Piersicute de iulie-august 2012 (4)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, puseele de crestere pe langa apetitul ridicat includ si somn mai mult? incerc sa inteleg de ce ai mei dorm mai mult in ultimele zile.
reiau intrebarea cu nr la incaltaminte: de unde stim ce nr trebuie sa luam la incaltamintea bb-ilor?
multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Dana - cateva ore.

Balanta - eu umblu cu centimetrul dupa mine, asa cumpar incaltaminte, masor talpa si apoi masor interior papucului la care mai adaug 0.5-1 cm
Cred ca acum au marimea 16-17, mai mica nu cred ca exista.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura32 spune:

Porumbita , ti-am raspuns la PM , scuze de intarziere

Mami de Andrei ( 3 Iulie 2012)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

fetelor, puseele de crestere pe langa apetitul ridicat includ si somn mai mult? incerc sa inteleg de ce ai mei dorm mai mult in ultimele zile.


eu nu am asociat dar tot ce se poate

Citat:

reiau intrebarea cu nr la incaltaminte: de unde stim ce nr trebuie sa luam la incaltamintea bb-ilor?
multumesc anticipat!


de gemeni (iulie 2012) si de ingeras (august 2010)




ii desenez urma talpii pe o foaie, decupez si and cumapr bag talpa decupata in interior sa vad cat de bine sta

si dc are piciorul "gras"/lat ma asigur ca incaltaminea e cu arici su sau cu deschideri laterale ca sa intre piciorul usor

laura ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Balanta, eu am asociat somnul cu puseele de crestere. Am intrebat neonatoloaga si asa este. Nu intelegeam ce se intampla cu bb, la mese incepe dintr-o data sa planga f tare sivse linisteste doar daca il las sa doarma. De vreo sapt mansnca mai putin, dar doarme mult mai mult si ia in greutate in acelasi ritm. Dr a zis ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

Citat:
citat din mesajul lui Viairo

Am inceput sa folosesc manduca, merita toti banii, in carucior scanceste des, in manduca chiar daca e infometat e cuminte, sta cu orele.



pt iesiri scurte (pana la chiosc/cumparat paine etc ) folosesc slingul insa pt timp indelungat/drum lung manduca rules

dc aveti de gand sa luati da nu sunteti convise va las sa cititi

http://extraordinarybabyshoppe.blogspot.ro/2009/08/product-comparison-ergo-vs-manduca.html

https://buxtonbaby.com.au/news/2011/05/manduca-versus-ergo-the-best-baby-carrier-is/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Balanta, eu folosesc detergent de vase Fairy inainte de sterilizare si e ok.
Tu cand mergi cu BB-ii ii iei cu tine in masina singura? Adica nu mai vine cu tine si sotul sau altcineva? Mie mi-e teama sa o pun in scoica si sa stea singura in spate si eu sa conduc....desi asa m-as descurca mult mai bine mai ales cand nu e mama cu noi.


Am o intrebare

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

ali, stai linistita, ca nu esti dusa cu capul (referitor la gandurile negre). cred ca mai toate le avem. si pe mine ma napadesc uneori, dar incerc sa imi revin rapid.
pt problemele cu spatele cred ca ar trebui sa mergi la un reumatolog.
roxy, imi imaginez cat esti de panicata din cauza scaunului cu sange. fa coprocultura aia cat mai curand.
fleur, multa sanatate iti doresc! am avut si eu mai demult niste dureri de articulatii si mi s-au parut cumplite.

eu hainutele lor le spal separat de ale noaste si le calc. probabil ca pana la un an am sa le tot spal separat si calc. le spal la 40 de grade, cu persil sensitive (in maternitate le spalau cu asta).

si eu ii iau pe bebelusi peste tot cu mine: la piata, la banca, la farmacie, la magazin, etc.bine ca am fost inspirata si am luat carut gen trenulet ca daca luam unul din ala cu bb-ii pozitionati unul langa altul, nu as fi incaput in multe locuri.

pt fetele care folosesc biberoane/pompe: cu ce le curatati inainte de sterilizare? eu cu detergent special de la nuk, dar mi s-a cam luat sa dau 21 de lei pe o sticla mica. le-as spala cu detergent de vase (in maternitate le spalau cu fairy inainte de a le steriliza). le spala vreuna din voi cu detergent de vase?


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ioana, eu conduc singura, cu Eric in scoica pe bancheta din spate, pe diagonala fata de mine.
Am o oglinda retrovizoare fixata deasupra scoicii si urmaresc in retrovizorul meu ce face.
Pana acum nu a fost nici o problema, mai mereu doarme in scoica.

**************************
Mami de Eric Ioan (21.06.2012)

Cine-ti saruta genele-n somn,
Si cine-i acolo cand ingerii dorm?
Toate zanele bune sa te ocroteasca,
Toate florile campului sa te infloreasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ioana, la noi pe bancheta din spate nu mai incape nimeni, ca avem scaune de bb-i de la 0+ luni, nu scoici si scaunele astea ocupa f mult spatiu. asa ca ori de sunt singura in masina, ori cu cineva, pt bb-i e totuna, ca ei stau singuri in spate si nu sunt deloc in campul nostru vizual. stau acolo prinsi in centuri si cam atata. insa am facut cu ei n drumuri si a fost super ok, nu s-a intamplat niciodata ceva aiurea (ei cam dorm in masina).
ideea lui fleur cu oglinda retrovizoare este buna.
sunt sigura ca multe fete pleaca singure cu bb-ii < 6 luni in masina si este ok.


multumesc, fetelor, pt raspunsurile referitoare la puseurile de crestere si masura la incaltaminte.
ai mei de doua zile dorm ca valiza in gara (ieri mi-a fost si mila sa ii scol ca sa ii scot afara, asa de profund dormeau - eu dupa fiecare masa ii puneam, ca de obicei, sa ragaie la mine pe umar, iar ei adormeau in secunda doi ). oricum, a fost f bine ca au dormit mult doua zlle, ca mi-am mai facut si eu din treburi plus ca m-am mai odihnit; si cred ca si pt ei este bine ca au bagat mult somn, ca in ultima perioada, f putin mai dormeau ziua. de mancat, de vreo saptamana au trecut la 130-135 ml lapte per masa; eric uneori (la anumite mese) are tendinta de a manca mai putin, dar ma tin de capul lui sa manance - il aburesc cu fel si fel de povesti pana mananca obisnuita cantitate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Neatza. Sper ca ati avut o noapte linistita. Dau eu cafea, capucino, ceai, ce vreti.

Noi ne-am trezit la 7.10 azi...vad ca isi muta ora din ce in ce mai mult. Insa eu m-am trezit la 2.45 si am bagat pompa ca deja de la 22.00 la 7 sunt prea multe ore in care stau cu sanii plini si am constatat ca incepe sa scada productia de lapte. Asa ca degeaba beau tone de ceai si cutii de galafor dc nu si scot laptic. In plus, piticul a mai rarit mesele. Am scos aseara dupa ce a mancat el (mai mult a dormit) inca vreo 60 ml, iar azi-noapte vreo 90.

Balanta eu deocamdata ii iau dupa ochi. Dar au dreptate fetele, ca asa facea si mama. Sau poti sa iei un betisor si sa faci manevra cu piciorul si masurat interiorul.

Multumesc fetele pt complimente si urari. Am sarbatorit-o pe maie imbracat in ginerel

Mergi la inceput