Licurici gradinari - ianuarie-februarie 2009 (170)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Revin ca am mai citit si cateva pagini din urma.

Marius sufla nasul, nu stiu cum l-am invatat, stiu doar ca face asta de multa vreme. In caz de raceli mai puternice mai bag si aspiratorul alternativ cu suflatul.
La gradinita nu prea doarme si prin urmare cand vine acasa e mai mult decat mofturos, nu ma pot intelege nicicum cu el. Nu vrea sa invete poezii, cantecele si prin urmare nu stie nimic. As minti sa zic ca nu imi fac griji. Pe de alta parte vad ca anumite amanunte le tine foarte bine minte. De genul: tura asta cand am mers la ai nostri ne-a aratat in satul vecin unde a fost el la doctor cu bunica acum vreo 5 luni.
Cred ca din noiembrie o sa caut si un logopoed. Vorbeste stalcit rau si scurtat, poate e si vina mea si trebuia sa caut mai devreme sa il vada cineva. Acum la gradinita face si germana si engleza si el nu stie sa vorbeasca in romana deci ce asteptari sa mai am cu astea.

Acum il pasioneaza la maxim mersul in 4 labe sa il faca pe Bogdan sa fuga dupa el. Daca ii zic ca are pantalonii buni pe el (de exemplu cand era imbracat de botez) ma pune sa il las in chiloti. Mai bea din laptele lui Bogdan, fara biberon evident.
Cand mergeam in vizite undeva era mai retinut, mai cuminte. Acum zici ca e un tatar, nu asculta deloc si trebuie neaparat sa il bage toti in seama.

La botezul din week-end m-a pus sa dansez de la 9 si pana la 2 cu el. Am scapat din cand in cand ca se ducea la unchiul lui. Evident ca n-am putut dansa nici cu sotul, nici cu varul meu sau altcineva pana nu s-a culcat si el. La gradinita il inscrisesem la optionalul de pictura ca nu il pasiona deloc dansul dar incep sa ma mai gandesc. Desi aia nu cred ca au sarbe si hore moldovenesti :))

Gata ca am umplut inca un cearceaf pe aici. Ma duc la treburi. Iar fac un tort sa il duc la Viena si ma bate un gand sa ma bag intr-un proiect dar nu am timp si iar o sa ma prinda noptile pana la 3. Sa vedem cum o fi dar am ajuns sa plang de oboseala si epuizare in unele zile si inca nu am inceput serviciul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Paula bine ai revenit ! Am vazut ca ai fost tare ocupata cu tortuletele, sper numai sa ai timp suficient sa-ti continui pasiunea si dupa ce incepi munca.

Rox, habar n-am daca au sau nu alcool, tocmai ce vroiam sa citesc despre ele pe net. Ce naiba sa mai zic ca tot pediatra mi-a recomandat pt Andra si Colostrum-ul si doar stia ca are alergie la PLV ...si eu si mai toanta, l-am cumparat...dar nu-i bai, ca-l inghite Razvi (nu am vazut copil asa care sa inghita toate siropelele din lume, deschide gura si pac...Andra e la polul opus).

Auzisem si eu de echinaceea, dar oricum nu i-am dat lui Razvi pana acum...decat ce era intr-un sirop de tuse folosit de vreo 2 ori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Sper si eu sa am timp sa mai fac si dupa ce incep munca. Deocamdata o sa fiu cu 6 ore si mai e si mama la mine.
In general incerc sa nu rup din timpul cu copiii, adica chiar daca am de facut ceva tot ii duc in parc si apoi sa lucrez. Nu mi se pare corect sa iau din timpul cu ei dar recunosc ca nu se poate chiar deloc.

Imi place ce fac, fac cu pasiune dar ma oboseste peste masura, uneori imi zic ca ma opresc (cand am multe pe cap), cand am 2-3 zile pauza iar ma apuca si uite tot asa.
Acum imi doresc nespus sa ajung la un curs dar toate sunt pe la Cluj, Bucuresti si inca mai alaptez alternativ cu laptele praf asa ca nu pot pleca 2-3 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Paula,mai ia si tu o pauza si mai odihneste-te :)

mai io trag sperante ca or sa asculte si ei pe la 5-6 ani....si astept sa se faca varsta si sa vad daca am sperat aiurea sau nu :)))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Roxana, merci de pont, nu o sa ii dau Echinaceea. Dar propolis si vit. C au voie?

Da, mai e putin si parasim clubul scutecelor...avem licurici mari.


Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Deci ...da, au alcool . Ce au astia frate ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu foarte sincer n-as da niciun extract din ala "ptr imunizare" sub 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Iti dai seama ca nici nu ma gandesc sa-i dau extractele alea acum. Astept intalnirea cu gastro si vedem ce ne mai sfatuieste.

Mersi pentru trasul de maneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Ledi apropo de sperante intreaba pe Roxana cum e sau mai bine nu...ca e bine sa le ai/avem macar pe astea.

Al meu e in stare sa repete si 45 min "Vreau camionul cu 2 masini"..tocmai am experimentat povestea astea acum 3 zile cand n-am vrut sa i-l cumpar. Evident ca pe diferite tonalitati de la urlat, plans, marait, zis incet...etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

las' ca Ledi stie cu ce ma lupt, ca si tine . ca multi altii

deci mai vroiam sa zic ceva, jur ca nu era minciuna.... am uitat, ca numa' adidasi am in cap

revin eu....

Mergi la inceput