Cacealmaua lui DDiaconescu

Cacealmaua lui DDiaconescu | Autor: desprecopii

Link direct la acest mesaj

E aberant si fara precendent. DD a castigat la licitatie un ditamai combinatul chimic din Romania angajandu-se sa plateasca 43 de milioane de euro. Eu una ma intreb cum a putut fi luat in serios acest individ ??? Orice nebun care sustine ca participa la o licitatie publica, este luat in seama?

incredibil!


http://www.evz.ro/detalii/stiri/Este-vineri-cu-noroc-pentru-Oltchim-1001776.html

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Desigur, daca ar fi castigat, pe modelul incetatenit la noi de 20 de ani incoace si care a pus economis pe butuci, ofertantul PCC, cu cele 9 mil. EUR ar fi spulberat datoriile uriase ale Combinatului si ar fi fluturat steagul pe cele 34% de actiuni( obtinute cum si cu cat?) care s-ar fi marit prin aceeasi inginerie prin care au ajuns atatea.
Din cat am inteles eu urmarind toate canalele inclusiv antenele, golania din privatizare s-ar putea sa fi ajuns la apus.
Ca DD avea o fata din care puteai sa intelegi ca se astepta mai curand sa piarda si nu sa castige, asta este alta poveste.
Ce emisiuni ieseau daca pierdea si cum ii freca el pe impricinati!

Ia sa vedem de ce este in starte ca joaca o carte mare si mai ales cum vor actiona in continuare aceia care l-au bagat la inaintare!

Dar sa va vad ce mai ziceti daca omu' va demonstra ca a fost sincer implicat si a jucat pe Piata un joc tare!
Va castiga enorm atat politic cat si financiar!
Oltchimul va fi o piatra de hotar!
Daca se va gasi cineva care sa salveze miile de salariati si o intreprindere care se pare ca este profitabila daca este pe maini bune, apoi acela va instaura un precedent de la care golaniile practicate pana acum cu privatizarile, nu vor mai putea sa fie acceptate in Romania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Mai, eu nu mai inteleg nimic. Sincer.
Sunt aproape 45 milioane si trebuie platiti pana marti-ultimul termen.
Adica vom afla repede.
Daca nu da banii, Diaconescu pierde doar o suta si ceva de mii, insa si aici este o chestie: pana la sfarsitul lunii august, garantia era de aproape 8 milioane, adica daca castigai si nu dadeai banii, pierdeai 8 milioane. Cine a avut interesul sa scada acea garantie in halul asta?

Dar daca da banii, naiba stie de unde, capitalul de imagine este fantastic.


Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Sa-mi spuna cineva care se pricepe in astfel de tranzactii daca facand bilantul nu cumva PCC-ul asta punea mana pe Oltchim cu numai 9 milioane EURO!
Adica cum ar veni cheltuielile unor romani "cu afaceri" dati pe seminte si manele pe la nunti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

nu inteleg calculul tau - cum adica numai cu 9 milioane?
Eu nu cred ca DD are 43 de milioane pana luni, decat daca toata tara face depuneri in timpul weekendului la chemarea nebunului fara dinti in fata. Judecand ca o coafeza, ma gandesc si eu, are atatea milioane si nu a putut sa isi repare dantura vizibila?
rog nu dati cu rosii.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Desprecopii, uite aici ceva despre licitatie:http://www.cotidianul.ro/licitatia-pentru-oltchim-au-fost-deschise-ofertele-194742/
Cred ca articolul nu este cel mai bun dar eu urmarind licitatia parca am retinut ca pt. tot pachetul(actiuni si creante) PCC oferea 9 mil. eur.In articol se vorbeste numai 2,9 mil eur.

Daca nu licita si daca poate se exclude DD cu cat se vinde Oltchimul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

eu cred ca a jucat la cacealmea. DD un alt nebun mitoman. cred ca a mers pe miza ca va pierde, depunad cu 10 min dupa ce s-a incheiat termenul de dunere, strigand in gura mare cati bani a licitat el.
de ce mai se pune un termen limita de dupuneri daca acest termen nu se acorda. numai in ro mai functioneaza "sfertul academic". aici nu exista asa ceva. eu cred ca el nu se astepta sa ii mai primeasca oferta.
sunt f curioasa cum vor decurge lucrurile.
mi se pare ca el a declarat ca vrea sa cumpere combinatul cu poporul. poate ca in final o sa de vina pe popor ca nu a mai dat banul...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Da corect, probabil o sa faca chemari la donatii .... si nu va strange suma dar va ramane cu banii stransi prin donatii si cu capital politic. Nu e numai nebun, e chiar escroc.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saskia spune:

Bine nu ma pricep la licitatii, dar cum asa, se poate duce orice nebun sa zica ca are 43 de milioane si aia ca niste papagali pun botul. Deci pe baza a ce a castigat?

Si astia dau un combinat chimic asa la orice pacalici? In primul rand mi se pare o chestiune de securitate nationala! Acolo se fabrica azotati, chestii periculoase. Vai de capul lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

O fi asa cum spuneti voi Almo si Desprecopii, dar despre ceilalti ofertanti ce parere aveti?
Nu uitati ca se joaca soarta a mii de salariati ai Oltchim si cu implicatii sociale pt. tot orasul Ramnicu Valcea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia

Bine nu ma pricep la licitatii, dar cum asa, se poate duce orice nebun sa zica ca are 43 de milioane si aia ca niste papagali pun botul. Deci pe baza a ce a castigat?

Si astia dau un combinat chimic asa la orice pacalici? In primul rand mi se pare o chestiune de securitate nationala! Acolo se fabrica azotati, chestii periculoase. Vai de capul lor!

Haide Saskia, sa nu fim chiar asa de patimasi ca dam in derizoriu!
Ofertele facute sunt obligatoriu insotite de garantii bancare.DD a oferit astfel de garantii pt. ca altfel era exclus de la licitatie.
Eu ca banca daca primesc anumite garantii nu inteleg de ce nu as marsa la o astfel de investitie pe criza asta?

Mergi la inceput