Strengari de Martie - Aprilie 2012 - 19

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Mersi mult, Annadisi, vorba ta.. practic nu se schimba mare lucru..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kovacsc spune:

Daniela si eu am ras la faza cu "coloana oficiala".

Dana sa sti ca nici eu nu as avea mila cu unele mame din pacate tin in mine dar vai ce as intra in parul lor. De fooooarte multi ani ma chinui cu sentimentul asta. Mor de inima cand vad pe strada cum tipa la ei din nimic, copilul pune o simpla intrebare si ea "taci din gura", se lovesc saracii la joaca si mai si urla la ei sau le trage una la fund de parca noi ca adulti nu mai cadem din picioare. Nu ma mai sensibiliza o mama emotionata ca va avea un bebe, pt ca stiam ca entuziasmul dureaza putin si apoi incepe nebunia se comporta cu el de parca nu il mai suporta. Rar am vazut parinti exemplari si imi pare rau ca nu i-am felicitat. Se vede cand un copil este crescut cu iubire si respect si unul la care se tipa si i se atrage atentia din orice. Uneori imi este asa mila de unii copii ca as vrea sa fiu mama fiecaruia macar pt o zi sa il pot alina si sa il asigur ca este iubit si inteles.
Dar sa sti ca ma straduiesc sa le inteleg pe toate si sa nu mai judec pe nimeni, pt ca nu sti ce este intr-o familie, ce neajunsuri sunt si alte probleme si stresul zilnic te face sa nu mai fi asa cum ti-ai dori. Dar nu imi iese de fiecare data.

Ioana vrei sa ne ti in suspans?!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J.D. spune:

Dara, zisesei ca ai citit undeva de mesele de noapte scoase la 9 luni parca. Nici nu mai stiu. Cred ca vorbesc aiurea. Scuze. Am inteles ca Mirunei ii este mai bine daca urmeaza un anumit program si intr/un fel e mai usor cu aceasta obisnuinta pentru mai tarziu.

Dana, . Eu am vrut sa spun doar ca nu "trebuie" sa facem anumite chestii pentru ca asa e "normal", "se recomanda", etc. Ne ghidam dupa instinct, copil, etc. Nu vreau sa judec pe nimeni, nu e treaba mea cat alapteaza fiecare, sau cate mese de friptura dau copilului. Eu fiind la al doilea copil vad lucrurile altfel si as fi vrut sa stiu atunci ce stiu acum. Atat.

Cristina, faceai fata si in cazul in care Karina s/ar fi trezit de multe ori pe noapte. Iti dai seama ca si eu as fri vrut sa dorm noptile neintrerupt, dar deocamdata nu se poate.

Miha, sunt si pe DC campanii dar cum a spus si Dara spitalele au nevoie de hainute.

Si aici sunt necesare donatii pentru ca nu se primesc destui bani cred. Nu am apucat sa merg in orfelinat dar din ce se vede arata mult mai bine decat cele din ro. Cel putin cum erau acum multi ani cand eram eu in liceu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburuza1979 spune:

Cristina ma unge la suflet ficare cuvintel care il scrii legat de mamicitie si bebelusheala! esti de admirat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Dana, si acum poti sta 2 ani cu 75% din net, dar cu un maximum de 1200 ron. tu probabil ai optat pt 1 an sa iei 75% dar depasesti 1200 lunar. poti ajunge acum pana la 3200 ron.
daca te intorci la munca mai devreme de 1 an (implinirea varstei de 1 an a copilului), beneficiezi si de cei 500 ron de la stat pana cand copilul implineste 2 ani. asta probabil stii deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia_tm spune:

Am revenit de la cresa - cand am ajuns bebelina era plangacila...trebuia schimbata; cum a scapat de scutecul murdar (si hainutele murdare, ca la noi frecvent asa e stilul...debordeaza) a devenit zambilici.
Am inteles ca a fost totul ok azi ...acum doarme linistita.
Sper sa fie ok si maine...si de luni incolo.

Ca fapt divers sa scriu si planul de diversificare primit de la pediatra noastra (pe care recunosc ca nu l-am respectat intru totul):
- aprox 6 luni: o masa de legume (150-200g legume+50-75g cartofi, gatite pe aburi sau la microunde +1-2lg. ulei vegetal) - NU rosii, spanac, ceapa, ardei, telina, varza, ciuperci;
- aprox 7 luni - o a doua masa de laptic se inlocuieste cu fructe (de sezon) NU fructe rosii, fructe exotice, citrice;
- 8 luni : 15-30g carne slaba adaugata la masa de legume
- 9 luni: peste slab (NU somon, ton etc.) si galbenus de ou - 1 data pe saptamana, in loc de carnita; se poate introduce glutenul, precum si orezul.
- 1an: albus de ou, fructe rosii si legumele interzise inainte;
- 2 ani: sare, mezeluri, dulciuri, legume crude

Ca parere personala...nu vad problema cu spanacul, rosiile si ardeii (fara pielita si samburi); nu vad de ce sa astept pana la 9 luni pentru a introduce orezul; prefer legume fierte decat la microunde.
Probabil vom introduce glutenul inainte de 9 luni ... cu siguranta nu asteptma 2 ani pentru legume crude (deja i-am dat uneori rosie...bine, nu multa, dar daca noi mancam si se uita cu pofta la noi, ii dau si ei un pic de miez sa guste)

Nu zice nimic de lactate, nici de cereale ...aici cerealele pentru bebe sunt vazute ca un fel de desert - a se consuma cu moderatie, ca si dulciurile la copii mai mari.

Kovacs, aparent suna bine un bebe care doarme noaptea, sta cuminte toata ziua ... dar daca te gandesti mai bine ar fi prea monoton ...si daca nu ne-ar chema bebe cu insistenta, poate de multe ori am fi tentate sa ne luam cu una cu alta si sa petrecem prea putin timp cu bebe (pentru ca apoi sa ne intrebam cand au crescut asa de repede si sa vrem sa dam timpul inapoi).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happylica spune:

Alexia e mai bine. e tot pe tratament ca inca tuseste si are secretii nazale. oricum, e spre bine. ieri si azi am aspirat-o doar dimineata si seara.. fata de duminica de 5-6 ori ca nu putea respira.
in functie de cum se simte, face tratament 5 sau 7 zile
azi e vioaie, se joaca, chiuie, topaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Citat:
citat din mesajul lui kovacsc

Daniela si eu am ras la faza cu "coloana oficiala".

Dana sa sti ca nici eu nu as avea mila cu unele mame din pacate tin in mine dar vai ce as intra in parul lor. De fooooarte multi ani ma chinui cu sentimentul asta. Mor de inima cand vad pe strada cum tipa la ei din nimic, copilul pune o simpla intrebare si ea "taci din gura", se lovesc saracii la joaca si mai si urla la ei sau le trage una la fund de parca noi ca adulti nu mai cadem din picioare. Nu ma mai sensibiliza o mama emotionata ca va avea un bebe, pt ca stiam ca entuziasmul dureaza putin si apoi incepe nebunia se comporta cu el de parca nu il mai suporta. Rar am vazut parinti exemplari si imi pare rau ca nu i-am felicitat. Se vede cand un copil este crescut cu iubire si respect si unul la care se tipa si i se atrage atentia din orice. Uneori imi este asa mila de unii copii ca as vrea sa fiu mama fiecaruia macar pt o zi sa il pot alina si sa il asigur ca este iubit si inteles.
Dar sa sti ca ma straduiesc sa le inteleg pe toate si sa nu mai judec pe nimeni, pt ca nu sti ce este intr-o familie, ce neajunsuri sunt si alte probleme si stresul zilnic te face sa nu mai fi asa cum ti-ai dori. Dar nu imi iese de fiecare data.

Ioana vrei sa ne ti in suspans?!!!

Karina fetita noastra draga 07.04.2012






tu ar trebui sa te faci educatoare daca nu esti deja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Happy, mersi de lamuriri, insa daca nu ma duce, nu ma duce.. n-am ce-i face, asa ca rabda-ma, rogu-te, inca putin.
Carevasazica, daca am optat un an, pot sa stau 2 si in al doilea primesc 3200? In loc de 1200? Adica asta e plafonul acum?
Cand am intrat in CIC eu stiam asa: daca stai 2 ani, primesti 600/luna dimp de 2 ani. Daca optezi pt 1an, primesti 3400 in primul an si daca dupa aia vrei sa mai stai, nu mai primesti nimic in al doilea.
Scuze daca-s tare de cap

Cristina, tu sa tot faci copii :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Dana, daca alegeai 2 ani, primeai 75% din venit, dar poti sa iei maxim 1200 si minim 600. Daca ai ales sa stai 1 an, primesti acelasi procent de 75%, dar maxim 3200 si minim 600. Daca insa ai ales sa stai 1 an si acum vrei sa stai 2 ani, pana la 1 an esti platita cum am scris mai sus insa in al doilea an nu mai esti platita de nimeni


Mergi la inceput