Colectia de toamna-iarna 2005 (39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns soanso spune:

am avut si noi sedinta cu parintii, 100 lei am dat pt caiete speciale si restul pentru fondul clasei, 50 lei este fondul scolii dar daca folosim acesti bani pt amenajarea clasei nu mai tb sa-i dam la scoala, inca nu avem orar, saptamana viitoare daca vremea este buna se organizeaza o miniexcursie

Bilant:-1 cercel de aur( ii avea in urechi de la botez), ieri pe cand am ajuns la sedinta toate mamicile stiau ca o fetita si-a pierdut cercelul


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Uau, deci suntem printre fericirii care n-au pierdut nimic inca.
Silvia si-a uitat de cateva ori adidasii sa respectiv pantofii pe la sala de sport, geaca la locul de joaca sau in cuier in clasa, din fericire pana acum pe toate le-a gasit, nu s-a furat nimic. Ca sa nu mai zic de celebrul ghiozdan uitat la Mac in Brasov cu portofel cu bani in el si doua telefoane, recuperat integral 2 sapt mai tarziu.

Nati are profu de sport la Silviei, tinerel, mic i slabut. A fost de treaba si simpatic dar cam avea probleme cu autoritatea, mai apela la invatatoare.

La fel si profa. De religie a Silviei, nevasta unui preot din cartier, si ea de treaba.

Sa vedem la engleza, e o profa pe care n-o stiu si deocamdata e in spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu mi-am pierdut cartea cu Poezii de Eminescu...

Lavi, aceeasi problema o am si eu , cand pleaca sotul , ma gandeam sa o las singura.Dar pot apela la un vecin sa il duca pe V eventual, are nepoata in cls cu el.Si sa il duc pe A la gradi ca e mai aproape si nu trebuie la ora fixa

Si eu as lasa-o cu V in casa daca ar fi nevoie pentru putin timp
Mai am de luat bluze albe polo /camasi si vesta tricotata pentru V, plus niste pantofi.

hahaha cu cel mai scump

In banii de FC intra si manualele, aprox 100 am inteles ( include caietul de religie si cartile de engleza) Tot scumpa sunt?
Garderoba, ghiozdanul, penar, etc cred ca ajung la 1000 de lei.

Apropo de soarece, cine mai ia mancare gatita de la ei???Noi ne-am lecuit dupa ce ne-a spus cienva care lucreaza acolo se gateste numai din alimente expirate

Si azi sedinta la gradi, parca vad ca tot cu 200 la FC.Noroc ca haine avem dar tot imi trebuie niste pantaloni de trening pentru A .Am gasit la HM cu 30 de ron, grosuti.

I.bubulina este o scumpa, cum se trezeste cum zambeste, vb cu jucariile, nu plange aproape de loc, doarme o gramada ( oare o fi bine?
A luat 800 g in luna asta si 4 cm.

Lavi, maine as vrea sa vin la Babyexpo, as mai avea cate ceva de luat pt I

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

doamne, nu credeam ca mi se va intampla asa ceva!
Nati trebuie sa-si termine de colorat un desen in caietul tip si efectiv NU VREA. Nu stiu ce sa fac sa o determin sa-si faca treaba. In patru ani cu Silvia n-am patit asa ceva si era cu jumatate de an mai mica cand a inceput scoala.
lenesa fata pot sa am, nu m-as fi gandit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ce bucurie mare cu inceperea scolii! Vad ca lucrurile sint taaare diferite de atunci cind eram noi elevi, nu?
Corapl ce bafta cu invatatoarea. Cum de aveti doar 16 copii in clasa? E o scoala privata?

Lavi ... of, si la noi e foarte greu cu temele. Acum in Clasa I are teme si nu gasim timp destul pentru ele. Plus ca a inceput si pianul unde are teme si de repetat in fiecare zi si se lasa cu circ mare.
Si asa, ca si tine, ma intrebam eu de ce e ea asa, ca mie imi placea sa-mi fac temele...

Sper ca bebelusii cei noi care nu mai sint chiar asa de noi sint bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ile, nu stiu daca ajung la BE sau in parc pe vremea asta :(
Pe la BE ass trece in cautare de scaun de masa pt diversificare dar poate trec sambata dimineata cand ducem fetele din nou la inot.

Felicitari pt + 800g!!!! Spor la tzitzileala in continuare!

Bic, cum e scoala la voi? De cand a incepit, de 4 saptamani ca a Riannei?

Silvia saraca a stat aseara pana aproape de 22 sa-si faca temele prefer asa si sa doarma mai mult dimineata. Azi are ore de la 12. Ieri a avut scoala de la 13 la 19. Mare noroc ca stam aproape de scoala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

'mneata
bicule, nu e o scoala privata, dar am avut noroc - e o scoala mica si au facut din 32 de elevi doua clase. invatatoarea lui andrei e genul care nu accepta copii in clasa peste limita legala, si fiind si directoare si-a impus punctul de vedere, banuiesc.
oricum, in nicio clasa (nici in cele mari) nu sunt peste 25 de copii.

lavi, al meu si-a facut temele (ca am mers aseara la vernisajul sora-mii si stia ca se intalneste cu prieteni de-ai lui acolo, in schimb dimineata imi spuse ca el nu vrea sa mearga la scoala, ca e racit si are nasul infundat (adevarat) si daca-l duc la scoala si raceste mai rau "eu sunt singura responsabila si vinovata si-o sa-mi para rau ca nu l-am tinut acasa".


uh, urasc vremea asta si am avut revelatia ca alor emi le-au ramas mici cizmele de cauciuc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

azi a fost greu si la noi, oboseala mare...
aseara am avut un party de copii, drept e ca la 20.30 scolareii au spart gashca, dar azi dimineata tot dezastru a fost.
"scoala e plictisitoare", "e obositor sa tot scrii" (de fapt s-a dovedit ca a avut de colorat cam mult), "nu mai vrea sa stea pe scaun" si "Ana e o mare lenesa, ca Robbie-Putrezitul" (stiti desenele cu Sportacus, nu? ) pentru ca doarme dimineata prea mult (o duc de la gradi de la 8.30, o las sa mai doarma pana iese Cristi pe usa. pentru noi a fost mai ok asa, mult mai liniste dimineata ).

la sedinta a fost mult mai bine decat ma asteptam, invatatoarea e super-ok. noi suntem la colegiu pedagogic, se fac lectiile exemplar, predari moderne si tot tacamul. drept e ca in multe saptamani din an vin eleve sa asiste si in vreo 2 vor si preda, caz in care doamna va face la sfarsitul programului cate o ora de meditatii in care sa reia ce nu au predat corespunzator elevele. greu.

veste buna: nu vor primi niciodata tema mai mult de 3 randuri de scris . si nici lectiile n-au voie sa depaseasca 2 ore pe zi in cel mai rau caz de lalaiala. celor de la afterschool le e interzis sa mai lucreze altceva acasa, doar o discutie vinerea despre ce-au mai facut la scoala. imi convine de minune stilul de ne-incarcat inutil.
voiam sa-i comand ceva culegeri de lucrat suplimentar, in loc de asta cred ca ne orientam spre ceva sport dupa-amiezele.

nu-mi place ca nu vor face deloc limba straina pana prin a treia, la optional au anul asta "educatie pentru sanatate"...

cam asta e.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

macar nu sunt singura!

Cora& Maria, mortali ai vostri!

de acord ca nu trebuie lucrat nimic in plus din culegeri in clasa I! Au beeeeeerechet timp mai tarziu. Singurul aspect pe care trebuie insistat dupa ce au trecut de jumatate, sa zic trei sferturi din litere este cititul, sa ajunga sa citeasca cat mai cursiv( cei care nu citesc deja cum ar fi fiica-mea).

Scrisul imi bag piciorul, de la maturitate nu vor mai scrie cine stie cat de mana, e mai mult pt uz scolar, urasc scrisul caligrafic. Bineinteles pssst! Nu ma parati la fete, va rog!

Matematica de clasa I e super usoara.

Bagati sporturi, arte, extrascolare ce vor ei ca dintr-a cincea e foarte greu cu programul, cel putin asa mi se pare acum. Noi vrem sa reluam inotul de sambata, vor merge sambata dimineata. Nu cred ca voi mai reusi si alta data in cursul saptamanii tinand cont ca vau sa le duc impreuna.

Maria, ma bucur ca vestile de la sedinta sunt bune. Si pe la noi a fost cam degringolada prima saptamana, a zis invatatoarea ca le freaca si pe ele cu tot felul de tabele si hartii, din saptamana urmatoare se mai linistesc.

Ma duc sa o scol pe Silvia, e 10 totusi si de la 12 a scoala timp in care trebuie sa manance si micul dejun si pranzul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

asta se cheama brunch

Mergi la inceput