'varsare de sange'

'varsare de sange' | Autor: alinuk

Link direct la acest mesaj

recunosc: e un titlu carlig!
Va marturisesc ca mi-as dori sa raspunda acestei provocari cat mai multi dintre voi

La topicul acesta... s-a nascut o idee care mie una mi se pare exceptionala (tb sa mentionez ca are patent 'by Eleni' :)

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=174650&whichpage=5

... o campanie sociala de donare sange combinata cu un 'teambuilding' desprecopii.com


S-au scris la topic detalii despre cum, cine, in ce conditii se poate dona..etc.


Cum vi se pare si ce idei aveti vis a vis de un demers al comunitatii desprecopii.com care ar genera o campanie sociala pe un astfel de demers!?

Putem salva o viata!
Comunitatea desprecopii.com doneaza sange!


ce ziceti?







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Asadar, ar fi necesara stabilirea catorva repere:
data
nume campanie
lista participanti

Iata cateva concluzii dupa un scurt brainstorming cu fetele inimoase de la Umanitare

1. Am putea genera o campanie sociala pe termen scurt, mediu si lung.
Intrucat o persoana poate dona cel mult o data la trei luni, am putea aduce in actualitate tema trimestrial

2. am cautat in calendar si am gasit data de 11 octombrie: "Ziua europeana a parintilor" ... ar reprezenta un moment de start potrivit ca si demers mediatic

3.la numele campaniei si slogan va astept cu idei
ex:
'Bloody days la desprecopii.com'
'Picatura care salveaza vieti'








Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (3 ani) si Teo voinik (5 ani)


De dragul Artei



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mie imi place ideea.
Si vreau sa donez.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marylenac spune:

Imi place foarte mult ideea si vreau sa devin si eu donatoare, am sa va urmaresc sa vad exact unde si cum.

Felicitari oamenilor inimosi de aici !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

o idee : pentru a beneficia de sponsorizare si promovare, puteti inscrie campania in programul "raiffeisen comunitati" pentru anul 2013.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddana spune:

Eu am donat in urma cu doua saptamani, deci pt mine e exclus in octombrie. Dar in afara de asta donez constant si ma inscriu pe lista pentru viitor.
Felicitari pentru initiativa.
Cum suna "STRANGE RANDURILE PENTRU VIATA"?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luisa1983 spune:

Un coleg de munca a avut nevoie de sange (diagnosticat cu pancreatita, nu putea fi operat,avea nevoie de sange 0 RH negativ). Am mers in gasca,nu numai cu aceasta grupa sanguina. Pe langa ce a scris Eleni:,,Te duci cu buletinul, mancat bine de dimineata si odihnit.Ti se iau datele, ti se face carnet, completezi un chestionar, apoi mergi la o consultatie unde ti se iau diverse si esti intrebat niste chestii legate de operatii/calatorii/bla-bla.
Daca esti imediat dupa ciclu, nu e bine sa vii, lasa sa treaca macar 7 zile ca sa nu lesini pe acolo." si sa nu fi luat medicamente cel putin in ultima luna, sa nu fii bolnav , un consult ti se face, fara tatuaje si piercinguri. Unora nu li s-a luat sange. M-au intrebat daca am mancat si ceva dulce, nu stiam ca trebuia asa ca imediat m-am infipt in dulciuri,am avut o motivatie grozava!

Am intalnit multi studenti in acea zi care donau sange benevol .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

eu am certificat de donator, au si trecut 4 luni de la ultima donare de sange, asa ca astept startul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Ca si titlu: Picatura pentru viata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

felicitari pentru initiativa. Am urmarit si topicul anterior.Tot ce pot sa fac... sa mediatizez si eu campania. Din pacate eu cu menoragia mea... nu ma risc sa mai donez si sange.
Stiu ca este f. greu sa obti sange atunci cand ai nevoie urgenta. Si bunicul meu a avut nevoie de sange iar mama s-a dus sa doneze si nu prea a reusit... au tot storso acolo cat de mult au putut... au puso sa bea apa... greu, greu... pana la urma i-au dat "biletul" da' ea tot n-a reusit sa dea cantitatea necesara. In schimb... matusa mea doneaza periodic... si alte pers. din familie au donat cand a fost necesar.



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE

MONICA70 ARE NEVOIE DE NOI

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami

Ca si titlu: Picatura pentru viata.

Alinuk ... titlul ala l-ai pus special ca sa citeasca cat mai multi subiectul ? Ca pe mine m-ai pacalit ... eu intrasem cu sabia scoasa, doar ca nu stiam cu ce echipa sa ma aliniez .

Frumoasa initiativa ...

Mergi la inceput