui Edu e la 150 m de unde stau acum ... daca m-as muta as cheltui o avere pe taxiuri si de nesiguranta cu care am circula fara scaun auto mi se zburleste parul...asa ca stau si inghit in sec si sper spre o minune prin care sa ii vina mintea la cap sotului ...sau putere ca sa suport in continuare situatia.
Am sentimentul ca kinetoterapia lui Edu e de durata... kineto nu spune direct dar o simt de cum reactioneaza Edu la exercitii ca nu e multumita de progresul lui... si eu dupa toate gandurile negre pe care le am pe cap cu dezvoltarea lui Edu il mai am acum si pe sotu de zero ajutor ...ba din contra imi creaza zile negre.

In rest ce sa zic Edu iubeste fructele 150-170g..... uraste legumele 40-50g... si laptele il mananca prost...simt ca o iau razna.
Incep trecerea la formula nr.2..treptat...ieri i-am dat primul biberon cu 4 cupe nr.1 si o cupa nr.2 si am iesit la cumparaturi de fructe pt bebe.Edu dormea cand m-am intors nici 20 de min mai tarziu... Edu era la tasu in brate si vomase ceva ...cat nu a stiut sa-mi spuna ...zice ca nu l-a zguduit dar stiu eu ce i-a facut cand am lipsit....ca a fost de la lapte...ca a fost de la sotu care nu stie sa nu-l vanture pe Edu dupa ce a mancat ...asa ca inca un motiv de fericire...dupa 3 luni in care nu am mai vazut voma .... ieri s-a intors teroarea vietii mele.
Are 3 dintisori merge pe al patrulea e acolo la cotitura.

Joi facem si noi vaccinul de 4 luni.... suntem mult intarziati...asta e .Voi ce ati facut la 4 luni Infarix Hib sau Pentaxim?

Acum ca m-am descarcat nervos la voi clar ma simt mai bine...va pup acum ma duc sa imbrac copilul la 17.00 avem ora la kinetoterapie.
Promit sa scriu cu vesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dara, la asta ma gandesc si eu. nu-mi fac griji de hainute sau mancare la bb2. imi fac griji abia cand incepe gradinita, cand constientizeaza ca vrea aia sau ailalta, cand eu o sa spun ca nu as vrea gradi de stat.. sau daca ar fi de stat as opta pt ceva in plus..
copiii sunt rai, egoisti. eu sper sa reusesc sa o educ cumva altfel pe Alexia. sa o invat de ofere, sa imparta, sa nu raneasca pe nimeni cu nimic.. ca poate ea are ceva si vecinul de varsta cu ea nu are.. sa nu-l necajeasca pt asta. in egala masura s-ar intampla altfel.
eu nu m-am gandit ca fac un copil sau deloc. eu ma gandesc daca raman la un copil sau mai fac unul. nici nu ma pot multumi cu putin.. si sa o las sa creasca in virtutea inertiei.
nu-s genul sa cheltui bani aiurea de dragul de a cheltui.. dar unele chiar sunt necesare sau se impun.
acum na, mi s-a parut ca am deranjat cu ceva in postul precedent. sper ca nu.
dia, ma bucur ca e bine la cresa! sa o tineti tot asa!
EDIT: Dana, vad ca te-a lamurit dorinuta deja. pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Mirela, ziceam in sens ca era tarziu pentru mine ca varsta sa ma duc sa caut un job, sa astept sa creasca salariul, ca sa fie conditii propice de facut bebe sa stau ca lumea cu el 1-2 ani. Si atunci se punea problema ce fac, incerc asa, cum sunt pe cont propriu si cu 600 lei sau nu. Ca altfel abia m-a tinut corpul acum pe mine, de-apai mai incolo. Doar la asta ma refeream.

Chito, pai si care sunt particularitatile? Bu ce face? Imi pare rau ca treci si prin asta. Poate kineto vrea prea mult si prea standard? Miruna nu prea sta in fund nesustinuta, de ex., dar nu imi fac griji, poate ar fi util sa mai consulti o parere? Eu stiam ca daca incepi cu Infanrix, la rapel trebuie sa faci tot Infanrix. Adica ori faci Infanrix Hexa (care are Hep B inclusa) si apoi Infanrix IPV-Hib (care nu mai are Hep B inclusa) // ori faci Pentaxim plus Hep B si apoi Pentaxim fara Hep B. Daca le amesteci cred ca nu mai e rapel, ci un fel de alt vaccin. Rapel adica a doua vaccinare cu acelasi vaccin, pentru intarirea imunitatii la chestiile respective.


mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Buna fetele,

La multe lunite Maria, Irina si Tudor Andrei!
Irina daaa... adevarul e ca alea 3 kg se vad de la o posta!!! Femeieeee arati super!!! Ce 3 kg ca zici ca nici n-ai nascut, as vrea eu sa arat ca tine
J.D. felicitari pt actiunea caritabila! Si felicitari pt baietelul prietenei!
Cristina si eu am patit ca tine asta noapte, m-am trezit pe la 3 si asteptam sa se trezeasca piticul si el nimic, a dormit pana dimineata la 7. Sper sa nu-l deochi dar la cum il stiu asta a fost doar o intamplare si revine la programul lui cu treziri . Andi nu se trezeste chiar din ora in ora toata noaptea ca as fi luat-o razna si eu. Programul lui dinainte de maraiala de dintisori era cu o trezire, maxim 2 pe noapte dar de cand cu dintii se trezeste de 3-4 ori.
Bubu e buna ideea cu scos ceasul din camera, cred ca o sa o pun si eu in practica si nu ma mai uit la ceas sa vad cand se trezeste.
Mirela nici la noi nu tine supararea ca nu pot sa stau mult timp fara sa vb cu el si chiar nu rezist sa fim suparati pana a doua zi. Eu am norocul ca daca a stat cu noi in spital cand am nascut in primele zile a trebuit sa schimbe el scutecul si acum cand e acasa doar el il schimba indiferent ca e doar pipi sau nu.
Strumfy succes cu diversificarea si spor la curatenia de toamna!
Dia ma bucur ca a fost bine la cresa, s-o tineti tot asa!
Chito putere multa sa treci peste toate greutatile astea si sa-i vina sotului mintea la cap
Dara nici Andi nu sta inca prea bine in fund si mi-a zis pediatra ca e pe calea cea buna, ca pana la sfarsitul lunii a 7-a ar trebui sa stea singur. Acum il pun mai des numai ca lui nu-i prea place, sta putin si apoi isi indreapta coloana si da sa se intinda. Mai degraba ar sta in picioare decat in fund

Pupici la mamici si strengarei

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Bubu esti draguta, multumesc!
irina nu sunt educatoare dar acesta era visul meu cand eram mica . Zilele astea sotul meu vrea sa cumpere un spatiu comercial si ne gandeam ca daca nu merge inchiriatul sa facem o gradinita , doar ca eu nu am pregatire in domeniu, era doar asa de dragul discutiei.
Dana sa sti ca acum zic ca nu mai fac inca un copil pt ca sunt prea batrana dar asa cum zice Bubu imi place la nebunie bebelusia. Abia astept sa creasca Karina sa ma pot bucura de toate etapele, abia astept sa imi zica "mama" insa asa iubesc corpusorul ei mic si cum sta ghemuita la pieptul meu. Mai nou cand o tin in brate ma ia dupa gat cu mainile si ma strange, nu cred ca este un gest constient dar este super simpatica.
Chito sa sti ca am simtit un nod in gat cand am citit ce ai scris. Imi pare tare rau ca treci prin asta, cred ca as putea sa suport multe, insa sa nu il am alaturi pe sotul meu ar fi ingrozitor. Uneori cand citesc asa ceva ma mai intreb oare eu ce as face si parca nu ma sperie chiar asa tare faptul de a-ti creste singura copilul, insa ar fi tare greu mai ales financiar.
Dara daca se mai intampla sa mai ridicam tonul nu este nici o problema, crezi ca eu nu o sa o fac!
Aseara eram pe geam si o mama tipa la copilul ei ca acesta cazuse cu bicicleta. Si ii tot repeta de ce nu a asculatat-o. Pe copil il durea si nu mai putea pedala dar ea i-a zis ca nu o intereseaza si il tragea cu bicicleta. Mai femeie inteleg ca nu te-a ascultat dar nu poti sa il ajuti un pic sa vezi dc s-a ranit si apoi sa ii mai explici inca o data frumos daca se poate. Ce ii transmiti prin atitudinea ta, ce il inveti! ????
Dia ai dreptate, prin casa mereu gasesti ceva de facut si cred ca as uita in patut .

Nici eu nu imi mai iau telefonul in camera noaptea, ca sa ma uit la ceas pt ca daca vedeam ca este de exemplu 1 si karina se foia tot ziceam, vai oare se trezeste acum, oare mai adorm. Atunci cand da semne ca se trezeste eu trebuie sa fug repede la baie ca stiti ce patesc, imi vine sa fac in timp ce o alaptez nu mai pot sa ma abtin si ma duc asa cu ea la san. Nu ma intrebati cum reusesc ca sunt de rasul lumii.
joi ar trebui sa imi vina meitaiul, abia astept sa il probez cu pitica mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Vroiam sa va mai intreb care este treaba cu DH si DS ca nu am inteles ce abrevieri sunt, cred ca mi-a scapat postul.

ce spuneati ca este bun pt dinti? sa am si eu in casa cand vad ce se tot freaca cu limba sa ii mai dau. Altfel nu am vazut sa se chinuie prea mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

Atunci cand da semne ca se trezeste eu trebuie sa fug repede la baie ca stiti ce patesc, imi vine sa fac in timp ce o alaptez nu mai pot sa ma abtin si ma duc asa cu ea la san. Nu ma intrebati cum reusesc ca sunt de rasul lumii.

Karina fetita noastra draga 07.04.2012



aceeasi problema o am si eu si cand da semne de trezire fug repede la baie

Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Cristina,

DH pe forumuri: "dear hubby." Less common: "dear husband," "dearest h*," "darling h*."

DS era un fel de traducere - dragul de sot.




mami de Miruna Sanziana (02.04.2012)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

am inteles dara, multumesc

Mergi la inceput