Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (35)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca_cls spune:

Vrem si noi sa felicitam Ilincutza: Bv pui frumos!!!
Suzy felicitari pt dintzisor! La noi nu vor sa rasara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:


Anda multumesc ca ti-ai facut timp sa cauti in arhiva fb ca sa ma lamuresti pe mine. Eu luasem de buna denumirea
Pasta de branza cu peste cum o prepari? Eu de cateva zile parca sunt setata pe facut supa de legume... alte idei de fel principal pt pranz nu-mi vin...

I-as da peste cu legume...mamici din Bucuresti de unde cumparati peste proaspat care sa fie chiar proaspat?

Ieri faceam salata de vinete cu ea in bucatarie si a fost curioasa sa guste. I-am dat cam o lingurita, fara sare si cu putin ulei de masline. Nu aveam timp sa caut sa citesc daca sunt bune vinetele pt bebei... Am ascultat doar de instinctul ei si nu am avut probleme. Lui Sebi nu i-am dat deloc vinete sau fasole cand era mai mic si acum nici nu pune gura pe ele...

Anda nu amortesti cu Toma in brate cate 2-3 ore? Sara doarme bine ziua si noaptea numai daca sunt langa ea, daca ma ridic din pat in cateva minute e si ea sus, dupa mine sau daca e noapte plange cu ochii inchisi si nu o impaca nimic decat prezenta meaE incredibil cum simte ca nu sunt langa ea chiar daca doarme profund.

Suzieq felicitari pt primul coltisor de dintisor
Noapte buna!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

A fost jalnica prima zi cu bona... A urlat pana s-a innegrit, a refuzat mancarea...Cand am plecat de acasa nu a vrut sa adoarma decat cu mine iar cand m-am intors...ne-am tavalit de fericire impreuna prin toata casa. Sper sa treaca, sa se obisnuiasca...Cand am sunat acasa si l-am auzit cum urla imi venea sa las totul balta, sa renunt la tot, sa zbor pana acasa. Tare rau e...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Luiza, felicitari pt dintisor. Cred ca va iesi f repede si celalalt, sunt sigura va dormi din nou bine Vladut noaptea.

Ileana, cand Cristi urla asa si eu sunt plecata (nu f des din fericire, si nici eu nu-s prea departe) nu il poate linisti nici maica-mea, nici soacra-mea, am patit-o si noi, am venit in fuga de unde eram ca urla animalic. Alta data pana am ajuns l-a adormit o doamna cunoscuta in parc, saracutul se epuizase iar maica-mea nu-l mai putea tine cat se zbatea, avea vreo 5 luni atunci.
Faptul ca bona a gestionat situatia inseamna ca ai ales bine. Imi pare rau de micut, dar e f bine ca faci manevra de adaptare din timp. Nu te intorci chiar acum la job, sau ma insel? Si inca ceva, stiu ca ai mari strangeri de inima ca va ramane cu bona, totusi eu cred ca despartirea de mama ar fi mult mai grea la 2 ani decat la 1 an. E grea oricand, stiu, dar din pacate nu putem ramane cu ei forever. Te pup.

Anda, faptul ca Toma doarme in brate ma face sa cred ca tot burtica il supara si ziua, eu nu mai suport sa mi se trezeasca copilul pt un partz, mai ales spre dimineata, si e dureros probabil daca il trezeste din somn in timp ce bormasina vecinilor nu-l deranjeaza. Gresesc eu ceva? Nu exista vreun remediu, homeopat sau nu pt gazele astea? I-am mai dat seara Infacol, care l-a ajutat in epoca colicilor, dar acum nu pare sa fie vreo diferenta.

Fetelor, si copiii vostri partaie si ziua si noaptea? Totusi, ziua nu pare sa-l doara, rade cand aude sunetul, care e "rasunator" ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

buna dimineata fetele!

raportam si noi ca omulet s-a ridicat singurel in patut si a facut o tura uitandu-se pe geam

Bravo Ilincuta!

cicineta deci asa...tineti locurile ocupate

georgia merci ...uite nu m-a dus capu'...lui rares ii dau lapte de capra de obicei...nu m-am gandit si ptr filip la iaurt

suzieq felicitari ptr primul dintisor!

va pup ca ma duc sa iau cupilu' cel mare de la scoala!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Amelia, am inteles ca se va obisnui, ca vor veni si vremuri mai bune... Femeia este extraordinara, stie cu copiii, m-a convins! Dar copilul meu...a inceput sa demonstreze ca ma iubeste, iar pe mine ma topeste chestia asta. Imagineaza-ti, copilul meu care deschide gura ca pelicanul la orice-i bagi in gura, a refuzat mancarea pana am venit eu. Si, culmea, a mancat tot de la bona, dar cu mine de fata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Ileana, peste o saptamana o sa ne spui ca esti geloasa pe bona. Asa repede se adapteaza puii

Da si radu partaie zi/noapte. Noaptea de obicei dupa lapte. Si cateodata pare ca il doare ca plange, dar readoarme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

ileana din ce am citit eu,cel mai usor se acomodeaza bb cu cineva,daca esti tu langa el..sa-i dea bona sa manance cu tine langa el,dupa ce in prealabil a vazut cum procedezi tu cu tudorica

suzi,am incercat si cu iaurt..din pacate doar pt cateva lingurite a tinut minunea..
felicitari pt 1 dintuc,urmareste-l atent si pe nr 2,ca iese repede

bulinut,dar inainte sa-i dai intreaba pediatra


Mamica fericita de fetita cu fundita



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein

Vladut vrea sa traiasca!Sa-l ajutam si noi!
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=168191&nm=Vladut-vrea-sa-traiasca


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor.
La multe lunite, Alara, Tudor si Iris Vanessa!
Multumim tuturor celor care ne-au felicitat ieri!
Bulinutza, felicitari pentru primii pasi ai lui Filip! Uau!
Mady, felicitari Ilincai!
Suzieq, felicitari pentru primul dintisor! Sper ca urmatorii sa iasa fara dureri!
Johanna mea e o pofticioasa si o mancacioasa si jumatate. Ieri, dupa ce i-am dat legumele, a pregatit sotul si masa pentru noi. A prajit niste carnati, niste cartofi si a facut repede o salata de rosii. Ca sa putem manca impreuna, am pus-o pe cea mica in premergator. Ei, vreau sa va spun ca a venit langa masa noastra si a inceput sa maraie si sa se uite fix la noi. Mai apoi, a inceput sa si plescaie. Cand a vazut ca tot nu-i dam nimic, a inceput sa bata cu palmele in premergator si sa maraie si mai tare. Copil cu personalitate, ce mai! Pana la urma i-am dat cateva bucatele mici de ceapa din salata, miez de paine si miez de cartof (fara crusta si fara sare). A ras tot ce i-am dat si dupa fiecare bucatica mai cerea, batand de zor cu palmele in premergator si maraind. Dupa ce am terminat de mancat si am strans masa, s-a pus pe semi-plans (adica un fel de plans dar doar cu voce, fara lacrimi) asa ca pana la urma m-am dus si i-am facut si un biberon de lapte din care a baut vreo 90 de ml. Deci, eu nu inteleg, e drept ca fii-mea papa destul de putin o data (cam 90-100 gr masa de legume, cam 120-150 masa de fructe si cam 140 ml de lapte cu cereale) dar papa totusi des (la interval de maxim 3 ore, daca depasesti intervalul face urat de tot) dar totusi ia foarte putin in greutate. Tare mi-as dori sa-i fac niste analize. O sa mai vorbesc si cu pediatra despre asta. Ma gandesc ca oricum ii fac mese destul de consistente pt ea, laptele nu-l bea niciodata gol, numai si numai cu cereale, fructele au si ele cereale in continut sau biscuiti iar ieri i le-am amestecat si cu branzica (in sfarsit mi-a iesit) iar la legume adaug cate o masura de lapte praf pt ca altfel nu se omoara sa le manance. Sper sa nu aiba vreo problema mai serioasa...

de Maria Cornelia (20.09.2006) si Ioana Teodora (24.01.2012)
Din ce in ce mai mare
Creste si mezina
Perlute de domnisoara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mady_19 spune:

la multe lunite Alara, Tudor, Iris
- suzi- felicitari pt dintisor
- Ileana mamico..te citesc si imi imaginez fiecare clipa...si ma gandesc si la Ilinca mea...care a inceput si ea sa strige dupa mine..ma-ma-ma...ma urmareste peste tot...numai cu soacramea sta cuminte knd plec eu de acasa....am mare baza in ea....daca tu simti ca bona e ok, atunci poti sta linistita...puii nostri plang dupa noi e normal..dar la un mom dat se vor obisnui...
- bulinuta..cresc bebeii...e frumos cand vezi in fiecare zi cate o schimbare la ei...mai e putin si vor face primul anisor...kdn vom fugi dupa eiprin casa, pe afara...

Mergi la inceput