Piersicute de iulie-august 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Seara buna. Nu stiu ce e cu piticul meu, ca tare agitat a fost si azi. I-a descantat mamaie de vreo cateva ori, s-a mai linistit un pic, dar nu de tot. In fine, sper sa treaca repede.

Azi am iesit la terasa. A fost ziua mameu mele si am sarbatorit-o. Dau o felie de tort de mere facut de ea. L-am imbracat pe pici cu costumasul si camasuta de la botez. Am pus poza pe picasa ca de la botez nu apuc sa pun.

Am reusit sa-l si cantaresc/masor. Are 6.650 gr si 67 cm la aprox 3 luni si o sapt.

Biberoanele si mameloanele le spal cu detergent de la nuk si le sterilizez dupa fiecare utilizare, de obicei seara pe toate odata. Pun apa plata in sterilizator ca sa nu depuna calcar si il curat o data pe luna cu solutie sau otet.

Dana mai auzisem eu ceva de sport ca toxinele se elimina in lapte, dar nu eram sigura. Am o bicicleta magnetica acasa dar nu m-a tentat pana acum din lipsa de timp. Poate reusesc niste abdomene ca acu am voie. Am observat ca am pus vreo 600 gr inapoi :((

Ciclu inca nu, si tare bine e fara...

O noapte usoara va doresc, sa ne vedem cu toatele dupa 5 dim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Ada rochiile sunt superbe. Aia cu autobuzul este de-a dreptul mortala. Iar Nectarel este deja un barbatel in toata regula. Pupam baiatul mare. si pe mami cea puternica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Neata, fetelor,
E prea devreme sa va dau un capuccino? bb tocmai a papat si eu bantui pe net, nu am somn. De fapt, nu pot dormi de stres, mi-a bagat dr de familie in cap ca daca lui bb nu i-a aparut inca reactia de la vaccinul bcg trebuie sa il urmarim cu atentie, sa nu cumva sa aiba virusul activ. Dr de familie oricum a tot zis sa facem vaccin din bulgaria si nu din asta din danemarca pt ca sunt pline spitalele de copii cu tbc si cu adenite oribile ca reactie de la vaccinul danez.
Bb nu are nicio reactie pe brat, l 6 sapt de la vacinare, iar sotul meu il tot palpeaza la subbrat si zice ca parca simte nu stiu ce. O sa vina oricum luni pediatra si sper sa ne lmureasca/linisteasca.
Bebelusii vostri au facut reactia? La cat timp dupa vaccin?

Eu oricum m gandeam la tot felul de nenorociri, cum zicea si Ali, fix asta imi lipsea, sa am si motiv sa ma gandesc la ele.

Incerc sa ma mai bag la un pic de somnic. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neaza, vreti cafea sau mai dormiti?

Iuli vaccinul coace dupa ceva timp, posibil si spre 2 luni. La al meu asa s-a intamplat si inca mai e putin rosu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Neatza !
Nici la Tudor inca nu a aparut nici o reatie si are deja 2 luni. Pediatra ne-a zis sa-l urmarim insa nu mi-a dat detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Buna dimineata.
Sunt odihnita pentru ca micuta mea a dormit super. Dupa baie a adormit la 21.30 si s-a mai trezit la 3.30. Nu mi-a venit sa cred. A papat, s-a mai trezit pe la 6.30 si acum doarme iar. Parca a mancat un pic mai putin, dar nu semnificativ.
Nici Aurorei nu i-a aparut reactie la vaccin. Eu stiam ca daca nu apare trebuie repetat. M-ati cam speriat cu chestia cu virusul activ.
O zi frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Neata !

Porumbitza : din acest motiv eu evit sa ma duc singura prin parc cu fetele , imi ajunge alergatul prin casa , sa ne vezi cand ne jucam de-a vrajitoarea cea rea ... eu cu Natalia in brate ( cica e ajutorul meu ) o caut pe Sofia prin casa ca sa o iau la o repriza de gadilit , sau cand jucam fotbal, sau cu balonul in trei ... super distractie .

Ieri mi-au dormit mandrele, una de la ora 20 si una de la ora 20:30 ; La ora 21 parca ne plictiseam deja si am zis ca ar fi cazul sa profitam si sa facem nistre acrobatii ca momente dintr-aastea sunt rare .

Roxipuy : eu proba de kk stiu ca se poate pastra la frigider maxim 12 ore .

Carmen : crize dintr-astea de plans face pitica mea cand e foarte obosita. In timpul zilei doarme destul de putin, mai mult dimineata, dupa-amiaza mai putin si in unele seri pe la ora 20 se pune pe racnit, se potoleste daca o pun in pat sa doarma iar eu stau lungita in pat langa dansa ca sa se alimenteze , sa nu o culc cu stomacelul gol .
mamei tale.

Mai am de slabit 3 kg, trebuie sa ma ambitionez si eu si sa renunt momentan la ... dulciuri .
Rufele fetelor le spal separat, la 40 de grade , cu detergent obisnuit si balsam pentru bebe, folosesc programul lung. Nu le calc , nu stau bine la capitolul timp . Saptamana asta am de facut curatenie , spalat geamuri, perdele ... pregatim casa pentru botezul de saptamana viitoare , si ne-am scos asa si cu curatenia de toamna .

Iuli : reactia la vaccin am avut-o cam in jurul a doua luni, eu stiam ca daca nu e nici o reactie inseamna ca nu a fost bun vaccinul si trebuie refacut ! Habar nu am din ce tara a fost vaccinul, la facut la clinica, nu am intrebat, nu m-am uitat in carnetul de vaccinari sa vad ce scrie.

Cu sportul ... desi eram foarte hotarata sa incep odata cu gradinita Sofiei, nu am ajuns inca .... din ce a patit Daconst ma intreb daca sa mai incerc sau mai bine nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Buna dimineata.
Carmen eu vreau un capucino azi. A dormi bebe de la 22,30'la 3,10 si apoi de la 4 la 7.

Nici la noi nu a aparut reactia la vaccin.

Aruba de un timp si eu stagnez cu kg.dar si mananc dulciuri si paine, de luna viitoare încep cu cate o sedinta de masaj.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Desi am dormit ca o scrofita de la ora 22 la ora 7 dimineata, desi eram trezita de cel putin 15 minute ca o alaptam pe Natalia, cand m-am dus cu Sofia la baie, in loc sa ii pun capacul de copiii pe wc, iau olita si incercam sa o aranjez pe wc-ul nostru si nici macar nu imi dadeam seama de ce nu se potriveste , pana nu a insistat Sofia ca "nu ala mami, nu ala" ; pe cuvant daca imi dadeam seama ce fac ... si ma mai ia si sotul la misto ca daca sunt asa de oarba ar trebui sa nu ma mai dau jos din pat fara ochelari .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns r_ocsy spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria0408


Rocsy ti-am urmat sfatul si dupa prima trezire l-am culcat pe burta, a dormit 3 ore neintors


Mami de doi leuti - Ana si Silviu


Deci functioneaza ?

Mergi la inceput