Licurici gradinari - ianuarie-februarie 2009 (170)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DarkBendis spune:

Porumbita, sanatate multa la socrul tau!

Crisspy, bravo pentru Razvi, gata cu scutecele

Mister a invatat sa se dezbrace de tricou, desi el cumva si-l da jos invers, deci in loc sa-l dea jos "pe fata", il da jos "peste cap in spate" (if this makes sense ) dar ma rog, se descurca. Deci cu dezbracatul nu are probleme, cu imbracatul cu putin ajutor la bluze iarasi ne descurcam, la fel si cu incaltatul/descaltatul, dar doar incaltari cu arici, sireturi nu avem inca

Multumesc pentru cuvintele frumoase, fetelor, eh, stiti cum e, nu prea am avut de ales - intrasem in hora, trebuia sa joc, mai ales dupa ce ma inscrisesem si platisem afurisitele de examene inca din iarna. Bine ca au trecut!

Sanatate multa la bolnaviori! Si jupanelul e racit, dar asta e, sezonul virusilor, curge nasul, dar altfel vioi-vesel, deci nu ne ingrijoram.
Adaptare buna in continuare la micii gradinari



Dark Bendis
& The Goblin Prince (31.12.2008)

"I dream of wolves. With them I run."
"Ye harm none, do what thou wilt shall be the whole of the Law"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

si Vlad la fel a fost invatat sa isi dea tricoul jos

Porumbita multa sanatate socrului tau :(

Naty ma bucur pentru gradi, lasa ca o sa se invete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

E din ce in ce mai bine, mataie un pic cand o las, apoi gata, cum am inchis poarta se ia cu joaca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Si cand se aduna se aduna. Ieri Bogdan a facut greva foamei, ma rog nu chiar ca a baut ceva lapte dar solide nu a mancat nimic. Azi n-a baut laptele de dimineata dar a mancat ceva fructe.

Marius nu avrut sa mearga la gradinita ca el sta cu bunica acasa, pana la urma l-am convins ca si bunica merge la servici. Aseara am mers si noi la prima sedinta. Oameni multi, fiecare cu ideile lor..pfuuu

Astazi ma duc la fizioterapie pentru evaluare si maine la neurolog. Doctorita de familie zice ca nu e foarte grav dar nici bine nu e. . Obligat fortat trebuie sa imi revin saptamana viitoare ca cel tarziu vineri seara o sa plece mami si raman cu astia mici.
Momentan am inceput sa ma misc un pic mai usor.

Al meu nu stie sa dea bluza jos si greu gasesc un moment sa fie cooperant sa incerce. La gradinita cred ca le sufla cam mult in fund (scuzati de expresie). Azi sau maine ii duce la zoo. Sunt curioasa daca o sa ii placa. La Viena a fost mai mult interesat sa alerge de colo colo si de locul de joaca decat de animale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

paula cum te mai simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Salut,

Porumbita sunt bine. Nu ma mai doare si ma pot misca, merg zilnic la fizio si kineto terapie.
La RMN s-au vazut 2 hernii de disc. Vestea buna e ca nu sunt de operatie dar cica sa nu ridic nici maar copiii, sa fac inot, anual fizioterapie, gimnastica si masaj mereu..din astea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Hello ladies!

Liniste mare pe la noi pe aici, se vede treaba ca toata lumea s-a obisnuit la gradi .

Eu am fost plecata aproape o saptamana in delegatie, la Cannes, am venit aseara racita cobza si plina de bube - probabil de la ceva ce am mancat pe la frantuzi .

Copiii sunt bine, am vorbit in fiecare seara pe Skype . Andruska calare pe laptop ma striga "mama, mama" , Razvi vorbea ce vorbea cu mine dupa care imi spunea ca se duce la usa de la intrare sa vin pe acolo, sa nu mai stau in calculator, ca ma asteapta cu cadouri .

S-a mai obisnuit la gradi, cica ar manca singur, a inceput sa si doarma acolo . Ieri am avut un accident cu pipi la somn, singurul de cand a inceput gradi. Vad ca rezista eroic pana acum, jumatate din grupa lui e racita, el e OK.

Sambata trecuta am fost cu Andruska si i-am facut urmatoarele teste:

1. PROBA DE DIGESTIE
2. ALFA-LACTALBUMINA, BETA-LACTOGLOBULINA, CAZEINA
3. ALIMENTE AMESTEC fx5 (albus de ou, lapte de vaca, peste, grau, arahide, soia)
4. LAPTE PASTEURIZAT,
5. LAPTE DE CAPRA
6. ALIMENTE AMESTEC fx1 (arahide, alune, nuca braziliana, migdala, nuca de cocos)
7. ALIMENTE AMESTEC fx22 (nuca de pecan, caju, fistic, nuca)
8. ANTIGEN GIARDIA

Toate au iesit ok, conform rezultatelor nu are nici o alergie . Avem programare la gastro pe 27 octombrie, insa asa ma mananca sa o incerc cu niste branzica, nici nu va inchipuiti .

fetele si sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bpaula spune:

Crisspy ce tare a fost Razvan cu iesitul din calculator :)). Ma bucur ca au iesit analizele bine si sper sa puteti manca de acum.

Ai mei sunt amandoi mucosi, cred ca e ceva de la gradinita pentru ca saptamana asta nu prea l-am scos pe bebe afara.Eu cand sunt singura nu pot cara caruciorul jos, sus..apoi plec la fizioterapie cand ma intorc pleaca sotul la curs de germana si s-a facut ora 21. Au inceput sa se obisnuiasca si ai mei sa se culce mai repede, mai ales ca Marius nu doarme deloc la gradinita, sta doar in pat.

Bogdan face maine 11 luni, eu mai am 3 saptamani, nici astea intregi si ma duc la munca. Tare as mai sta acasa macar pana la primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Paula pentru strumful mic, sa fie sanatos!

Sambata dupa somnul de dimineata am gasit-o pe Andrusk plina de sange cand s-a trezit. Cred ca i-a curs sange din nas, era plina pe manute si pe fata de sange, perna avea si ea o gramada de sange pe ea. M-am speriat foarte tare! Nu s-a auzit nimic din camera ei, sa planga sau ceva, nu s-a lovit, nu s-a agitat. Probabil a deranjat-o vreun muc si si-a bagat degetele in nas si s-a spart un vas.

Eu am scapat de raceala, insa din pacate i-am pasat-o Andrei care de sambata dupa-amiaza e subfebrila (temperatura creste numai ziua, nu si noaptea), varsa la fiecare masa din cauza secretiilor si de 2 nopti doarme numai pe burta noastra pt ca altfel se inneaca cu secretii. De dimineata era si mai rau, a inceput sa-i curga si nasul si este complet ingrozita de termometru, picaturi in nas, aspirator sau aparatul de aerosoli .

Azi sper sa ajunga pediatrul la noi.

Razvi e inca OK, sper sa nu ia si el.

Sanatate multa tuturor si multi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor
ce liniste saptamana trecuta, ma asteptam sa gasesc capitol nou
Criss, sanatate Andrei!
Paula, aoleu, ce diagnostic frumos ai acolo! musai musai fizio si inot! sa stii ca se vad imbunatatirile. 10 sedinte minim de fizio, pana pe la a 6-a o sa te simti mai rau, apoi se amelioreaza simptomele. poti lua ketoprofen+ mydocalm, dimineata si seara. te mai ajuta putin.
Eva a avut prima boala mai serioasa cat am fost eu plecata, enteroviroza intoarsa, plus faringita si otita.... deci distractie. acum e mai bine. in week end plangea ca ea de ce nu merge la gradi

o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput