Fluturasi dragalasi de mar-apr 2011 (20)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-gata, am pus si poze.cam multe, dar le tai eu zilele viitoare si las cateva.sper sa nu ocupe mult tare.si mai sper, sa va placa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Buna dimineatza fetelor. La noi e epidemie de viroza, Vic a lut-o de la gradi si i-a dat-o cu mare drag Ilincai asa ca suntem cu febra, muci , nopti nedormite.

Eu una nu sunt de acord cu ideea ca nu e bine sa te certi in fata copiilor. Mi se pare ca i-ai creste intr-o minciuna, dimpotriva e important sa vada ca chiar daca te certi si -ti vine sa - l omori pe celalalt pana la urma gasesti o cale de comunicare. Oricum eu n-as putea sa ma cert cu sotul fara copiii ca peste tot avem cate unul iar dupa ce se culca ei suntem asa de rupti ca abia mai nimerim drumul spre pat ce sa ne mai certam.

Da Madutza toate cuplurile trec prin asta, dar vezi tu suntem oameni si cu prietenii ne mai certam si cu parintii si cu copii pe care-i iubim atat de mult si pana la urma ne impacam si mergem mai departe. Cearta e furtuna necesara pentru evolutie, dupa fiecare cearta urmata de impacare relatia e mai bogata.

Va pup ca am mult de lucru.

Moni(Monica70) are nevoie de noi! Haideti sa-i fim alaturi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Roxy, daca te inscrii in programul de testare Luna ti-o trimit gratuit, conditia e sa o pastrezi 1 saptamana si apoi sa o trimiti urmatoarei mamici, atat. Nu e rezumata doar la Bucuresti campania de testare.
Eu asa am testat. Apoi am cumparat pana la urma tot Manduca, pt ca asta avea gluga (al meu doarme pe rupte cand e purtat) si in plus gasisem second de la parintii de care ti-am zis, la jumatate de pret.

Nu stiu ce sa zic cu certatul de fata cu copiii. Conteaza si cum te certi. Discutat in contradictoriu, chiar si inflacarat, da, asta e ok, si e stupid intr-adevar sa te ascunzi pe dupa usi si sa pasrezi o imagine falsa de cuplu din filme, care e de acord in mod telepatic cu orice.

Insa daca se ajunge la chiraieli sau jigniri sau plansete....sunt foarte traumatizante pentru copii.

Eu provin dintr-o familie deloc model; ai mei s-au certat si s-au acuzat pana cand n-a mai avut tata cu cine se certa, s-a imbolnavit mama, din epilepsie a dat in Alzheimer. Totusi tin minte clar si acum serile. Imi era groaza cand venea seara. Eram mica si tot ce stiam e ca nu vreau sa se lase intunericul, pentru ca asta echivala cu scandalul. Ma rog, la mine erau probleme care nu exista aici , sper, si sper sa nu le aveti vreodata; alcoolism, depresie, un inceput de boala mentala. Insa e groaznic sa asisti sau sa auzi asa ceva ca si copil.

Mai presus de toate, v-as ruga mult, in numele copilului care nu mai sunt Niciodata sa nu va scapati chiar daca va sta pe limba sa pomeniti de el ca fiind un factor care cauzeaza asta. Cum ar fi "de cand cu coplul asta, nu mai ai timp de nimic" sau mai stiu eu ce. E groaznic sa te simti vinovat si e groaznic sa te simti o greseala in toata existenta ta. Copiii aud, vad, cred.



Grup despre gradinite, crese, bone, scoli pe FB:
https://www.facebook.com/groups/397305800323707/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Hello hello

am scris si ieri cateva randuri dar am inchis din greseala fereastra
Am fost si sunt inca in butoi...din cauza medicilor astia...nu stiu ce decizie voi luam dar in acest moment merg la 2 in paralel
Cel de-al doilea e putin ingrijorat de tensiunea mea care e intre 13 cu 7 si 14 cu 8. si in dimineata asta era 14 cu 8 la 7.30 cand am fost sa-mi recolteze sange pt niste anticorpi. Doctorul meu m-a trimis la cardiologie si mi-am facut programare luni.

fetele cardioloage voi ce spuneti? simnt cateodata ca imi bate inima in gat si imi pocnesc urechile...offf

Cu certurile....toti ne certam sa fim seriosi. ne mai ciondanim si de fata cu teea dar na...asta e viata normala...vorba Innei si a lui somleac. de obicei si eu las de la mine dar in ultima perioada s-a cam obisnuit barbata-miu si asteapta doar eu sa fac primul pas spre impacare...asta nu imi place :( deloc.....


am vauzt pe picassa niste copilasi draguti draguti....

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 16s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

salutari
eu n-am mai reusit sa intru, am probleme pe la servici

ma bucur ca v-ati intalnit, poze n-am reusit sa vad..seara cand ajung acasa pana il iau pe vlad si [pleaca bona se face 8, pana fac mancare, ne mai jucam, mai strang, mai cantam..vine ora de nani..
yvy, parca il recunosc pe vlad cu somnul piticei..bine, asta stiai..ce vroiam sa-ti spun e ca la fel e si acum, cand pica de somn se da jos din pat si se taraste putin pe covor, printre jucarii pana ii fuge somnul..deci efectiv nu vrea sa doarma..iar eu il las in pace, e mult mai bine asa..cand pica pica, cand nu, nu..daca intelegeam asta mai devreme scapam de zdruncinat si leganat in brate pana pe la 1 an si 10 luni..si plansete si nervi
madutza toata lumea are discutii..acum depinde si cat de serios e subiectul..daca sunt nimicuri, maine veti rade
ailed andra e bine, multumim i-a trecut surpinzator de repede, in 2 zile era ca noua..or fi facut minuni homeopatele alea ? oricum o sa le mai pun in practica si altadata..
cami, eu nu sunt de acord cu fetele in privinta bulinelor..de ce sistemul nostru de invatamant e bazat numai pe recompensa/pedeapsa..copii pot performa f bine si fara ele..vlad vine cu buline acasa, lor le da happy face-uri insa niciodata nu stiu exact pt ce le-a primit..pt nimicuri oricum..iar doamnele daca ar fi ceva mai invntive, ar trebui sa gaseasca un motiv "bun " sa dea la fiecare cate o bulina..de ex antonia ar putea primi pt faptul ca ii place la gradi..fiecare din ei sunt buni la ceva, dar nu la toate..nici n-ar avea cum, am trai intr-o lume perfecta..asta parerea mea ar ambitiona-o sa faca si altceva sa mai poata primi buline..in schimb, demoralizarea la copii si nu numai , chair si la adulti e daunatoare..te face sa te simti mic si "rau" si altfel decat ceilalti ..oare asta ar stimula pe cineva spre bine ? pe termen lung zic ca sunt chiar grave problemele..cam asta e parerea mea si sincera sa fiu as sta de vorba cu doamnele de acolo..nu in sensul sa fie cu ea altfel, sa aiba parte de tratament preferential..ci sa nu o demoralizeze, sa incerce sa stimuleze subtil, prin incurajari si nu prin descurajari...uite o chestie buna care am vazut-l la gradi lui vlad este ca niciodata n-am vazut buline "negative"..probabil ca sunt doar pozitive si ori le primesti ori ba..evident ca au si ei un fel de pedeapsa atunci cand au facut o prostie, care doare foarte f rau dupa spusele lui vlad si anume stau intr-un anumit loc pe scari..n-as putea spune ca sunt 100 la suta de acord nici cu asta, dar asta e, se apre ca trebuie sa existe si o pedeapsa..

va pup si mai revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

alexina, eu stiu doar ca e periculoasa tensiunea in sarcina..ai grija. sa fie bine.
mada acum am citti la zi..hmm, copii sunt subiectul..am trecut prin asta, cert este ca o singura data serios..noi nu suntem genul care tipam unul la altul pana ne racorim, ci se asterne linistea si uneori e mai rau asa, ne-existand comunicare cam greu sa te impaci..pana la urma am discutat, am facut ambii compromisuri in idei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neatza, mamici!


Roxy o s-o mai alaptez pentru ca are intoleranta la lactoza si n-am chef sa cumpar LP complet delactozat, e scump, sunt bani dati aiurea pentru ca nu vad rostul daca am marca proprie

Miki si eu o las acum pe L pana pica, dar uneori e foarte foarte obosita si totusi nu vrea sa pice si pe deasupra mai face si scandal; adica nu vrea sa faca nani, dar urla cat o tin plamanii

Alexina eu zic sa incepi sa tii regim desodat, adica fara sare; asta inseamna fara sare adaugata suplimentar in mancarea preparata de tine acasa, fara mezeluri/branzeturi/patiserie si orice alte chestii din comert pentru ca toate au adaos de sare, paine fara sare, fara apa minerala/plata (sau daca nu bei apa de la robinet poti sa iei apa plata Dorna, are concentratia de sodiu cea mai mica, dar nu apa minerala, pentru ca toate au sodiu mult); evident fara muraturi/saramuri etc...; deci ideea principala este fara sare, ca un regim pe care-l tine un bolnav de inima; o sa fie cam anost gustul alimentelor fara sare, dar gasesti tu cu ce sa le condimentezi (piper/boia/ienibahar/alte ierburi aromate); ia-ti un tensiometru si masoara-ti zilnic tensiunea arteriala dimineata si seara si noteaz-o intr-un carnetel; scopul este sa nu depaseasca 150/90 mmHg; daca reusesti sa o tii sub valoarea asta cu dieta e perfect; daca nu, atunci probabil ai nevoie si de medicatie (sa speram ca nu va fi cazul); oricum regimul e ff important, asa ca tine-te de el ca sa nu fie probleme si sa nu fie nevoie de tratament!
Am o prietena care a avut tensiunea arteriala peste limita cam toata sarcina si nu a respectat nicio dieta (a fost cam inconstienta), facea pusee de tensiune de pana la 210/110 mmHg (cu ameteli mari, palpitatii, dureri de cap si stare de lesin, dar primul semn era mereu ameteala) si ma suna mereu dupa ce le facea (nu stiu de ce pentru ca, nici dieta n-a tinut, nici tratament n-a luat); a facut vreo 4 astfel de pusee, toate dupa primul trimestru de sarcina si cand l-a facut pe ultimul si-a sunat doctorul pentru ca se simtea f f rau si i-a facut cezariana de urgenta; si ea si bebe au fost Ok, dar repet a fost foarte inconstienta (eu i-am zis sa schimbe doctorul, ca cica nu-i recomandase nimic, dar nici pe mine nu m-a ascultat,doar eram pe meserie, parca era nebuna).
Deci relax si ia-ti tensiometru ca sa-l ai mereu la indemana si daca te simti mai ciudat (ametita/lesinata etc) iti masori repede tensiunea sa vezi ce si cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

noi am fost vagaboande, am plecat dimi si acum am ajuns,
ina baby bjornul nu-l mai folosesc din pimavara si-l foloseam doar cat o luam pe Maria de la scoala ca al doilea autobuz era gen maxi-taxi si n-aveam loc cu carutul... a mea nu doarme in brate si nici nu-i place ea vrea ori pe jos ori in carutz
fetele eu de certat nu pot sa ma cert cu al meu... ca el daca nu-i convine ceva incepe sa taca....dar si eu sunt de parere ca nu tb sa te ascunzi daca nu tipi...pe mine ma amuza ca dupa o discutie in contradictoriu de multe ori Maria vien si-mi comenteaza parerea ei despre subiect, d emulte ori gandeste ca mine
somleac sanatate!
viss ce tare ai fost cu lipitul de saltea... am si eu unul din asta cu arici la saltea
miki cum a fost la turci?
roxy pup
viss, de abia astept sa vad pozicile
alexina fa ce ti-a zis yvysi bea apa multa si lichide, ceai de macese...e bun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

'Neatza, mamici!


Roxy o s-o mai alaptez pentru ca are intoleranta la lactoza si n-am chef sa cumpar LP complet delactozat, e scump, sunt bani dati aiurea pentru ca nu vad rostul daca am marca proprie

Miki si eu o las acum pe L pana pica, dar uneori e foarte foarte obosita si totusi nu vrea sa pice si pe deasupra mai face si scandal; adica nu vrea sa faca nani, dar urla cat o tin plamanii

Alexina eu zic sa incepi sa tii regim desodat, adica fara sare; asta inseamna fara sare adaugata suplimentar in mancarea preparata de tine acasa, fara mezeluri/branzeturi/patiserie si orice alte chestii din comert pentru ca toate au adaos de sare, paine fara sare, fara apa minerala/plata (sau daca nu bei apa de la robinet poti sa iei apa plata Dorna, are concentratia de sodiu cea mai mica, dar nu apa minerala, pentru ca toate au sodiu mult); evident fara muraturi/saramuri etc...; deci ideea principala este fara sare, ca un regim pe care-l tine un bolnav de inima; o sa fie cam anost gustul alimentelor fara sare, dar gasesti tu cu ce sa le condimentezi (piper/boia/ienibahar/alte ierburi aromate); ia-ti un tensiometru si masoara-ti zilnic tensiunea arteriala dimineata si seara si noteaz-o intr-un carnetel; scopul este sa nu depaseasca 150/90 mmHg; daca reusesti sa o tii sub valoarea asta cu dieta e perfect; daca nu, atunci probabil ai nevoie si de medicatie (sa speram ca nu va fi cazul); oricum regimul e ff important, asa ca tine-te de el ca sa nu fie probleme si sa nu fie nevoie de tratament!
Am o prietena care a avut tensiunea arteriala peste limita cam toata sarcina si nu a respectat nicio dieta (a fost cam inconstienta), facea pusee de tensiune de pana la 210/110 mmHg (cu ameteli mari, palpitatii, dureri de cap si stare de lesin, dar primul semn era mereu ameteala) si ma suna mereu dupa ce le facea (nu stiu de ce pentru ca, nici dieta n-a tinut, nici tratament n-a luat); a facut vreo 4 astfel de pusee, toate dupa primul trimestru de sarcina si cand l-a facut pe ultimul si-a sunat doctorul pentru ca se simtea f f rau si i-a facut cezariana de urgenta; si ea si bebe au fost Ok, dar repet a fost foarte inconstienta (eu i-am zis sa schimbe doctorul, ca cica nu-i recomandase nimic, dar nici pe mine nu m-a ascultat,doar eram pe meserie, parca era nebuna).
Deci relax si ia-ti tensiometru ca sa-l ai mereu la indemana si daca te simti mai ciudat (ametita/lesinata etc) iti masori repede tensiunea sa vezi ce si cum!




Mersi din suflet pt raspuns. o sa incerc sa imi schimb regimul insa treptat. Pt mine sare e Ai f mare dreptate.

Am tensiometru acasa si o sa mi-o verific des.
Am reusit sa imi iau sapt viitoare concediu medical
Luni ma duc si la un consult cardiologic..
Nu vreua sa fiu inconstienta

te puuuup

Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 16s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

ailed- imi iau si ceai de macese! mersi de sfat!
in ultimile zile beau f multa apa....mi-e sete rau...e si cald la mine la birou



Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011) si 16s

Mergi la inceput